שתף קטע נבחר

"קוראים לממשל האמריקני להקפיא את היחסים עם פולין"

קמפיין משולב בארה"ב, פולין וישראל קורא ליהודי ארה"ב להתאחד נגד החוק הפולני: "ארצות הברית חייבת להקפיא את היחסים עם פולין עכשיו. מה שעשיתם בשואה כבר מספיק, בטלו את החוק עכשיו", אומרים משתתפים רבים בסרטון שעלה ברשת

בשיתוף קרן רודרמן

 

"שואה פולנית. שואה פולנית. שואה פולנית - אמרנו את זה, ואתם יכולים לקחת אותנו לכלא" כך קוראים יהודים אמריקאים בקמפיין המחאה החדש שיצא היום.

 

החוק הפולני מעורר כבר תקופה ארוכה סערה בישראל, ואף גרם למחלוקת פומבית של ראש הממשלה נתניהו עם ראש ממשלת פולין בימים האחרונים, אך נראה כי כעת הוא חוצה את האוקייאנוס ועלה מדרגה למשבר פוטנציאלי גם עם ארה"ב. קמפיין חדש וחריף במיוחד של יהודי ארצות הברית, אותו יזמה קרן משפחת רודרמן, שיוצא בארה"ב, ישראל ופולין, קורא להקפאת היחסים של ארצות הברית עם פולין. הקרן אף השיקה עצומה הדוחפת לכך, עליה יכולים לחתום אזרחי ישראל וארה"ב.

 

 (צילום: קרן משפחת רודרמן) (צילום: קרן משפחת רודרמן)
(צילום: קרן משפחת רודרמן)

 

בסרט חדש שמופץ בימים אלה נקרא הממשל האמריקני להקפיא את היחסים עם פולין עד לביטול החוק. "בשם שישה מיליון יהודים ארצות הברית חייבת להקפיא את היחסים עם פולין עכשיו. מה שעשיתם בשואה כבר מספיק, בטלו את החוק עכשיו", קוראים המשתתפים.

  

 

לדברי ג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן, יוזמת הקמפיין, נראים ניצנים של הכחשת שואה שהופכים מול עינינו לאנטישמיות של ממש. "זאת לא בעיה של ישראל, זאת בעיה של כל יהודי באשר הוא". לדבריו, "יהודי ארצות הברית עומדים לצד ישראל בזעזוע מהחוק הפולני ובמאבק מולו, ולא פחות מכך בהסתייגות מהתנהלות פולין אחרי ההחלטה על החוק. לכן, פתחנו היום במאבק להשעיית הקשרים הדיפלומטיים של ארצות הברית עם פולין עד שחוק הכחשת השואה הזה יבוטל, וקוראים לכל יהודי ושאינו יהודי, שרוצה להילחם בהכחשת השואה, לחתום על העצומה שלנו", הדגיש.

 

 (צילום: קרן משפחת רודרמן) (צילום: קרן משפחת רודרמן)
(צילום: קרן משפחת רודרמן)

 

הקמפיין החדש יכלול שילוט חוצות, קמפיין רשת נרחב ועיתונות בארה"ב, ישראל ואף בפולין. סרט הקמפיין עצמו תורגם גם לפולנית ויופץ אף בוורשה. יהודים אמריקנים שהשתתפו בסרט המוביל את המחאה אומרים: "אני הולך לכלא בגלל הדברים שאני עתיד לומר: שואה פולנית, שואה פולנית, שואה פולנית. הכלא הפולני לא מפחיד אותי".

 

יש לציין כי עוד טרם אישור החוק בפרלמנט בוורשה ביקשה ארצות הברית מפולין להימנע מקידום החוק האוסר אמירות שיש בהן הטלת אחריות על מדינתה לזוועות הנאצים במלחמת העולם השנייה. זאת בטענה כי הדבר יפגע בחופש הביטוי וביחסים האסטרטגיים של המדינה. דוברת משרד החוץ של ארה"ב הת'ר נאוארט הביעה את דאגתה מכך שהחקיקה עשויה "לחתור תחת חופש הביטוי והשיח האקדמי. אנחנו מודאגים גם מכך שהצעת החוק הזו, אם תאושר, תשליך על האינטרסים והיחסים האסטרטגיים של פולין - כולל גם עם ארה"ב וישראל. המחלוקות שעשויות לעלות בקרב בעלות בריתנו, מיטיבות רק עם אויבינו".

 

לאתר הקמפיין ולחתימה על העצומה לחצו כאן

 

בשיתוף קרן רודרמן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים