שתף קטע נבחר

כך משקאות מוגזים עלולים להפריע לסיכויי הפוריות שלכם

אתם מנסים להיכנס להיריון ולא מצליחים? אולי כדאי שתשקלו לוותר על הקולה. מחקר חדש מגלה: שתיית משקה ממותק ומוגז אחד ליום עלולה להוריד ב־20 אחוז את סיכויי האישה להיכנס להיריון. גם לגברים אין סיבה להרים כוס: שתיית משקה כזה מפחיתה בשיעור דומה את סיכוייהם להפרות את בת הזוג שלהם

עד היום ידענו שמשקאות מוגזים וממותקים עלולים לגרום להשמנה או לפגוע בבריאות השיניים. עכשיו מתברר שעלולה להיות להם השפעה מזיקה גם על הפוריות שלנו. מחקר חדש ומקיף שנערך באוניברסיטת בוסטון קובע כי שתיית משקה ממותק ומוגז אחד ליום עלולה להוריד בעשרים אחוז את הסיכוי של נשים להיכנס להריון. בנוסף, היא עלולה להוריד באחוז דומה את הסיכוי של גברים להפרות את בת הזוג שלהן.

  

המחקר סקר באמצעות שאלונים 3,828 נשים ו־1,045 מבני הזוג הגברים שלהן, כולם בגילאים 21־45 ומתגוררים בארה"ב ובקנדה. השאלונים בדקו את סגנון החיים של משתתפי ומשתתפות המחקר, ההיסטוריה הרפואית שלהם, הרגלי התזונה וכן צריכת משקאות ממותקים.

  

ממצאי המחקר בהחלט מדאיגים. די בשתיית משקה ממותק מוגז אחד ליום כדי להוריד את הסיכויים להיכנס להיריון בעשרים אחוז. נשים ששתו יותר ממשקה ממותק מוגז אחד ליום הפחיתו את סיכוייהן להיכנס להריון ב־ 25 אחוז. אצל גברים ששתו יותר ממשקה אחד ההשפעה הייתה אפילו יותר דרמטית: הם הפחיתו את סיכוייהם להפרות את בת הזוג שלהם ב־33 אחוז.

 

השפעה דרמטית על הסיכויים להיכנס להריון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
השפעה דרמטית על הסיכויים להיכנס להריון(צילום: shutterstock)

 

גם פוריות הגבר בסכנה

המחקר מצא עוד, שגם שתיית "משקאות אנרגיה" פוגעת בסיכויים להיכנס להיריון. עם זאת, המחקר לא מצא שום קשר בין שתיית משקאות העשויים מפירות סחוטים או שתיית סודה רגילה לבין הפגיעה בפוריות. לגבי משקאות דיאטטיים, המחקר גילה שהסיכון נמוך יותר.

  

פרופסור אליזבט הטץ', פרופסור לאפמידיולוגיה באוניברסיטת בוסטון שעמדה בראש צוות החוקרים, סיכמה את הממצאים: "מצאנו קשר ישיר, חיובי ועקבי בין הצריכה של משקאות ממותקים בסוכר ומוגזים לבין פגיעה בפוריות, אצל נשים וגברים כאחד, וזאת לאחר ניטרול 'גורמים מתערבים' כמו צריכת קופאין, אלכוהול, עישון וכדומה.

  

"שתיית משקאות ממותקים אינה בריאה כלל ועיקר, מאחר שהיא עלולה לגרום להשמנת יתר, לסוכרת מסוג 2, לווסת מוקדמת ולאיכות זרע גרועה", מאשר פרופ' שלמה משיח, מומחה לפוריות.

  

לדבריו, מחקר מקיף, שנערך לאחרונה בבית החולים שיבא על ידי ד"ר רונית מכטינגר ופרופסור ראול אורביטו בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת הווארד וקולומביה, מצא ששתיית משקאות ממותקים — אפילו משקה ממותק אחד ביום — פוגעת בסיכויי ההצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופית. בקרב נשים אלה הסיכויים להיכנס להריון היו פחותים בכעשרים אחוז, ואילו הסיכון לסבול מהריונות כימיים ומהפלות היה גבוה פי 3.5 בהשוואה לאלה שלא צרכו משקאות ממותקים כלל.

  

"כעת, המחקר החדש של אוניברסיטת בוסטון מצביע על כך, ששתיית משקאות ממותקים ומוגזים עלולה לפגוע בכלל בפוריות האישה והגבר כאחד, וכך לפגוע בסיכויי בני הזוג להיכנס להיריון", מסכם פרופ' משיח. "לכן מומלץ שבני זוג המנסים להרות יפחיתו את צריכת המשקאות הממותקים המוגזים, דבר שגם מועיל לבריאות הכללית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
משקאות מוגזים עלולים להפריע לפוריות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים