שתף קטע נבחר

קווי הדימיון בין פילבר לזקן: "הוא פעל בצורה מחושבת"

עו"ד עופר ברטל, שייצג את אשת סודו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ומי שהעידה נגדו, מסתייג מההשוואה לשלמה פילבר שהפך לעד מדינה בתיק בזק: "זקן הגנה על אולמרט עד שהבינה שנוצלה". מקורבי אולמרט: "עיוות מוחלט של המציאות". שר הכלכלה: "לא מפילים ממשלה על בסיס חקירה או הדלפה"

 

החתימה על הסכם עד מדינה בתיק 4000 עם שלמה פילבר, מי שהיה יד ימינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, גררה השוואות רבות למקרה שולה זקן - מזכירתו האישית ואשת סודו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - שלימים הפכה לעדת מדינה, הפלילה אותו וגרמה לשליחתו למאסר. עו"ד עופר ברטל, שייצג את זקן, מסתייג נחרצות מההשוואה. "אין שום קשר, הקבלה או קווים משיקים בין שני המקרים", אמר לאולפן ynet.

 

"המקרה של פילבר שונה לחלוטין. במהלך החקירה ובצורה מחושבת ורגועה מאוד הוא הגיע למסקנה שהוא צריך להיות עד מדינה", טוען עו"ד ברטל. "לעומת זאת, שולה זקן מעולם לא חשבה שהיא תהיה עדת מדינה. ההיפך הוא הנכון - היא הגנה על אולמרט לחלוטין במשך שלושה משפטים. גם בתיק 'הולילנד' ניהלנו 120 דיונים של מלחמה. הגענו להסכם עד מדינה רק אחרי ששולה הרגישה שהיא מנוצלת על ידי אולמרט. מי ששכנע ודחף אותה להפוך לעדת מדינה זה הוא ולא מישהו אחר".

 

שולה זקן ושלמה פילבר (צילום: עמית שעל, מוטי קמחי) (צילום: עמית שעל, מוטי קמחי)
שולה זקן ושלמה פילבר(צילום: עמית שעל, מוטי קמחי)

עו"ד ברטל הסביר את המורכבות שבחתימה על הסכם עד מדינה: "להיות עד מדינה זה קשה, בייחוד כאשר אתה מעיד נגד אנשים שהם המילייה שלך, אנשים מהחבר'ה שלך, אנשים שיושבים איתך בפרלמנט של יום שישי. לכן המניעים הם מאוד חשובים וכך גם המצב הנפשי שבו היית. המניע הוא קריטי ויש הבדל גדול בין אדם שעושה חשבון ואומר 'זה מה שטוב לי' לבין אדם שבעל כורחו וכמי שכפאו שד מגיע להחלטה להיות עד מדינה".

 

"את זקן אף חוקר משטרה לא הביא לכדי שבירה", טוען עו"ד ברטל. "זקן יכולה הייתה להיות עדת מדינה נגד אולמרט 10 שנים קודם. הבטיחו לה הרים וגבעות והיא מעולם לא עשתה את זה, אלא רק שהרגישה שאין לה ברירה. רוב עדי המדינה עושים חישוב לוגי קר לפני החתימה, אבל המקרה של זקן הוא היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל. מי חותם על הסכם עד מדינה עם נאשם ארבעה ימים לפני פסק הדין? אף אחד. זו פעם אחת בתולדות המדינה".

 

ממקורביו של אהוד אולמרט נמסר בתגובה לדברי עו"ד ברטל: "הדברים הם כמובן עיוות מוחלט של המציאות. שולה זקן הקליטה בכוונת מכוון את מר אולמרט במשך שנים ארוכות ושמרה את הקלטותיה ליום פקודה".

 

"ברגע שהבינה שנתפסה עם שוחד בסך מאות אלפי שקלים (כיסוי משכנתא, תכשיטים, רהיטים ואפילו מימון חסכונות ילדיה) בפרשת הולילנד - פרשה שבה זוכה אולמרט על ידי בית המשפט העליון - מיהרה למכור את מרכולתה כדי לחלץ עצמה מעונש מאסר ממושך. כעת היא מנסה למרק את מצפונה ותדמיתה באמצעות מקצה שיפורים ומכבסת מלים שאין להם שום אחיזה במציאות".

 

אולמרט וזקן. מקורביו של רה"מ לשעבר: "שולה מנסה למרק את מצפונה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אולמרט וזקן. מקורביו של רה"מ לשעבר: "שולה מנסה למרק את מצפונה"(צילום: רויטרס)

עו"ד רונן מאיר, ששימש בעבר כקצין חקירות בכיר ועוזר לראש להב 433, הוסיף כי "התהליך שבו הופך אדם לעד מדינה הוא מורכב. העד מגיע כנאשם, לפעמים עם משא מאוד כבד על הכתפיים - ומהר מאוד מתעמת עם המשא הכבד הזה. במקרה של פילבר היה לו תיק קודם של בזק שנחקר ברשות לניירות ערך ועבר למשטרה מאז. כשהוא מגיע ורואה כמה כבד הנטל, הוא עושה את השיקול שלו ומסתכל על עמצמו בראייה המאוד אישית, אפילו אגואיסטית ואינטרסנטית".  

 

"תמיד יש קש קטן כזה ששובר את גב הגמל. אני חושב שבמקרה של פילבר היה משהו שהוציא אותו מאזור הנוחות שלו. מהרגע הזה הנחקר מתחיל לעשות את השיקולים שלו - מה צפוי לי ואיך אני מנסה להציל את עצמי מהסיטואציה המאוד קשה הזאת".

 

שר הכלכלה כהן: "לא ניתן להדלפות להשפיע על מדינה שלמה"

ההתפתחויות האחרונות בתיקי ראש הממשלה הביאו עמן לא מעט סימני שאלה באשר ליציבות הממשלה. עם זאת, שר הכלכלה אלי כהן (כולנו) מיישר קו עם יו"ר מפלגתו משה כחלון וטוען כי אין לבצע מהלכים דרמטיים עד להכרעת היועמ"ש. "האם על בסיס חקירה או הדלפה צריך לפעול להפלת הממשלה? התשובה היא לא", אמר לאולפן ynet.

 

 

"מי שרוצה לבוא ולדבר על שלטון החוק צריך לתת ליועמ"ש, לאחר שהוא קיבל את ההמלצות בתיקי 1000 ו-2000 וההתייחסויות לפרשות האחרות, לקבל את החומר, לגבש את עבודתו בצורה מקצועית - ואז נוכל לבוא ולהתייחס", מבהיר שר הכלכלה. "בואו ניתן לגורמי אכיפת החוק ולא להדלפות או לרסיסי מידע להשפיע על מדינה שלמה".

 

יש מול ראש הממשלה ארבע חקירות. האם הוא יכול לנהל את ענייני המדינה כשהדבר הזה רובץ על ראשו?

"זה באמת לא פשוט והדבר הזה דורש לא מעט מעמסה, אבל האם נכון שניתן בידי המשטרה להיות גם השוטרים, גם הפרקליטות וגם בית המשפט? כלומר גם החוקר, גם השופט וגם התליין? אני משתתף בדיוני הממשלה ורואה שהיא מנוהלת בצורה אחראית ותקינה. אני לא חושב שעכשיו יש לנו את הפריבילגיה לבוא ולהפיל ממשלה על כל חקירה שתהיה נגד כל אחד".

 

 

באשר לקולות שנשמעו בקואליציה לפיהם נתניהו צריך להמשיך לכהן כראש ממשלה גם אם יוגש נגדו כתב אישום, אמר השר כהן: "אני לא רוצה לרתום את העגלה לפני הסוסים. ברגע שהיועמ"ש ימסור את חוות דעתו לגבי המקרה וישפוך אור על הנתונים - אנחנו נתכנס ונתייחס לכך".

 

לשאלה עד מתי הממשלה הנוכחית תשרוד, השיב כהן: "אחרי שהיועמ"ש יתן את המלצותיו נוכל לדעת. בחודש הבא תמלא שלוש שנים לכהונת הממשלה - ואף אחד לא האמין שהיא תגיע לכך. ליציבות במערכת הפוליטית יש חשיבות ביטחונית וכלכלית. אבל שוב, אם מישהו יימצא אשם - יימצו איתו את הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל, מוטי קמחי
שולה זקן ושלמה פילבר
צילום: עמית שעל, מוטי קמחי
מומלצים