שתף קטע נבחר

"חיללנו שבת בגלל פחד": מסעדת "זכאים" הטבעונית הופכת לכשרה

פחות משנה אחרי שרכשו את מסעדת "זכאים" הטבעונית בתל אביב, החליטו הבעלים להפוך אותה לכשרה ולסגור בשישי ושבת את הדלתות. קרן אור: "עד עכשיו חיללנו שבת בגלל פחד. כל שבת היינו בדיסוננס, עכשיו הגיע הזמן להקשיב ללב"

טבעונית וכשרה: פחות משנה אחרי שנכנסו למסעדת זכאים, החליטו בעלי המקום - קרן אור ואורן חזן - לעשות צעד נוסף בהגשמת החלום שלהם, ולסגור את מסעדת השף שלהם בשבת.

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

"ואהבת", היא אחת המילים השגורות אצל אור וחזן. בתחילת השבוע הקרוב הם יוסיפו לטייטל של מסעדת השף הטבעונית הראשונה גם את המושג "כשרה", עם כל המשתמע מכך, או במילים אחרות - אין יותר שקשוקה טבעונית בשבת בבוקר.

 

בסוף השבוע הקרוב (מחר ומחרתיים) תהיה ההזדמנות האחרונה לטבול לחם בטחינה אחרי כניסת השבת או להרים כוסית בדרך לארוחה אצל ההורים בשבת בבוקר. על אף שסופי שבוע הם בדרך כלל הימים והשעות הכי מבוקשים במסעדה, אור וחזן מאמינים שהם מרוויחים יותר מאשר מפסידים.

 

שישי בערב ושבת בבוקר ידועים כימים מבוקשים, אז למה לסגור מסעדה מלאה?

קרן אור:"הסיבה לסגירה בשבת היא אמונה אמיתית ושלמה.זה לא קרה פתאום, ועוד לפני שקניתי את המקום היה ברור לי ששישי ושבת הם מחוץ לתחום, אבל כשנכנסו למסעדה והבעלות התחלפה, ניסינו כמה שפחות לזעזע, אבל בלב ידענו שזו רק שאלה של זמן".

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

ועכשיו הגיע הזמן?

"כל החיים עשיתי ההפך ממה שציפו ממני ואף פעם לא הרגשתי אמיצה. עד עכשיו נשארנו פתוחים וחיללנו שבת בגלל פחד, אבל באמונה אמיתית אין פחד, ויותר טבעי ללכת עם הלב מאשר עם פחד חומרי. כל שבת היינו בדיסוננס, ועכשיו הגיע הזמן להקשיב ללב".

 

בלי ספקות, ועדיין גם בלי כיסוי ראש, אור וחזן נראים חזקים ובטוחים מתמיד. הם מספרים שהלקוחות כבר חברים, ושמחים לאפשר להם לשמור שבת כמו שצריך.

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

"על שעון הזמן הענק של העולם כתובה רק מילה אחת - 'עכשיו', אומרת אור. "ביהדות בשבת אמורים לנוח - לא לבשל ולא להגיש. אני לא רוצה להעסיק גוים בשבת ולא להפיל אף אחד שיצטרך לחלל אותה. אני מחוברת לדת וליהדות ומרשה לעצמי להגיד שהתפיסה שלי היא קודם כל 'ואהבת לרעך כמוך' שזה בפשט - לאהוב את מי שלידך, אבל בעומק - לאהוב את עצמי ומבחינתי האהבה הזו קשורה לטבעונות, לבריאה וליהדות".

 

אז מה יעשו הטבעונים שרעבים בשבת? אתם בכל זאת ממוקמים במרכז תל אביב.

"הטבעונות הפכה להיות מנוכסת לחילונים, שמאלנים, תל אביבים והיפסטרים, אבל האמת שיש קשר גדול בין יהדות לטבעונות, כי מי שמחובר למהות ולרוחניות שלו הרבה פעמים יבחר בטבעונות. כשאתה מפסיק לחשוב על עצמך ומתחבר לרצון של כל הבריאה הקו הישיר משם זה טבעונות".

 

ומה עכשיו, אתם מצפים לקהל דתי?

"ברור שיש הרבה טבעונים שהם לא יהודים או לא דתיים, וכולם מוזמנים לאכול אצלנו, גם מי שלא יהודי או לא טבעוני. רוחניות, חיבור וחמלה יש בכל הדתות, ואנשים מחוברים יגיעו לטבעונות בסופו של דבר, כי טבעונות פורצת ימין ושמאל. הדבר היחיד שמבדיל את היהדות הוא הקדושה ואני שמחה שעכשיו אתן אופציה גם לדתיים לאכול טוב במקום כשר".

 

אז מה לאחל לכם לכבוד הסגירה?

"אני לא סוגרת, אני פותחת, השבת פותחת את השפע".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
"עד עכשיו חיללנו שבת בגלל פחד"
צילום: עידו ארז
מומלצים