שתף קטע נבחר

יהדות התורה דורשת לאשר את חוק הגיוס לפני התקציב

מועצת גדולי התורה הנחתה את חברי הכנסת של יהדות התורה לדרוש שחוק הגיוס לחרדים יאושר בכנסת לפני תקציב המדינה ל-2019. המטרה היא ליצור לחץ שיאפשר נוסח חוק שיהיה נוח יותר לחרדים

 

חרדים בלשכת הגיוס. ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חרדים בלשכת הגיוס. ארכיון(צילום: מוטי קמחי)
המשבר הבא בקואליציה? מועצת גדולי התורה הודיעה היום (ה') לחברי הכנסת של יהדות התורה על החלטתה לפיה חוק גיוס החרדים החדש יקודם ויאושר בכנסת - לפני אישורו של תקציב המדינה לשנת 2019 . המשמעות היא שחברי הכנסת החרדים יתמכו בתקציב רק אם יובא להצבעה נוסח של חוק גיוס שמקובל על הרבנים.

 

רבני יהדות התורה יודעים שאישור התקציב הוא אינטרס חשוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, שרוצים להבטיח את יציבות הקואליציה גם בשנה הבאה ומעוניינים לאשר אותו בכנסת בהקדם האפשרי, כבר בכנס החורף. באחרונה אף התקיימו דיונים סביב האפשרות להאריך את כנס החורף ולדחות את הפגרה עד להשלמת אישור התקציב.

 

הפגנה נגד גיוס חרדים לצבא (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות
הפגנה נגד גיוס חרדים לצבא(צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות
(צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24")

ביהדות התורה מסמנים כעת את אישור התקציב כמנוף לחץ כדי להבטיח מתווה טוב מבחינתם לגיוס החרדים. סוגיית הגיוס היא אחת הנפיצות ביותר עבור הקואליציה הנוכחית, שמצליחה לתמרן עד כה ולשרוד למרות אישור חוקים שלא כולם מוסכמים על כל השותפות, בהם חוק המרכולים של השר אריה דרעי מש"ס שאינו מקובל על 'ישראל ביתנו' לדוגמה, וחוק ההמלצות שאינו מקובל על רבים מחברי סיעת 'כולנו'.

 

גורמים בליכוד וב'ישראל ביתנו' טוענים שניצחון החרדים במערכה של הגיוס, יהווה מתנה ל'יש עתיד' ולעומד בראשה, יאיר לפיד, שיציג כל מתווה ככניעה לחרדים וככזה שאינו משקף את השוויון בנטל. גורמים בליכוד חוששים כי מבחינה ציבורית - ואחרי אישור חוקי השבת בשבועות האחרונים  - מתווה הגיוס החדש עלול להיות צעד אחד יותר מידי ולהיתפס כבעייתי מאוד מבחינה ציבורית. גם בליכוד היו מעדיפים מתווה שישקף יותר שוויון, מאשר ריצוי הסיעות החרדיות. גם גורמים ב'כולנו' וב'ישראל ביתנו' צפויים לבקש מתווה שישקף שוויון.

 

ביהדות התורה אומרים כי החלטת הרבנים אמנם אינה התנייה, אבל יחד עם זאת ברור כי עיתוי ההנחייה של מועצת גדולי התורה נועד כדי לייצר לחץ ולא להחמיץ את חלון ההזדמנויות שנוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חרדים בבקו"ם. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים