שתף קטע נבחר

הבוקר מרתון תל אביב: צפו במפת החסימות

כ-40 אלף רצים משתתפים באירועי המרתון, שמתקיים זו השנה העשירית ברציפות. מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו, מצפה מהתושבים לקבל בסובלנות את השינויים בהסדרי התנועה בגלל המרתון. התושבים מתלוננים: "זה משבש את החיים, אימא לא יכולה לבוא".

 

 

 

מרתון תל אביב שמתקיים הבוקר (יום ו') גורם לשיבושי תנועה כבדים בעיר שממילא נאנקת תחת עבודות הרכבת הקלה ומיזמי הבנייה הרבים. אבל למרות התחזית הקודרת הזו לנהגים, לנוסעים, לתושבים, לסוחרים ולכל מי שצריך להיכנס לעיר. מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה, אמרה לאולפן ynet: "המסר שלי הוא סבלנות, לקבל באהבה גם את הקשיים בהיותנו בירה עולמית ומקום כל כך מרכזי".

 

רגע ההזנקה. מרתון תל אביב יוצא לדרך, הבוקר (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
רגע ההזנקה. מרתון תל אביב יוצא לדרך, הבוקר(צילום: ראובן שוורץ)

  

"חלק מהקסם של תל אביב זה שהיא בירה עולמית", אומרת להבי, "חלק מהאנשים שגרים בעיר בוחרים לחיות בה מפני שיש את הדינמיות הזאת של עיר שמארחת אירועים בינלאומיים. גם מצעד הגאווה מהווה הפרעה אבל הוא מתקיים והוא חלק מהמסורת התל אביבית. בואו נזכור שיש גם עסקים בעיר והם מאוד מרוצים כשמסה כזו של אורחים מגיעה לעיר. סבלנות, כולם חיים ביחד".

 

אילו צירים מרכזיים ייסגרו, לאן לא להגיע בשעות האלה ומתי?

"העיר תהיה חסומה, אין יוצא ואין בא, מרכז העיר יהיה חסום לחלוטין. כמעט בכל הרחובות רצים. גם לא תהיה תחבורה ציבורית במרכז העיר ולמעשה נהפוך להיות עיר של הולכים ורוכבים בעיקר, למשך יום השישי הזה. יש אזורים שיהיו סגורים 7:00 ל-8:30 בבוקר בעיקר באזור של היציאה, פארק הירקון, רוקח, אזור הגוש הגדול יהיה חסום לחלוטין בשעות האלה, אבל איך שהמסה הגדולה של הרצים תעבור את הנקודה הזו - תהיה פתיחת צירים, וכך לכל אורך היום. יהיו סגירות דינמיות שייפתחו ברגע שהמרוץ יעבור. אני מציעה באמת לכל מי שלא חייב לנוע עם כלי רכב, לקחת בחשבון שזה יום שעדיף להישאר בו בסביבה הקרובה".

 

מיטל להבי. "העיר תהיה חסומה, אין יוצא ואין בא" (צילום: דינה קליינמן) (צילום: דינה קליינמן)
מיטל להבי. "העיר תהיה חסומה, אין יוצא ואין בא"(צילום: דינה קליינמן)

 

להבי מאמינה כי העובדה שהמרתון מתקיים ביום שישי מפחיתה את הפגיעה בתושבים. "בימי שישי יש פחות עובדים ולמי שצריך להגיע לעבודה היציאות פתוחות, יש יציאות שיאפשרו לרדת לאיילון. צריך לחנות בצורה חכמה כדי שאפשר יהיה להזיז את הרכב ולהגיע ליציאה. בסך הכל נתיבי איילון יהיהו פתוחים למעט בקצה שלהם בשדרות רוקח, שם יוצא הזינוק".

 

להבי סיפרה על ההיסטוריה של המרתונים בתל אביב: "קודם כל, היה מרתון עוד ב-1934, התחיל עם זה מאיר דיזנגוף. בתקופת רוני מילוא הפסיקו עם המרתון, בשנת ה-100 לעיר החיו אותו שוב, הוא הפך להיות אירוע שמביא רצים מכל העולם ומכל הארץ. אני דווקא מאוד אוהבת את האירוע של המרתון ואני רוצה להגיד, בסופו של דבר אנחנו בני אדם ואנחנו חיה הולכת. לא שטה, לא מעופפת ולא נוהגת. פעם בכמה זמן בואו נזכור מי אנחנו".  

 

"להגיע לנווה צדק דרך רמת גן"

טליה, שמתגוררת ברחוב אבן גבירול, סיפרה על הקושי שגורמים המרוצים בעיר: "לפחות שלוש פעמים בשנה אנחנו חווים מרתונים וצעדות מתחת לבית - ונאלצים לשנות את הלו"ז שלנו במשך יום או יומיים שלמים בהתאם. עם כל הכבוד לספורט ולאווירה - החסימות מקשות על התושבים. או שבורחים לפני החסימות או שנתקעים בבית - העירייה חייבת למצוא פתרון טוב יותר לתושבי הרחובות החסומים".  

 

תושבים בעיר סיפרו אמש על ההיערכות שלהם לקראת המרתון: "הייתי אמור לנסוע להורים עם הרכב אבל אי אפשר יהיה להוציא אותו מהרחוב שחסום", סיפר זאבי, 29, תושב תל אביב. "הייתי צריך לנסוע יום לפני ולהגיע בתחבורה ציבורית". אפרת סיפרה: "אני גרה בצפון הישן של תל אביב. שדרות רוקח חסומות ואימא שלי לא יכולה לבוא לבקר. הכול חסום ואין לה שום גישה. זה משבש את החיים, אם אנחנו רוצות להגיע לנווה צדק צריך להגיע דרך רמת גן. גם ככה עמוס, לחוץ ופקוק בשישי".

 

יניב שי סיפר: "זה דופק את החנייה וכבר יום לפני אי אפשר לזוז עם הרכב. אומרים שזה למטרה טובה ואנחנו סובלים קצת, שיהיה כיף לחלק מהאנשים בעיר, זאת הנחמה היחידה". טליה, 29, גרה בדרום העיר: "עשיתי הכל השבוע כדי לא להצטרך לעבוד בשישי. כל השבוע היה עמוס כדי להימנע ממה שהולך להיות מחר. כדי להיות מחר עם חברים אצטרך לקחת מונית. אבל אני דווקא מקבלת באהבה את המרוץ".


מרתון תל אביב בשנה שעברה (צילום: רונן טופלברג) (צילום: רונן טופלברג)
מרתון תל אביב בשנה שעברה(צילום: רונן טופלברג)

 

הרחובות בתל אביב נסגרו כבר בשעה 4:00 לפנות בוקר וייפתחו בהדרגה בשעה 13:30.

 

בצפון: שדרות רוקח, הרחובות התערוכה, לוי אשכול, ש"י עגנון, יוניצמן, נמל תל–אביב, כביש 2040 וצומת גלילות.

 

במערב: הרחובות הירקון, טיילת הרברט סמואל, קויפמן, גולדמן

 

במרכז: הרחובות דיזנגוף, אלנבי, שדרות רוטשילד, תרס"ט, שדרות בן גוריון, רח לסקוב, אלוף מגן, קפלן, הארבעה, אבן גבירול ומרמורק.

 

בדרום: הרחובות שדרות ירושלים, הרצל, אליפלט והעלייה השנייה.

 

כמו כן, דרך נמיר תיחסם לתנועת כלי רכב בין צומת גלילות לבין רחוב פנקס משני הכיוונים משעה 08:00 עד שעה 11:00. נוסף על כך, ייחסמו לתנועת כלי רכב כל הרחובות הגובלים ברחובות אלה והרחובות החוצים אותם. החנייה בכבישים שייחסמו נאסרה כבר הערב.

 

ציוד רפואי צמוד לרצים

מרתון תל אביב, על מקציו השונים, הוזנק בשעות הבוקר המוקדמות משדרות רוקח בתל אביב. אזור זה יהווה גם את נקודת הסיום של המרתון, בו צפויים להתחרות עשרות אלפי אנשים. המקצים השונים, בהם מרתון שלם (42.2 ק"מ) וחצי מרתון (21.1 ק"מ), מקצי ריצה ל-5 ו-10 ק"מ, ומקצה אופני יד, מאובטחים רפואית על ידי כוחות גדולים של מד"א שהתפרסו לאורך כל המסלולים.

 

מתחם מד"א במרתון תל אביב. ארכיון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מתחם מד"א במרתון תל אביב. ארכיון(צילום: עידו ארז)

 

בשטח האירוע ולכל אורך המסלולים נפרשו כוחות מד"א באמצעות ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים ואופנועי מד"א, רכבי טומקאר, סאגוויי, אופניים חשמליים ורכינוע שינועו עם ציוד רפואי על המסלולים עצמם לצד הרצים. חוליות מגישי עזרה ראשונה, יסתובבו רגלית לאורך המסלול על מנת להגיש מענה רפואי לכל צורך. בנקודת סיום המסלול יוקם אוהל מיון מרתוני עם מיטות טיפול נמרץ שיאויש על ידי חובשים ופרמדיקים של מד"א, אחיות ורופאים מבי"ח איכילוב. באוהל יוצב ציוד רפואי מתקדם, הכולל גם שתי בריכות מים עם קרח שמטרתן לקרר במהירות נפגעים ממכות חום קשות. בנוסף יוקם אוהל לטיפול בנפגעים קלים.

 

ממד"א נמסר לקראת המרתון: "כוחות מד"א יהיו פרוסים לכל אורך המסלולים, ובמידת הצורך אל תהססו לפנות אליהם. במקרה חירום יש ליצור קשר עם מוקד מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' שתדע לאתר את מיקום הרץ".

 

ולסיכום, מזג האוויר. היום צפוי גשם מקומי ברוב חלקי הארץ. מחברת מטאו-טק נמסר כי מידות החום החזויות להלילה ולבוקר בתל אביב ינועו בין 11 ל-20 מעלות.

פורסם לראשונה 22/02/2018 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
מרתון תל אביב, הבוקר
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים