שתף קטע נבחר

הפלסטיני שנהרג ביריחו - מת מירי

בנתיחה שנערכה במכון לרפואה משפטית לגופת יאסין סארדיח שנהרג בתקרית ביריחו אתמול נמצא כי בניגוד להערכות בצה"ל שגז שאליו נחשף גרם למותו, ירי היה הגורם. בצבא מתחקרים מדוע לא זוהתה פגיעת הירי על גופו. כמה מאות פלסטינים הפרו סדר בגבול עזה

 

יאסין סארדיח, תושב יריחו שנהרג במהלך התקרית בעיר אתמול, מת כתוצאה מירי. כך עולה מהנתיחה שנערכה אחר הצהריים (ו') במכון לרפואה משפטית באבו כביר. בנתיחה גם נמצאו סימני מכות יחסית מינוריים על גופו של סארדיח, אך אלו לא גרמו למותו.

 

מוקדם יותר הודיעה המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) על פתיחת חקירה לבדיקת נסיבות מותו של הפלסטיני. הלוחמים שהיו מעורבים בתקרית צפויים להיחקר ביום ראשון הקרוב.

 

בצה"ל מתחקרים כיצד בשתי הבדיקות בשטח שנערכו לפלסטיני אתמול לא זוהה על גופו חור הכניסה מקליע באזור המפשעה, שאותר היום בנתיחה הפתולוגית שבוצעה בנוכחות רופא פלסטיני. הפלסטיני נבדק אתמול לפנות בוקר בשטח פעמיים: תחילה ע"י חובשת צבאית שקבעה שמצבו תקין ובהמשך, בסמוך לקביעת מותו, על-ידי פרמדיק של התאג"ד של הכוח.

 

לפי התחקיר שנערך לכוח מהגדוד המעורב לביא הבקעה, לא זוהה גם דימום מגופו של הפלסטיני, דימום שיכול היה להעיד על הפגיעה הקטלנית. התחקיר הצבאי העלה עוד כי מפקד הכיתה ירה כדור אחד במהלך נוהל מעצר חשוד שהופעל נגד הפלסטיני בזמן שהתקרב בצורה חשודה לעבר הכוח כשהוא אוחז בידו כיסא מוארך.

 

גם כאשר הכוח הפשיט את המחבל לבדוק אם הוא נושא אמצעי לחימה, הם לא זיהו לטענתם דימום ולא חור כניסה מירייה.

 

בהמשך כאמור, לפי צה"ל, אותר סכין על גופו. לא ברור בשלב זה אם גופתו תוחזר לפלסטינים, אך לפי מדיניות הקבינט מהלך זה אכן יתרחש מאחר ולא מדובר בפעיל חמאס ולא במחבל שביצע פיגוע קטלני.

 

מתחקיר ראשוני שנערך עלה כי במהלך פעילות כוח צה"ל התפתחה הפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. במהלך האירוע רץ סראדיח עם מוט ברזל בידו לעבר הכוח, שביצע לעברו ירי ושממנו ככל הנראה לא נפגע.

 

בהמשך הפעילו החיילים כוח על מנת לעצור את סראדיח, שבנקודה זו ניסה לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים. הוא נעצר, נאזק על ידי החיילים ונבדק על ידי חובשת שקבעה כי מצבו תקין.

 

הפגנות בכמה מוקדים בעזה ובשטחים:

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עוד עלה בתחקיר כי לאחר מכן המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר בסמוך למקום שבו הוחזק המפגין. בצה"ל טענו כי הוא נחשף לגז שייתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי של סראדיח הדרדר והוא פונה וטופל על ידי כוח צה"ל, שלבסוף קבע את מותו. בחיפוש התברר כי המחבל נשא על גופו סכין. 

 

הלוחמים והלוחמות מגדוד לביא הבקעה, שאחראי על גזרת דרום בקעת הירדן, טענו בתחקיר הראשוני כי חשו סכנת חיים מצד הפלסטיני שעורר את חשדם, ולכן עצרו אותו תוך הפעלת כוח כאשר ניסה לחטוף את נשקם.

 

בתוך כך, היום נרשמו הפרות סדר בחמישה מוקדים בגבול רצועת עזה. כ-350 פלסטינים השתתפו בהתפרעויות תוך שהם מיידים אבנים על גדר המערכת, משליכים בקבוקי תבערה ומבעירים צמיגים. מצה"ל נמסר כי כוחות ירו לעבר שני מסיתים מרכזיים שאיימו עליהם וניסו לפגוע בגדר. לפי מקורות ברצועת עזה, ארבעה פלסטינים נפצעו בעימותים, אף אחד מהם לא באורח קשה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים