שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הגננות נגד קייטנות הפסח: "מזלזלים בנו, מפחדות ממה שעלול לקרות"
  כחודש לפני שיתקיימו לראשונה קייטנות הפסח שיביאו לקיצור של חמישה ימים בחופשת החג, יוצאות הגננות נגד התוכנית ומזהירות מפני כוח אדם חסר ניסיון שייכנס לגנים באותם ימים. "אנחנו צריכות למסור את המפתח של הגן שלנו לזרים? לא תהיה לנו שום שליטה על מה שיקרה בימים הללו"

   

  תכתובת פנימית בוואטסאפ: אחת הגננות דרשה לשבות במחאה ()
  תכתובת פנימית בוואטסאפ: אחת הגננות דרשה לשבות במחאה

   

  בחודש הבא תצא לדרך תוכנית "בתי הספר של החגים", שמשמעותה, בשלב הראשון, קיצור בן חמישה ימים של חופשת הפסח והחלפת כוח האדם הקיים בכל ימות השנה בצוות חסר ניסיון. כעת מתריעות הגננות כי הגנים אינם ערוכים לכך ומביעות דאגה באשר לעובדים שיאיישו את מוסדות החינוך במהלך ימי החופשה.

   

  קיצור חופשת הפסח הוא חלק מתוכנית "בתי הספר של הגנים", שעליה הודיעו שר החינוך והאוצר נפתלי בנט ומשה כחלון בחודש ינואר האחרון. ההחלטה המשותפת היא תוצאה של דרישות רבות מצד הורים שבמשך שנים טענו כי הימצאות ילדיהם בחופש בזמן שהם צריכים לעבוד מקשה עליהם. בנוסף, בשנה הבאה צפויה להתקצר גם חופשת החנוכה.

  ארכיון (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  ארכיון(צילום: אבי רוקח)
   

  אזהרת הגננות מגיעה על רקע העובדה שהרשויות המקומיות אינן מצליחות לגייס כוח אדם מספק לתפעול הפרויקט, ולכן במשרד החינוך השיקו קמפיין הקורא לסטודנטים להוראה ולעובדים כלילם להשתתף בימי הפעילות בחופשת הפסח - תמורת שכר יומי. כך למשל, נכתב באחת המודעות: "למחוז מרכז של משרד החינוך דרושמם מורים, סטודנטים ועובדים כלליים להפעלת קייטנות חופשת הפסח". עוד צוין כי השכר יעמוד על כ-1,500 שקלים לשבוע העבודה וכי "כל הקודם זוכה".

   

  מתוך התכתבות באחת מקבוצות הוואטסאפ ()
  מתוך התכתבות באחת מקבוצות הוואטסאפ

   

  "מזלזלים הן במקצוע שלנו והן בניסיון שצברנו", אמרה יו"ר ארגון הגננות, דורית חזן. "אנחנו צריכות למסור את המפתח של הגן שלנו לזרים ומדובר פה בילדים", היא מתריעה. לדברי חזן, ישנם ילדים הזקוקים לטיפול מיוחד: "איך אפשר להביא מישהו ללא ניסיון שיטפל בהם? אנחנו ממש מפחדות ממה שעלול לקרות. לא תהיה לנו שום שליטה לגבי המתרחש בימים האלה בגנים; אם ההורים לא יספרו לנו - לא נדע דבר".

   

  עוד אמרה חזן כי "הילדים האלה הם הכול בשבילנו. כשאנחנו חוזרות לגן אחרי פעילות כזו - אנחנו ממש צריכות לשקם אותו פיזית. זה כמו להכניס מישהו זר לבית שלך". גם בקרב העובדים שאמורים לאייש את הגנים באותם ימים שורר בלבול. "אנחנו מרגישים אי-ודאות", אומרת אחת העובדות, תושבת אשדוד. "אנחנו לא יודעים איך כל הדבר הזה יעבוד - וגם ההורים לא".

  הגננות זועמות: "זו בושה, צריך לפתוח בשביתה"

  טענה נוספת שמעלות הגננות נוגעת להיעדר התנאים הסוציאליים וגובה השכר המוצע לעובדים בקייטנות. הגננות טוענות כי השכר לא כולל, בין היתר, החזרי נסיעות. "למה לא לתת לעובדים שכר הוגן ולהראות שבאמת אכפת מהילדים, מההורים ומהגן עצמו?", תוהה חזן. בנוסף, מתכתובות פנימיות של קבוצות וואטסאפ שבהן חברות גננות והגיעו לידי ynet, מצטיירת תמונה דומה.

   

  "זו בושה וחרפה, צריך לפתוח בשביתה", כתבה אחת הגננות בדיון שהתפתח באחת הקבוצות על גובה השכר. "הכי חשוב להצביע ברגליים", רטנה אחרת. גננת נוספת סיפרה גם היא: "הסייעת שלי עבדה במשך שנה אחת בתנאים כאלה וקיבלה שכר של כ-6,000 שקלים ברוטו שמתוכם ירדו כ-2,500 שקלים על מיסים. הסיבה לכך היא שהן לא זוכות לתנאים סוציאליים כמו נסיעות ושאר תוספות מפני שהשכר ניתן על ידי קבלני חוץ ולא על ידי משרד החינוך". לדבריה, אותה סייעת "נשבעה שהיא בחיים לא תעבוד עוד בקייטנה". 

  יו"ר ארגון הגננות, דורית חזן ()
  יו"ר ארגון הגננות, דורית חזן
   

   

  ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד יפעיל בחופשת פסח הקרובה את מוסדות החינוך, במסגרת 'בתי הספר של החופשות', כמתוכנן. מדובר בבשורה מאוד גדולה עבור ההורים והתלמידים. מתווה החגים דומה במהותו למתווה בתי הספר של החופש הגדול, ועובדה היא שמתווה זה זוכה להצלחה בלתי מבוטלת. המשרד מתקצב את התכנית בסכום של 400 מיליון שקל בשנה, סכום שכולל פעילות חינוכית עשירה, וכן העסקת צוותי חינוך איכותיים שיבחרו ויאושרו על ידי הפקוח. שכר הצוות החינוכי כולל גם את מרכיב הנסיעות, ועד כה, בעקבות הקמפיין, קיבלנו אלפי פניות של מועמדים".

   

  מהסתדרות המורים נמסר כי "האחריות על התכנית חלה על הרשויות המקומיות ועל משרד החינוך בלבד. אין ספק, כי כולנו צריכים להיות מוטרדים מהעובדה שעובדים שאינם מוכשרים ומיומנים ייכנסו לעבוד בגני הילדים תמורת שכר שאינו הולם עובדי הוראה מקצועיים שעברו הכשרה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים