שתף קטע נבחר

תקיפות מיניות ואום אל-חיראן: האתגרים של ראש מח"ש

בפני האישה הראשונה שמונתה לתפקיד, קרן בר מנחם, עומדים אתגרים מורכבים לקראת תחילת עבודתה בחודש הבא. עיקרם: להנמיך את גובה הלהבות ולייצר יחסי עבודה תקינים, כשברקע פרשות אום אל חיראן, תקיפות מיניות במשטרה, אלימות שוטרים כלפי אזרחים ושתיקתם בחקירותיהם

 

עו"ד קרן בר מנחם. בראשות מח"ש ()
עו"ד קרן בר מנחם. בראשות מח"ש
המתח בין המשטרה לגוף החוקר אותה הוא אך טבעי. במהלך חודש מרס צפויה עו"ד קרן בר מנחם להיכנס לתפקיד ראש מח"ש, ובפניה צפויים אתגרים רבים, שבראשם ניסיון לשפר את מערכת היחסים העכורה בין משטרת ישראל למחלקה לחקירות שוטרים.

 

ראש מח"ש היוצא, אורי כרמל, מתח במהלך כהונתו ביקורת קשה על המשטרה בד"וח השנתי שפורסם לפני שבועיים הסביר: "נוכח מצוקת המשטרה, ספגנו מתקפות פומביות". את הירושה הזו הותיר לבר מנחם, האישה הראשונה בתפקיד. 

 

אחד משיאי המתח בין מח"ש למשטרה נרשם בפרשת ניצב רוני ריטמן. על שולחנה כבר מונחים תיקים רגישים כמו אום אל חיראן, פרשת ערן מלכה ורונאל פישר, תיקי הטרדות מיניות במשטרה ובשב"כ, אלימות שוטרים נגד החרדים וכן שתיקת שוטרים בחקירות.   

 


אום אל חיראן. מחאה לאחר אירועי הירי ()
אום אל חיראן. מחאה לאחר אירועי הירי

הלווייתו של השוטר ארז עמדי לוי, שנהרג בעימותים (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
הלווייתו של השוטר ארז עמדי לוי, שנהרג בעימותים(צילום: צביקה טישלר)

המפכ"ל, רב ניצב רוני אלשיך (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המפכ"ל, רב ניצב רוני אלשיך(צילום: EPA)
 

פרשת אום אל חיראן זימנה ביקורת נוקבת על המשטרה. באירוע הירי שהתרחש בינואר 2017, נורה למוות יעקוב אבו אל-קיעאן ונדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי. בצמרת המשטרה טענו כי מח"ש העלימה מסמך מסווג של השב"כ, וזה הוביל לפתיחת החקירה מחדש. מח"ש הכחישו, לא נשארו חייבים ובדו"ח השנתי כתב ראש מח"ש היוצא, כרמל: "על רקע המתח המובנה בין המשטר למח"ש, נוכח המצוקה שאליה נקלעה המשטרה בעקבות אירועים מביכים, נאלצה המחלקה לספוג במהלך השנה מתקפות פומביות ואחרות חסרות תקדים בגסותן ובבוטות שאפיינה אותן ומשוללת יסוד בטיבן. זאת מצד גורמים שונים במשטרה. המשכיל (במח"ש) בעת ההיא יידום".  

 

ירושה נוספת ומאתגרת שאיתה תתמודד בר מנחם היא סוגיית ההטרדות המיניות בקרב לובשי המדים. בר מנחם תעמוד בראש מחלקה שאמונה על חקירות המשטרה, שהבכירים בה נאלצו לעזוב במהלך שלוש השנים האחרונות בשל הטרדות מיניות בשוטרות. רק בחודש שעבר, בשל החלטת בג"ץ, רגע לפני שמפכ"ל המשטרה נדרש להחלטה בנוגע לעתידו של ריטמן, האחרון ביקש לסיים את תפקידו כמפקד להב 433. במהלך כהונתו של כרמל חקרה מח"ש שורה ארוכה של קצינים בדרג הבכיר עד לדרגת סגן המפכ"ל (ניסים מור), העמידה אותם לדין פלילי או משמעתי והביאה אף להרחקתם מהמשטרה. פרשיות אלו הובילו לטלטלה במערכת אכיפת החוק.

 

ניצב רוני ריטמן  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניצב רוני ריטמן (צילום: מוטי קמחי)

מלבד המשטרה, מח"ש חוקרת גם את שירות הביטחון הכללי. רק לפני שלושה חודשים נפתחה חקירה לפיה שלושה מבכירי הארגון חשודים בהטרדה של עובדת בשירות. היא הגישה תלונה למח"ש ובבדיקת הפוליגרף נמצאה דוברת אמת. לשניים מהבכירים מיוחסים חשדות לעבירות אונס.

  

"קשר השתיקה" - שוטרים המשבשים חקירות, עומד אף הוא לפתחה של בר מנחם. לעתים קרובות מח"ש נאלצת להתמודד עם התופעה, בעיקר כשחוקרים שוטר החשוד בהפעלת אלימות נגד אזרח. כדי לשבור את "קשר השתיקה" נערכת בימים אלו עבודת מטה המגבשת נהלים לגבי דרך הטיפול בשוטרים שמשבשים חקירה באמצעות דיווחי כזב. על פי הנוהל שבר מנחם תהיה ודאי שותפה לו, יהיו קריטריונים שלפיהם תיפתח חקירה פלילית נגד שוטר שלא אמר אמת בחקירתו.

 

יחסי חרדים – משטרה הפכו לסוגייה שרק מתעצמת במהלך השנים, ולאחרונה החלו נערמים תיקי מתלוננים נגד אלימות שוטרים בהפגנות. רק לאחרונה קצין בדרגת רפ"ק במחוז ירושלים הועמד לדין.

 

בשבוע שעבר ציין המפכ"ל אלשיך כי בר מנחם זוכה להערכה מקצועית רבה במשטרה, זאת על רקע הישגיה כפרקליטה בכירה שפועלת שנים לצד יחידות חקירה של הארגון. ייתכן שיש בכך כדי להעיד על התחלה חדשה בין הגופים. לצד זאת, מבט מקיף על יחסיהם בשנה החולפת מעורר ספק באשר לשיקומם המהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד קרן בר מנחם. בראשות מח"ש
מומלצים