שתף קטע נבחר

השר יריב לוין: "שקד וחיות מטייחות מקרה חמור"

השר מהליכוד תוקף בחריפות בריאיון לאולפן ynet את שרת המשפטים ונשיאת העליון עקב פרשת המסרונים בין השופטת לנציג רשות ני"ע בתיק 4000: "אי אפשר לקבל את מהלך הטיוח שמתרחש לנגד עינינו". ועדת החוקה תכונס לדון בנושא: "אי אפשר להתעלם". עמיקם שורר שוחרר למעצר בית

 

מתקפה חסרת תקדים של השר יריב לוין (הליכוד) נגד שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בעקבות פרשת המסרונים בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ לעו"ד ערן שחם-שביט, נציג החקירה בתיק 4000 מטעם רשות ניירות ערך. בתוך כך, סמנכ"ל פיתוח בבזק עמיקם שורר שוחרר היום למעצר בית בן חמישה ימים.

 

"אי אפשר לקבל את מהלך הטיוח הענק שמתרחש כאן מול עינינו", תקף לוין בריאיון לאולפן ynet. "זהו הליך שמהווה זיהום החקירות וזיהום ההליכים. גם ההודעה של שקד וחיות אין אלא לקרוא לה טיוח, שבה הנושא עבר במקום לחקירה פלילית של המשטרה לבדיקה של נציב תלונות".

לוין במתקפה חריפה על שקד וחיות (צילום: הלל מאיר/TPS) (צילום: הלל מאיר/TPS)
לוין במתקפה חריפה על שקד וחיות(צילום: הלל מאיר/TPS)
 

לוין הוסיף ואמר: "במצב שבו היה צריך לקיים מעצר מיידי של החשודים בעניין הזה כדי למנוע שיבוש חקירה - כאן יש באמת מקרה כזה. צריך לבדוק שזה לא מקרה יחיד. אני לא רוצה להעלות בדעתי מה יתברר אם חס וחלילה אם זו הייתה התנהלות קבועה באולמה של אותה שופטת".

 

אתה מאשים את שרת המשפטים איילת שקד, חברתך הטובה, ואת נשיאת ביהמ"ש העליון, שהן נותנות ידן לטיוח המקרה החמור והבלתי נסבל הזה?

"חד-משמעית, זה המצב. זו לא האשמה, זו מציאות. אם המקרה הזה איננו מועבר לחקירה מיידית, חקירה פלילית של המשטרה, ואם החשודים לא נעצרים באופן מיידי כדי למנוע את שיבוש החקירה, ואם לא נעשית בדיקה של כל הליכי המעצרים שהיו באולמה של השופטת, בתקווה שלא יימצא, אבל צריך לבדוק אם חס וחלילה זה לא מקרה יחיד אלא הייתה שיטה והתנהלות במקרים אחרים. אני חושב שזה דבר חיוני והכרחי, אין דבר יותר חשוב מזה בדמוקרטיה, זכותו של אדם לחופש".

 

חילופי המסרונים בין השופטת פוזננסקי-כץ לחוקר שחם-שביט ()
חילופי המסרונים בין השופטת פוזננסקי-כץ לחוקר שחם-שביט

שורר לאחר שחרורו מלהב (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
שורר לאחר שחרורו מלהב(צילום: יאיר שגיא)

לשאלה לקשר בין פרשת המסרונים לחקירת תיק 4000 השיב לוין: "מה זה בכלל משנה מה הוצג בפני השופטת. ההחלטה נקבעה מראש בסיכום שהוא מעין סיכום סחבקי כזה. כל אדם בר דעת מבין שזה נורא. הנושא הזה חייב להיחקר מיידית לפני שהחקירה תשובש".

 

נציגת רשות ניירות ערך אמרה הבוקר בדיון בהארכת מעצרם של חשודי פרשת בזק כי החלה חקירה משמעתית של השופטת פוזננסקי-כץ והחוקר שחם-שביט. פוזננסקי-כץ צפויה להיחקר בפני נציב התלונות על שופטים, ואילו שחם-שביט ייחקר בנציבות שירות המדינה.

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה גם כן לפרשה שהסעירה את מערכת המשפט ואמרה: "האירוע שנחשפנו לו אמש הוא בבחינת פרשת 'קו 300' של מערכת אכיפת החוק. לא בדיקה מנהלתית ולא בדיקה של הנציבות נחוצה פה, אלא חקירה פלילית. צריך לעצור באופן מיידי את השופטת והחוקר - לחקור אותם, לקחת מהם את מכשירי הטלפונים הניידים שלהם ולחשוף את כל ההתכתבויות ביניהם".

 

השופטת פוזננסקי-כץ ועו"ד שחם-שביט (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
השופטת פוזננסקי-כץ ועו"ד שחם-שביט(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

עוד הוסיפה השרה רגב: "אירוע זה פוגע באמון הציבור במערכת המשפט ובמערכת החוק. אין מקום לעשות שום הנחות כלפי מי שאמור לכאורה לפעול למען הצדק ובמסגרת החוק במדינת ישראל".

 

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), הודיע כי בימים הקרובים תכונס הוועדה לדון בפרשת המסרונים. "אתמול נחשפנו לאירוע חריג בחומרתו שמזהם חלק גדול מהתהליך. אני לא מכנס את הוועדה היום ומחר כי צריך לתת זמן למערכת לעשות את שלה, והמערכת התחילה ועובדת נחרצות. לאחר שהמערכת תסיים את תפקידה שלה, נכנס את ועדת חוקה לדון בנושא החריף והחריג הזה. מצד אחד צריכים מאוד להיזהר, לשמור על מערכת המשפט, אבל גם אי אפשר להתעלם ממה שקרה ומההשלכות שכנראה המערכת מסביב משפיעה על שופטים - דבר שלא יעלה על הדעת, אבל כנראה שזה קורה", אמר יו"ר הוועדה.

 

השופט עלאא מסארווה, הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופט עלאא מסארווה, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, כינסה הבוקר את חוקרי הרשות לשיחה בעקבות חילופי המסרונים: "עוצמתה של רשות ניירות ערך הייתה תמיד במקצועיות, בהגינות ובשקט. ‏‎על בסיס ערכים מנחים אלה מתנהלת גם החקירה המורכבת בפרשת בזק מתחילתה, ובזכותם מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר הגיעה לרמות מקצועיות ומצוינות מהגבוהות שיש".

 

עוד אמרה כי "האירוע שקרה אתמול אינו משקף את הערכים האלה. מדובר באירוע חריג וחמור שאסור שיקרה, אבל קרה. העניין מצוי כעת בבדיקה. ואנחנו כמובן גם נפיק מאירוע זה בתוך הארגון את הלקחים הנדרשים. אבל חשוב לי לציין שהאירוע הזה בשום פנים ואופן אינו פוגם בחקירה המעולה שבוצעה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר בפרשת בזק ובממצאים שהושגו במסגרתה".

 

"הקשר בין השופטת לחוקר אינו חריג, אלא בעיה מערכתית"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' התייחס אף הוא לפרשה ואמר בריאיון לאולפן ynet: "מי שרוצה היום לחזק את מערכת המשפט במדינת ישראל, לא יכול לטאטא את הסיפור הזה מתחת לשטיח. אני כמובן לא רוצה להכתים את כל השופטים, שרבים מהם אני מכיר ומוקיר, ובכל זאת אני לא חושב שמדובר במקרה חריג. מדוע? כי אם כן, אז היו עושים אותו בגניבה. הקשר בין אותה שופטת לאותו תובע, באופן שבא לידי ביטוי מהסגנון והנוסח, לא נראה משהו חריג.

  

"אנשים הם בני אדם, הם נפגשים יחד באולם כל בוקר, ונוצרת כאן דינמיקה מאוד בעייתית בין שופט לתובע", הוסיף סמוטריץ'. "מדובר במשהו מערכתי ובזה שנטמון את הראש בחול ונגיד 'התפוח רקוב, זה לא מייצג' - לא נפתור את הבעיה ולא נחזק את מערכת המשפט".

 

הדיונים בכל התיקים הקשורים בתיק 4000 נשמעו בפני השופט עלאא מסארווה, שהחליף את פוזננסקי-כץ ודן בהארכת המעצר של שאול אלוביץ', איריס אלוביץ', ניר חפץ, סטלה הנדלר ואלי קמיר. לאחר ששמע את הטיעונים ביקש השופט לעיין בחומרים.

 

עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', אמר בדיון: "הליך המעצרים בפרשה הזו זוהם בלי תקנה, והמסקנה הבלתי נמנעת היא שהוא עצור שלא כדין. הדיון הוא לא בעניינו של הפרקליט והשופטת, אלא דיון על הקשר הנסתר ביניהם - כיצד הכתימו את עילות המעצר. מן הדין ומן הצדק ומראית פני הצדק, צריך להורות על שחרורם של החשודים ממעצר".

 

השרה מירי רגב: "פרשת 'קו 300' של מערכת אכיפת החוק" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרה מירי רגב: "פרשת 'קו 300' של מערכת אכיפת החוק"(צילום: אלכס קולומויסקי)

על חילופי המסרונים בין השופטת פוזננסקי-כץ לעו"ד שחם-שביט אמר עו"ד חן: "שחם-שביט מספר לבית המשפט את מה שהוא מחליט. המשמעות היא שבית המשפט לא משחק כאן תפקיד, שאין דיון. זה אומר שבית משפט בישראל, לצד דגל ישראל וסמל המנורה, אומר שמדובר בהצגה מוחלטת. אולי מה שנחשף אתמול הוא קצה קצהו של קרחון. קרה כאן דבר איום ונורא, ותחושת הצדק מחייבת לשחרר את החשודים. כל אזרח מבין שנפל פגם שורשי בהליך המעצר של שאול אלוביץ'".

 

 

עו"ד שרון קליינמן, שמייצגת את יועץ התקשורת אלי קמיר, ביקשה לקבל לידיה את כל תכתובות הטלפונים בין פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות ערך: "בית המשפט פעל בחוסר סמכות, ועצם העובדה שראינו את חלופת המסרונים, ואת כך שהיה תיאום לגבי שתיים מהנחקרות, זו הוכחה כמה היד הייתה קלה על ההדק - לכן לא צריך לקבל כמובן מאליו את טענות היחידה החוקרת.

 

"נבקש שביהמ"ש יורה למשטרה לתפוס כל חומר חקירה שקשור למעצר ולתפוס את כל תכתובות הטלפונים. אנחנו חושבים שלחילופי המסרונים יש השפעה על כל הדיונים שהתקיימו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל מאיר/TPS
לוין נגד שקד וחיות
צילום: הלל מאיר/TPS
מומלצים