שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לֶמָה כיסא הגלגלים שלך התחפש?
  "המבט של רוני המלאה בגאווה על התחפושות שלה, הרגע בו הבחינה כיצד התחפושת שלה, כמו במעשה קסמים, הופכת תוך כמה שעות מתחפושת רגילה, לכזו שאי אפשר להתעלם ממנה, הוא רגע שאני מאחלת לכל הורה. וזה הקסם של הפרויקט". דניאלה ויימן, אמא של רוני, מספרת על פרויקט מיוחד במסגרתו "תחפושות מתגשמות"
  עם התקרב חג הפורים מתמלא הבית שלנו רחש וקולות שמחה. אצלנו בבית, כמו בהרבה בתים אחרים בישראל, חג פורים הוא אחד החגים האהובים, אם לא האהוב מכולם, וכבר בשבועות שלפני החג, משהו משתנה באוויר. כל ערב שגרתי בבית מקבל לפתע הרבה יותר צבעים הודות למצעד התחפושות, לאביזרים ולצחוק המתגלגל של הילדים שממלא את הבית.

   

  רוני, בתנו האמצעית בת ה-7, היא ילדת שיתוק מוחין, CP. וכמו כולם גם היא כמובן נרגשת לקראת החג ושותפה לכל ההמולה. אבל בהתקרב יום התחפושות חוזרת ומנקרת בנו השאלה: איך אפשר לשלב את כיסא הגלגלים כחלק מהתחפושת? איך יופיה של רוני המחופשת, התרגשותה וייחודיותה יבואו לידי ביטוי במלואם ולא יילכו וייעלמו בתוך כיסא הגלגלים ויפחיתו את החגיגיות? ולא רק זה, אנחנו כהורים לא רוצים שאפילו לרגע אחד רוני לא תתגאה בתחפושת שבחרה לעצמה ותחשוב שהכיסא מהווה איזשהו חסם עבורה לחגוג כמו כל הילדים.

   

  צפו בהצגת התחפושות המעוצבות בבית איזי שפירא: 

   

  וכך מדי שנה שבה ועלתה השאלה: מה עושים? ואז לפני שלוש שנים פנתה אלינו נועה ניצן מבית איזי שפירא, המסייע לאנשים וילדים עם מוגבלות, וסיפרה לנו על פרויקט "תחפושות מתגשמות" שמיועד לענות בדיוק על הלבטים והחששות שלנו. גילינו שאנחנו לא לבד, אנחנו לא ההורים היחידים לילדים עם מוגבלות שנושא שילוב התחפושת מעסיק אותם.

   

  רוני מחופשת למואנה ()
  רוני מחופשת למואנה
   

  במסגרת הפרויקט שנערך גם השנה נפגשו בבית איזי שפירא, ילדים עם מוגבלות וסטודנטים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי מהמכון הטכנולוגי חולון. ואלה, אין דרך אחרת לתאר זאת, הגשימו לילדים את החלום. כל אחד מעשרות הילדים שהשתתפו באירוע בחר בשבועות שלפני פורים את התחפושת שהוא רוצה והסטודנטים המתנדבים עיצבו את התחפושת כך שזו תשלב בתוכה גם את האביזר המסייע, הליכון, כיסא גלגלים, שמצטרפים כחלק בלתי נפרד מהחגיגה והופכים את התחפושת למרשימה עוד יותר מהתחפושות המוכרות.  

   

  בשנה הראשונה רוני שלנו בחרה להיות שלגיה. כחלק מהאירוע נפגשנו והתחברנו עם שתי סטודנטיות מקסימות. אחרי מדידה, גזירה והתאמה, הפך הכיסא של רוני ליער של שלגיה. שנה לאחר מכן, רוני בחרה להיות פוקהונטס ואחרי העבודה על התחפושת מצאה את עצמה מסתובבת בחוצות העיר עם סוסים הרתומים להליכון שלה.

   

  טייס קרב ()
  טייס קרב

   

  בשנה זו בחרה רוני להתחפש למואנה. המבט של רוני המלאה בגאווה על התחפושות שלה, הוא דבר שלא נוכל לשכוח ושריגש אותנו ואת כל המשתתפים באירוע. הרגע בו הבחינה כיצד התחפושת שלה, כמו במעשה קסמים, הופכת תוך כמה שעות מתחפושת רגילה, לכזו שאי אפשר להתעלם, הוא רגע שאני מאחלת לכל הורה. וזה הקסם של הפרויקט.

   

  קוקה קולה ()
  קוקה קולה

   

  המיזם המרגש "תחפושות מתגשמות" הוא חלק מהתפיסה שלנו לגבי השילוב של רוני בחברה. אנחנו מאמינים שילדים עם מוגבלות צריכים להיות חלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי. זו בדיוק הסיבה שהחלטנו לשלב את רוני בבית ספר רגיל. לכן, כמו כל ילד שנרגש, שמח ומתגאה בתחפושת שלו, אין סיבה להשאיר מחוץ למעגל החוגגים ילדים עם מוגבלות.

   

  טווס עם מניפת נוצות ()
  טווס עם מניפת נוצות
   

  ללא הפרויקט הנפלא הזה, רוני הייתה מושלמת ומאושרת לא פחות, אלא שההליכון או כיסא הגלגלים שלה היו יכולים מעט להעיק. היום הם הפכו ליתרון עבור רוני לקראת החג. החשיבות של האירוע הוא שהעניק לילדים את האפשרות ליום אחד לחלום בלי כל מגבלה. כי בפורים נראה לא מעט נסיכות ברחובות. אבל נסיכות שנוסעות בכרכרה, יש רק מעטות. רוני תהיה אחת מאותן מעטות וייחודיות בזכות הפרויקט שמעניק לה תפאורה מלאה של החלום.

   

  בוב ספוג ()
  בוב ספוג

   

  כל הצילומים באדיבות גורדן פולבוי

  הפנינג "תחפושות מתגשמות" נערך בבית איזי שפירא ברעננה לקראת חג פורים. במסגרתו סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי מ-HIT, המכון הטכנולוגי חולון הגיעו להגשים לעשרות ילדים עם מוגבלות את החלום, לעצב ולהתאים את התחפושת שבחר כל ילד לאביזר המסייע שלו. הפרויקט נעשה בתמיכת דקאנט הסטודנטים ומעבדת MADE במכון טכנולוגי חולון.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים