שתף קטע נבחר

המהפכה בסעודיה: מפקד הצבא הוחלף, אישה - סגנית שר

המלך סלמאן ובנו יורש העצר ממשיכים בליברליזציה של הממלכה השמרנית: הלילה "הוצא לגמלאות" הרמטכ"ל, צעירים קודמו לתפקידי פיקוד בכירים - ואישה מונתה לסגנית שר העבודה, מינוי נדיר בארץ השריעה. עד יום ה': נשים יכולות לבקש להתגייס לצבא

מלך סעודיה סלמאן הכריז אמש (יום ב') על שורת מינויים והדחות בצמרת הפוליטית והצבאית הסעודית – צעד שמטרתו כנראה לקדם מנהיגים צעירים וחדשים לעמדות מפתח בתחומי הכלכלה והביטחון. סעודיה עוברת בשנה האחרונה רפורמות עמוקות בהובלת יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמאן, והמינויים נתפשים כחלק מהרפורמה הזו.

המלך סלמאן (משמאל) ויורש העצר (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המלך סלמאן (משמאל) ויורש העצר(צילום: MCT)

במסגרת השינויים הוכרז כי מפקד צבא סעודיה הוצא לגמלאות ויוחלף על-ידי הגנרל פיאד בן חאמד אל-רוואילי. מפקדים חדשים מונו לחיל האוויר ולכוחות היבשה של הצבא. המלך מינה גם סגני שרים חדשים במשרדים ממשלתיים העוסקים בכלכלה ובביטחון וכן שורה של ראשי ערים חדשים. בין המינויים – מינוי של אישה: תדמור בנת יוסף אל-רמאח מונתה לסגנית שר העבודה, מינוי נדיר של אישה לתפקיד בכיר בסעודיה השמרנית.

 

האופן שבו מתנהלת סעודיה השתנה מאוד מאז שיורש העצר מוחמד בן סלמאן בן ה-32 טיפס לצמרת השלטון בעקבות מינוי אביו למלך ב-2015, אחרי מותו של המלך עבדאללה. בן סלמן, המוביל רפורמות חברתיות וכלכליות עמוקות, אהוד מאוד בקרב סעודים צעירים – שהם רוב האוכלוסייה. עם זאת הוא הצליח להרגיז גורמים שמרניים בגישתו הליברלית יחסית.

גם נשים מוזמנות לצבא. טקס ההכתרה של בן סלמאן כיורש העצר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם נשים מוזמנות לצבא. טקס ההכתרה של בן סלמאן כיורש העצר(צילום: EPA)

הפרשן הסעודי אחמד אל-טוואיאן אמר בטלוויזיה הסעודית הממלכתית כי המינויים האחרונים "מזרימים דם צעיר" לממשלה המקומית ומקדמים מפקדים צעירים לעמדות בכירות בצבא.

 

לאחרונה החלה סעודיה גם לאפשר לנשים להגיש בקשה להתגייס לצבא. בקשות הן יוכלו להגיש עד ליום חמישי הקרוב. ככל הנראה הן לא יוכלו לשרת בתפקידי לחימה – אלא יקבלו עבודה ביטחונית אחרת. כדי להתקבל לתפקיד הן חייבות לעמוד ברשימה של 12 דרישות. בין השאר עליהן להיות אזרחיות סעודיה, בנות 35-25 ובעלות השכלה תיכונית.

 

קידום זכויות הנשים זוכה למקום חשוב ברפורמות של בן סלמאן. רק החודש אמר שייח סעודי בכיר, עבדאללה אל-מוטלק, כי אין לכפות על נשים ללבוש עבאיה – הבגד המכסה כמעט לחלוטין את גופן ואת ראשן. בינואר הותר לנשים סעודיות לראשונה בהיסטוריה להיכנס לאצטדיון כדורגל כדי לצפות במשחק, והממלכה גם פותחת בימים אלה לנשים מגזרים כלכליים שבעבר היו סגורים בפניהן. ביוני הקרוב אף יוסר האיסור המפורסם על נשים לנהוג בכלי רכב.


פורסם לראשונה 26/02/2018 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
בן סלמאן ואביו המלך. מובילים רפורמה עמוקה
צילום: MCT
מומלצים