שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: רעש וזיהום אוויר מזיקים להיריון

  מחקר שנערך בבית־החולים סורוקה מגלה: חשיפת נשים הרות לרעש ולזיהום אוויר מתחבורה מעלה פי חמישה את הסיכוי ללקות ברעלת היריון. סכנות נוספות: סיכוי ללקות בסוכרת היריון וללדת תינוק במשקל נמוך

  רעש וזיהום אוויר מכלי רכב מזיקים לנשים בהיריון. כך עולה ממחקר חדש שנערך בבית־החולים סורוקה בשיתוף עם המחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן־גוריון.

    

  מהממצאים עולה כי רעש וזיהום אוויר העלו שכיחות של רעלת הריונית, של סוכרת הריונית ושל משקל נמוך של היילוד. המחקר הוצג לאחרונה בכנס המרכזי לרפואת האם והעובר בטקסס שבארצות־הברית.

   

  סיכוי ללקות ברעלת הריון (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  סיכוי ללקות ברעלת הריון(צילום: Shutterstock)

   

  צוות החוקרים כלל בין השאר את פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה, וד"ר מיכל אשין מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן־גוריון. במהלך המחקר נבדקו כ־300 נשים בהיריון שנשאלו על ההיסטוריה הרפואית שלהן, על הרגלי החיים ועל נתונים סוציודמוגרפיים.

   

  בנוסף נשאלו על מוקדי הרעש באזור מגוריהן והתבקשו לדרג בין אפס ל־10 את רמת החשיפה שלהן לרעש מתחבורה בעת ששהו בבית. במקביל מדדו החוקרים את רמות הרעש ליד בתיהן של הנבדקות באמצעות מד רעש נייד. במחקר נבחנה גם רמת זיהום האוויר מתחבורה באזור באר־שבע.

   

  התוצאות הצביעו על כך שרמת החשיפה לרעש מתחבורה הייתה קשורה לרעלת היריון. גם אחרי שהחוקרים ניטרלו נתונים שיכולים להשפיע על התוצאות כמו השמנת יתר לפני ההיריון, גיל האם, מין העובר, מחלה כרונית ומספר לידות קודמות, המסקנות היו זהות.

    

  "חשיפות סביבתיות כגון רעש וזיהום אוויר הוא יעד בר־השגה"

  עוד מצאו החוקרים כי חשיפה גבוהה לרעש מתחבורה בשילוב עם רמת זיהום אוויר גבוהה מתחבורה מעלות ביותר מפי חמישה את הסיכון ללקות ברעלת היריון. עוד נמצא כי רמת החשיפה לרעש מתחבורה קשורה גם באופן מובהק בסיכוי לחלות בסוכרת היריון. במקביל נמצא קשר בין רמות זיהום אוויר מתחבורה בסביבת המגורים של האישה ההריונית לבין הסיכוי ללידה של תינוק עם משקל נמוך.

    

  "תמיד לימדו אותנו כי האדם הוא תבנית נוף מולדתו", אומר פרופ' שיינר, שביצע את המחקר יחד עם פרופ' נטליה בילנקו, פרופ' מיכאל פריגר וד"ר מיכל אשין. "המחקר מראה שרעש וזיהום אוויר מתחבורה קשורים לתוצאי היריון שליליים ומדאיגים". ד"ר אשין הוסיפה: "צריך לזכור שצמצום חשיפות סביבתיות כגון רעש וזיהום אוויר תחבורתיים הוא יעד בר־השגה שיכול להביא לצמצום תוצאות לידה בלתי רצויות ואולי ישפיע לטובה על בריאות האישה ההרה".

    

  רעלת היריון היא מחלה שעלולה להופיע אצל נשים בהיריון לאחר השבוע ה־20 ובכך לסכן את האם והעובר.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זיהום אוויר מסוכן לאם ולעובר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים