שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: ורידים ברגליים - מגבירים סיכון לקריש דם קטלני

  חוקרים שבדקו מאות אלפי אנשים מצאו כי אלה שסבלו מוורידים בולטים ברגליים היו בסיכון גבוה פי 5 ללקות בקריש דם קטלני שעלול להוביל לכריתת רגל ואף למוות. המצב שכיח במיוחד לאחר טיסות ממושכות במחלקת תיירים

  הסכנה שב"ורידים ברגליים": חוקרים שבדקו מאות אלפי אנשים מצאו כי אלה שסבלו מתופעת הדליות בורידים (ורידים בולטים ברגליים), היו בסיכון מוגבר ללקות בקריש דם קטלני שעלול לגרום למותם. ממצאי המחקר מופיעים בכתב העת הרפואי JAMA.

   

  זו אחת התופעות השכיחות ביותר אצל מבוגרים: "דליות בורידים", או בשמם הרפואי המדוייק Varicose Veins הם ורידים מוגדלים המופיעים לרוב בגפיים התחתונות. הרחבת הוורידים מתרחשת כאשר קיים פגם בשסתומים שבוורידים, מה שמונע מהדם לחזור בחזרה ללב באופן תקין. הדם מצטבר בוורידים וגורם להרחבתם.

   

  במרבית המקרים, הוורידים המורחבים הללו אינם גורמים לתסמינים כלשהם, אולם חלק עלולים לסבול חוסר נוחות, התכווצויות, נפיחות וכאבים המוחמרים לאחר ישיבה או עמידה.

   

   ( ) ( )

  עכשיו מגלה מחקר חדש, כי לתופעה יש סיכון נוסף: חוקרים מטאיוון שבדקו 425 אלף איש, מצאו כי ורידים ברגליים הם בבחינת דגל אדום לסיכון מוגבר לקריש דם קטלני הקרוי "פקקת ורידים". קריש כזה עלול להיווצר בוורידי הרגליים, להתנתק ממקומו ולהגיע למוח או לריאות. הקריש עלול במקרים מסוימים גם לחסום את זרימת הדם לרגליים ולהוביל לקטיעה של הגפה.

   

  החוקרים מצאו כי אנשים הסובלים מוורידים ברגליים נמצאים בסיכון גבוה פי 5 ללקות בפקקת ורידים, ולסיכון גבוה פי 2 ללקות בתסחיף ריאתי – קריש דם המגיע לריאות ואף הוא עלול לגרום למוות בתוך שעות.

   

  דליות. פגם בשסתומים המונע זרימת דם ()
  דליות. פגם בשסתומים המונע זרימת דם

   

  צוות החוקרים מאוניברסיטת סין אינו יודע מה הקשר בין הוורידים המורחבים לבין הסיכון המוגבר לקריש דם, אולם מאמינים כי ייתכן ותהליך דלקתי בוורידים מעורב בתהליך המסוכן.

   

  פקקת ורידים: סיכון מוגבר במחלקת התיירים

  אחוז אחד מכל הנוסעים בטיסה ארוכה עלולים לפתח קרישי דם קטלניים, כך מגלים מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות. מדובר ב"פקקת ורידים עמוקים" (DVT), מצב שבו נוצרים קרישי דם העלולים להתנתק ולחסום כלי דם חיוניים בריאות או במוח ולגרום למצב מסכן חיים.

   

  מחקרים קודמים כבר הראו כי הסיכון להיווצרות קרישי הדם בקרב הטסים הוא גבוה, ולפיכך כונתה התופעה "סינדרום מחלקת תיירים". הסיבה העיקרית להיווצרות של פקקת ורידים בטיסה היא אי-הפעלת משאבת שרירי השוק. השרירים הם מרכז המערכת הוורידית, הכוח המפעיל ודוחף חזרה את הדם הוורידי כלפי מעלה, בשיתוף המסתמים שבוורידים.

   

  כאשר שרירי השוק אינם בתנועה זמן ממושך, מתאסף דם רב בתוך השוקיים, מצב הקרוי הקרוי "עימדון ורידי" - אז מתרחשת התקרשות של הדם.

   

  ישנם גורמים רבים התורמים להיווצרות הקרישים, ובהם גלולות הורמונליות, התייבשות - המגדילה את צמיגות הדם - ולחץ האוויר במטוס, הנמוך מהלחץ על הקרקע, מה שמגדיל את העימדון. לדעת מומחים, גם טיסה בת שלוש שעות עלולה להעמיד סיכון.

   

  איך להימנע מהפקקת? מי שסבל מבעיות רפואיות בוורידי הרגליים, מאירועי קרישת דם, מצנתורים, או כל אלו הנוטלים גלולות הורמונליות - מומלץ ללבוש לטיסה גרביים אלסטיים, המסייעים לחזרת הדם הוורידי ללב.

   

  הקפידו על תנועה במטוס או בכיסא. אחת לשעה לפחות השתדלו לקום מהכיסא וללכת מספר דקות. אם אתם בקבוצת הסיכון ללקות בקרישיות יתר, עליכם להיוועץ ברופא המטפל וליטול תרופה לדילול דם, במיוחד לפני טיסה ממושכת.

   

  צפו: כל מה שצריך לדעת על תסמונת מחלקת התיירים

   

   

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הסכנה בוורידים ברגליים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים