שתף קטע נבחר

פרסום תמונות הבסיס בסוריה - כרטיס אדום לאיראנים

צילומי הבסיס האיראני החדש על אדמת סוריה מהווים איתות לפעולה נגד איום הטילים האיראניים. הפרסום נועד גם לעודד את טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין ולהפעיל מחדש את הסנקציות. המסר מכוון גם לאוזניו של פוטין - לרסן ההתפשטות האיראנית והסכנה באיבוד מאחזיו בסוריה

פרסום תמונות הלוויין של הבסיס האיראני החדש בסוריה ברשת "פוקס ניוז" אינו מקרי. זהו צעד אסטרטגי שנועד בראש ובראשונה לעורר לפעולה את המעצמות - ארצות הברית ורוסיה.

 

אפשר גם להעריך שחשיפת הבסיס החדש, שכבר נבנה ברובו בג'בל א-שרקאעי מצפון מערב לדמשק, נועד גם לצרכים טקטיים, לאותת לאיראנים שיש עין צופייה שרואה את מעשיהם, לא כל שכן בסיסים היכולים לשמש לאחסנה ושיגור של טילי קרקע-קרקע שיסכנו את העורף האזרחי והצבאי בישראל.

 

צילומי הלוויין שפורסמו ב"פוקס ניוז":


ג'בל א-שרקאעי נמצא בדרך מדמשק לגבול בקעת הלבנון, שבה נמצאים רוב מעוזי חיזבאללה והטילים והרקטות הכבדים וארוכי הטווח שהארגון קיבל מאיראן וסוריה. ייתכן שהבסיס החדש אמור לשמש מעין מחסן מלאי שממנו יעבירו טילים ללבנון בזמן מלחמה עם ישראל. 

 

מתמונות ההאנגרים שפורסמו ב"פוקס ניוז" אפשר ללמוד שמדובר בטילים ורקטות בעלי ראשי קרב כבדים, שמשקלם מאות קילוגרמים והם מסוגלים להגיע לטווחים של מאות קילומטרים. ידוע שהאיראנים מחזיקים בסוריה טילים שמסוגלים לכסות את כל שטחה של ישראל.

 

לפי פרסומים זרים, ישראל תקפה מחסנים כאלו בעבר, וייתכן שבבסיס החדש גם אמור היה להתבצע שדרוג הרקטות והטילים לטווח בינוני שמיוצרים בסוריה ובאיראן באופן שיהפכו למדויקים. גודלם של ההאנגרים מצביע על כוונה לא רק לאחסן בהם חימושים גדולים, אלא גם לתחזק אותם ואולי אף לשדרג אותם.

הבסיס האיראני בסוריה שהותקף ע"י ישראל לפי פרסומים זרים (צילום: ImageSat International (ISI)) (צילום: ImageSat International (ISI))
הבסיס האיראני בסוריה שהותקף ע"י ישראל לפי פרסומים זרים(צילום: ImageSat International (ISI))
 

במאמר שהתפרסם ב"ניו יורק טיימס" לפני כשבוע מסרו מקורות אמריקניים לכתבי העיתון כי איראן משתדלת לאחסן את הטילים והנשק המדויק בבונקרים תת-קרקעיים על אדמת סוריה כדי למזער את הסיכון שהם ייפגעו בהפצצות חיל האוויר הישראלי לפני ובשעת מלחמה. הקמת האנגרים גדולים מעל פני הקרקע, לכן, נועדה לביצוע עבודות.

 

צילומי האוויר של הבסיס האיראני המובאים בכתבה התבצעו ע"י הלוויין האזרחי "ארוס". לא קשה להעריך שמקור הצילומים האלו הם גורמי מודיעין מערביים הפעילים במזרח התיכון ויש גם דמיון בין שיטת החשיפה ב"פוקס ניוז" האמריקנית לבין שיטת החשיפה בחודש דצמבר של בסיס המיליציות הפועלות בחסות איראן שנבנה מדרום לדמשק ושלפי פרסומים זרים, הופצץ לאחר מכן על-ידי חיל האוויר.

 

הפרסום בדצמבר על הבסיס האיראני ליד אל-קיסווה היה בשירות השידור הממלכתי הבריטי, ה-BBC. לכן, אפשר לשער כי מי שדאג להעביר ל"פוקס ניוז" את המידע על הבסיס החדש ביקש להוציא כרטיס אדום לאיראנים וגם לסוריה. כזכור, ראש הממשלה נתניהו אמר בגלוי בכנס הביטחון במינכן לפני שבועיים כי ישראל לא תסבול הקמת בסיסים איראניים שיאיימו עליה בשטחה של סוריה, ואם הם יוקמו היא תפעל לסלקם.

 

 

הקשר בין הפרסום להסכם הגרעין

אבל המשמעות החשובה ביותר של החשיפה הלילה היא האיתות שנשלח לשתי המעצמות. בראש ובראשונה, ארצות הברית. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי בחודש מאי יחליט אם לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן.

 

פרישה כזו משמעותה שהסנקציות ה"נשכניות" נגד איראן, שהיו בתוקף עד חתימת הסכם הגרעין ביוני 2015, יופעלו מחדש. במסגרת ההסכם, הסנקציות הללו לא בוטלו אלא רק הושעו. אם הנשיא טראמפ יחליט לפרוש מהסכם הגרעין, הסנקציות חוזרות אוטומטית ושמות את איראן בפני מצב כלכלי חדש והרסני לכלכלתה. זאת, גם אם האיחוד האירופי רוסיה וסין לא ישתפו פעולה עם האמריקנים והאירופים.

יממש את איומו לפרוש מהסכם הגרעין? טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יממש את איומו לפרוש מהסכם הגרעין? טראמפ(צילום: רויטרס)
 

חשיפת מה שנחזה להיות בסיס טילים חדש של איראן על אדמת סוריה נועדה להמחיש לדעת הקהל האמריקנית עד כמה איראן מסוכנת ובעיקר תוכנית הטילים שלה שאינה למטרות הגנתיות כפי שטוען משטר האייתולות, אלא למטרות התקפיות שמסכנות לא רק את ישראל אלא גם את רוב מדינות המזרח התיכון ואת אירופה.

 

בהקשר זה צריך לציין שבשבוע הבא מכנס האיחוד האירופי בברלין מפגש בין נציגיו לבין נציגי הבית הלבן כדי לדון בתוספת להסכם הגרעין עם איראן. זאת במטרה למנוע את פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין המקורי. התוספת הזו, שתיקרא "הסכם המשך" להסכם הגרעין המקורי, תעסוק בהגבלת פיתוח וייצור הטילים הבליסטיים של איראן ובהערכת משך הזמן שבו ייאסר על איראן לייצר חומר בקיע שמשמש לייצור פצצות אטום.

 

באמצעות הסכם ההמשך הזה מקווים האירופים, כאמור, למנוע את פרישת ארה"ב והם מעריכים כי לאיראנים בסופו של דבר יהיה אינטרס לחתום על הסכם כזה שאינו מהווה שינוי הסכם הגרעין המקורי, אלא מעין הסכם נוסף.

 

האיראנים הודיעו שלא יסכימו לפתיחת הסכם הגרעין המקורי עימם והודיעו שלא יסכימו להגביל את תוכנית הפיתוח והייצור של טילים בליסטיים ארוכי טווח, שחלקם עשויים לאיים גם על אירופה אבל הם ישקלו כנראה מחדש את עמדותיהם, אם ייראו שטראמפ מתכוון אכן לממש את איומו ויפרוש וכי האירופים משתפים איתו פעולה.

 

רוסיה וסין התומכות באיראן יתקשו לכסות את הנזק שייגרם לאיראנים אם ארה"ב והאיחוד האירופי יהיו נחושים בדרישותיהם ובנכונותם להחזיר את הסנקציות על כנם. זו כנראה הסיבה העיקרית שהפרסום על בסיס הטילים האיראני החדש מצפון מערב לדמשק היה פרסום ברשת חדשות אמריקנית. לסעודיה, לאמירויות, לישראל ואפילו לפנטגון האמריקני יש אינטרס ברור בפרסום כזה, שיעודד את טראמפ לפרוש מההסכם ולהכין את דעת הקהל האמריקנית לצעד כזה.

 

המסר לרוסיה

הקרמלין הוא כתובת נוספת שאליה נועד פרסום צילומי הלוויין הלילה. ל"גורמי המודיעין המערביים" שסיפקו את המידע יש כנראה עניין להוכיח לפוטין שהם ממצים את כל האמצעים ושיטות הפעולה הדיפלומטיות והלא-אלימות לפני שאולי, לפי פרסומים זרים, תוקפים את הבסיס האיראני המסכן את ישראל ישירות.

המסר מכוון גם אליו. נשיא רוסיה פוטין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המסר מכוון גם אליו. נשיא רוסיה פוטין(צילום: EPA)

אחרי התקיפה האחרונה שיוחסה לישראל דרסה רוסיה מירושלים לכבד את "ריבונות סוריה". זו הייתה דרישה מוזרה מפני שטורקיה, למשל, אינה מכבדת את ריבונותה של סוריה כפי שדורשת רוסיה וגם האיראנים בפעולותיהם שאינן קשורות לשלמות המשטר בדמשק אלא נגד ישראל, מפרים את ריבונותה של סוריה.

 

אבל יהיה מי שהעביר את החומר ל"פוקס ניוז" אשר יהיה, יש לו עניין כנראה להוכיח לרוסים שהוא עושה כל מה שאפשר לפני שהוא עובר לאמצעים צבאיים. האיתות גם נועד להוכיח ש"גורמי מודיעין מערביים" יודעים הרבה יותר על הנעשה בסוריה מאשר הם חושפים בפומבי וזה אמור להרתיע את האיראנים ולגרום לרוסים לנסות לרסן את שאיפות ההתפשטות וההתבססות בסוריה של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני.

 

יש בכך גם מעין איום מוסווה על רוסיה עצמה, שעלולה להפסיד את מאחזיה בסוריה אם תפרוץ מלחמה כוללת בגלל האיראנים בצפון ומישראל לחיזבאללה, לסוריה ולאיראנים הפועלים בחסותם. לישראל לפחות, יש עניין שהרוסים יידעו שישראל עושה הכול כדי למנוע מלחמה כזו שמסכנת את האינטרסים של הקרמלין וכי אינה ששה ללחוץ על ההדק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים