שתף קטע נבחר

חתם על צ'קים בשם אשתו - ביהמ"ש פסל אותם

איש עסקים דרש לפדות צ'קים שנחתמו לכאורה על ידי אשתו של השותף שלו. אבל בית המשפט האמין לאישה שהתעקשה שמעולם לא עשתה זאת

בית משפט השלום בנתניה דחה לאחרונה תביעה של איש עסקים שביקש לפדות צ'קים בסך 60 אלף שקל שנחתמו לכאורה על ידי אשתו של השותף שלו לעסקים, אך היא התכחשה להם. התובע טען שמדובר בהמחאות מחשבון ששייך לשני בני הזוג, אבל הרשמת מרי יפעתי קבעה שעצם קיומו של חשבון משותף לא מאפשר לאחד מבני זוג לרשום צ'קים ללא הסכמה.

 

התובע, בעלי חברת השילוח הבינלאומי "ליז", השקיע בספטמבר 2010 בכמה עסקאות ומיזמים משותפים עם בעלה של האישה. כנגד השקעות אלה מסר לו השותף שישה צ'קים לביטחון מהחשבון המשותף שלו ושל אשתו, בסך 10,000 שקל כל אחד. על ההמחאות התנוססה חתימת האישה בלבד.

 

כשנתיים לאחר מועד הפירעון החליט התובע לפדות את הצ'קים. כשראה שאין באפשרותו לעשות כן הוא פתח תיק נגד האישה הליכים בהוצאה לפועל, אך בשל התכחשותה לחתימה הועבר התיק לבית המשפט. לדברי התובע, הצ'קים נמסרו לו כהחזר להלוואה פרטית שהעניק לבעל, והוא נאלץ לממש אותם מאחר שלא הוחזרה. הוא טען תחילה שהנתבעת חתמה עליהם בנוכחותו, אך במהלך המשפט חזר בו ואמר שהיא נתנה לבעלה הרשאה לחתום במקומה.

 

בני הזוג טענו מנגד שהכספים הוחזרו לתובע במלואם כולל ריבית, כך שהצ'קים מוחזקים אצלו בחוסר תום לב. האישה הוסיפה שמעולם לא חתמה עליהם ולא אישרה לבעלה למסור אותם בשמה – והתובע ידע על כך. לא בכדי הוא מעולם לא פנה אליה בנושא עד להגשת התביעה.

 

לדבריה, התובע בחר לשרבב את שמה לסכסוך עסקי בינו לבין בעלה אף שאינה מעורבת בו. בנוסף, הטענה שלפיה היא נכחה בזמן סגירת העסקה אינה נכונה.

 

בהרשאה בלבד

ואכן, הרשמת מרי יפעתי קבעה שהתובע לא הוכיח שהצ'קים נחתמו על ידי האישה. יתרה מכך, מעדותו עלה כי הוא לא בטוח מי חתם עליהם ולא טרח לייחס לכך משמעות, ולראיה אמר "החתימה שלו או שלה מבחינתי זה אותו דבר".

 

נקבע שדי בכך בכדי לדחות את התביעה, שהרי בכך הוא סתר את טענתו הראשונה שלפיה האישה היא שחתמה על הצ'קים. במענה לטענתו שלפיה מדובר בבני זוג ולכן לא באמת משנה מי חתום על הצ'קים, השיבה הרשמת כי עצם קיומו של חשבון משותף לא מוכיח שהנתבעת הסכימה שבעלה יחתום בשמה.

 

מלבד זאת היא ציינה שגרסתו של התובע בנוגע לנסיבות שבהן קיבל את ההמחאות הייתה מלאה בסתירות ולא מהימנה.

 

לפיכך דחתה הרשמת יפעתי את התביעה וקבעה שלא ניתן יהיה לפדות את הצ'קים. התובע חויב לשלם לאישה הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 9,500 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים