שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
    זירת הקניות
    הכי מטוקבקות
      קיבלתם מתנה? אולי אתם חייבים במס
      מתנות בין חברים או בני משפחה הן דבר שכיח. לעיתים מדובר במתנות בעלות ערך רב - מסכום כספי גדול ועד נכס מקרקעין. האם קיימת חובת דיווח ותשלום מס? זה מה שכדאי לדעת

      האם קיבלת מתנה מחייבת בדיווח ובתשלום מס? קיימים סוגים רבים של מתנות, כאלו שניתנות לקרובי משפחה, אלו המהוות מעין סיוע ועזרה, לאות תודה, או עקב מערכות יחסים מיוחדות, שונות ומגוונות.

       

       

      סעיף 2 לפקודת מס הכנסה קובע מהם מקורות ההכנסה החייבים במס. מתנה אינה נמנית בין מקורות אלו, ולכן מקבל מתנה, כעיקרון, אינו חייב במס, וכפועל יוצא אינו מחויב לדווח על כך.

       

       

       (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
      (צילום: shutterstock)

      ואכן, ככלל, כספים המתקבלים כמתנה אינם חייבים במס בידי המקבל. עם זאת, לא כל מתנה פטורה ממס. "גם מקום בו מתקבל תשלום אצל אדם מבלי שהיתה חובה משפטית לשלמו ומבלי שהיתה ציפייה לקבלתו אצל המקבל, ואף אם התשלום וולנטרי ומותנה ברצונו הטוב של הנותן, אין בכל אילו כדי לשלול את אפיון התקבול כהכנסה", אומר ג׳ק בלנגה, רו״ח ועו״ד סגן נשיא לשכת רואי חשבון.

       

      גם מתן עצות זה שירות

      כשרשויות המס בוחנות האם מדובר במתנה, הן כמובן בוחנות מהן הנסיבות שבהן ניתנה המתנה. במצבים מסוימים, כאשר הם יגיעו למסקנה שמתן המתנה הוא הסוואה לעסקה אחרת – אמיתית, הם עשויים לחייב את המתנה במס.

       

      "המבחן לסיווג התקבול כמתנה או כהכנסה בידי המקבל, הוא האם התקבול ניתן בתור מחווה של הבעת תודה במישור הרגשי, כנדיבות לב גרידא, או שמא כתמורה וכגמול עבור שירות שניתן על ידי מקבל המתנה", מסביר בלנגה. " שירות יכול שיהיה גם מתן עצות, קידום אינטרס עסקי וכדומה".

      כך, רשויות המס בוחנות האם מקבל המתנה ביצע פעולות כלשהן עבור נותן המתנה, כשבנסיבות הרגילות הוא היה מצפה לתמורה עבור פעולות אלו.

       

      הפקה: שני נאור

      הפקה: שני נאור

      סגורסגור

      שליחה לחבר

       הקלידו את הקוד המוצג
      תמונה חדשה

      שלח
      הסרטון נשלח לחברך

      סגורסגור

      הטמעת הסרטון באתר שלך

       קוד להטמעה:

      ניהול פרויקט ותוכן: מור אברהמי, ייעוץ מקצועי: אליצפן רוזנברג, הפקה: שני נאור, עריכה: דפי מקל

       

      אחד מפסקי הדין המפורסמים עסק ברופא שקיבל מתנות מלקוחותיו וטען שאינו חייב במס. בית המשפט בחן את נסיבות המקרה וקבע שהקשר (העסקי) בין הרופא ללקוחותיו הוא הגורם הדומיננטי למתנות, ולכן מדובר במתנות חייבות במס.

       

      יש לציין כי במידה שרשויות המס יקבעו כי מדובר במתנה חייבת במס, המיסוי ייקבע לפי השווי במועד קבלת המתנה.

       

      מתנה מאב לבן לא דומה למתנה בין חברים

      האם יש שוני בין חבר לבין בן משפחה? מה ההבדלים?

      "כעיקרון, פקודת מס הכנסה אינה מבחינה בין חבר, קרוב או כל אדם אחר", אומר רו"ח נועם פז, לשעבר בכיר ברשות המיסים ומרצה למיסים במכללה למינהל.

       

      "אם מדובר במתנה שניתנה בתום לב, ומבלי שמקבל המתנה ביצע פעולות מסוימות עבור נותן המתנה, שבעבורן הוא היה מצפה לקבל תמורה, הרי שמדובר במתנה אמיתית שאינה חייבת במס".

      ככל שקרבת המשפחה הדוקה יותר, רשויות המס נוטות להקל בבדיקת הנסיבות של קבלת המתנה, שכן מתנה מאב לבן אינה דומה למתנה בין חברים. אבחנה זו מתחדדת ככל ששווי המתנה גדל, כך שרשויות המס יקבלו מצב שבו אב נותן מכונית יוקרה לבן במתנה, הרבה יותר בקלות ממתנה שכזו בין חברים.

       (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
      (צילום: Gettyimages)

      האם יש הבדל מבחינת החוק בין כסף או שווה כסף?

      "אין הבדל עקרוני בין כסף לבין שווה כסף. מה שחשוב זה הנסיבות. ברור שמתנה כספית בנסיבות של אירוע משפחתי אינה חייבת במס, גם אם מדובר במעביד שמגיע לחתונה של עובד שלו", אומר פז.

       

      "גם כשמדובר בכסף, ככל שהסכום יגדל והקרבה נחלשת, רשויות המס ייטו לבדוק לעומק את נסיבות קבלת המתנה, בטענה ש"אין מתנות חינם". במקרים כאלו, רשויות המס יבדקו האם ניתן שירות או נכס בתמורה לכסף שניתן".

       

      מה הדין לגבי העברת נכס או מקרקעין?

      "כשמדובר בנכס, העברתו לקרוב או לכל אדם אחר, שאינו תושב חוץ, בתום לב וללא תמורה, תהיה פטורה ממס. במקרים כאלו, לפקיד השומה יש סמכות מיוחדת לשלול את הפטור, במידה שאינו משתכנע בנסיבות של תום הלב.

       

      "במקרקעין, הדין קצת שונה. מתנות שאינן חייבות במס שבח. הן מתנות בין הורים לילדים בלבד, ואילו מתנות בין אחים אינן פטורות ממס, למעט בנסיבות שבהן הנכס התקבל בירושה".

       

      האם אפשר לטעון שכסף שניתן הוא בעצם הלוואה ולא מתנה, כדי להיפטר מתשלום מס, במקרה שחלה חובה לשלם? באילו תנאים?

      "במצבים מסוימים, מקבל הכספים יכול לטעון שמדובר בהלוואה. הנושא מוכר מהתחום של מיסוי בעלי שליטה בתאגידים. בעלי שליטה מושכים כספים מחברה בבעלותם וטוענים שמדובר בהלוואה, ולא בהכנסה חייבת במס (משכורת או דיבידנד).

       

      "עמדת רשויות המס היא, שיש לבחון מהותית האם מדובר בהלוואה או לא. כיום הנושא נכנס לחקיקה. בכל אופן, בטענה כזו, שהכספים ניתנו כהלוואה, יבחנו רשויות המס האם יש הסכם הלוואה, האם יש תשלומים תקופתיים, האם יש מועד פירעון מוגדר וכדומה. גם במקרה שכזה יש חשיבות לרמת הקרבה המשפחתית בין נותן המתנה למקבל המתנה".

      סגורסגור

      שליחה לחבר

       הקלידו את הקוד המוצג
      תמונה חדשה

      שלח
      הסרטון נשלח לחברך

      סגורסגור

      הטמעת הסרטון באתר שלך

       קוד להטמעה:

       

       


      פורסם לראשונה 02/03/2018 08:32

       

      לפנייה לכתב/ת
       תגובה חדשה
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      מומלצים