שתף קטע נבחר

מחקר: כיצד האח הצעיר תורם למשפחה

אחים בוגרים משמשים כמודל לחיקוי ומשפיעים על אחיהם הצעירים אבל האם הם גם מושפעים מהם? על פי מחקר חדש - אחים צעירים תורמים אף הם לאחיהם ואחיותיהם הבוגרים בשנים הראשונות, כשנטיות אמפתיות מתחילות להתפתח

אחים בוגרים משחקים תפקיד חשוב בחיי אחיהם הצעירים. הם משמשים כמורים וכמודל לחיקוי, כשהם מלמדים את אחיהם הצעירים על העולם. השפעה חיובית זו כוללת גם את היכולת של האחים הצעירים לחוש דאגה וסימפתיה כלפי האחר במצוקה: ילדים שאחיהם הבוגרים אדיבים, חמים ותומכים, הם אמפתיים יותר מילדים שאחיהם הבוגרים חסרים מאפיינים אלו.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הוריםשל ynet

 

מחקר חדש בדק האם אחים צעירים תורמים אף הם לאחיהם ואחיותיהם הבוגרים בילדות המוקדמת, כשנטיות אמפתיות מתחילות להתפתח. המחקר מצא שמעבר להשפעת ההורים, גם לאחים צעירים וגם לאחים בוגרים יש השפעה חיובית על האמפתיה של האחר המתפתחת לאורך הזמן.

 

 (צילום: shuttersock) (צילום: shuttersock)
(צילום: shuttersock)

המחקר בוצע על ידי אוניברסיטת Calgary, אוניברסיטת Laval, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת טורונטו, והתפרסם בכתב העת Child Development. הנבדקים כללו 452 זוגות אחים קנדים. החוקרים רצו לבדוק האם רמת האפתיה בגיל שנה וחצי (18 חודשים) וארבע (48 חודשים) בתחילת המחקר, יכולה לנבא שינויים ברמת האמפתיה של האחים 18 חודשים לאחר מכן.

 

החוקרים הקליטו צילומי וידאו של אינטרקציות בבית המשפחה והאימהות מילאו שאלונים לדיווח עצמי. האמפתיה של הילדים נמדדה על ידי תצפיות על ההתנהגות ותגובות שלהם להבעות פנים לאדם בוגר (החוקר) שהביע מצוקה רגשית, למשל בעקבות כך ששבר חפץ יקר או פגיעה, למשל אחרי שספג מכה בברך או שאצבעו נתפסה במזוודה.

 

חושבים שילד שלישי "מגדל את עצמו". הורים מספרים איך זה באמת עובד: 

 

 

השפעה חיובית מתחילה בגיל צעיר

"למרות שההנחה היא שהאח הבוגר וההורים הם בעלי ההשפעה המרכזית בתהליך הסוציאליזציה של אחיהם הצעירים אך לא להיפך, הרי שהמחקר מצא שגם אחים צעירים תורמים באופן חיובי להתפתחות האמפתיה של אחיהם הבוגרים לאורך זמן", אמר מארק ז'אמבון מאוניברסיטת טורונטו. עוד הוא הוסיף כי "הממצאים נותרו עקביים גם לאחר שנלקחו בחשבון משתנים כמו רמות אמפתיה מוקדמות, פרקטיקות הוריות ומצב סוציו אקונומי של המשפחות".

 

החוקרים בדקו גם האם התפתחות האמפתיה של האחים השתנתה כתוצאה מגיל והבדלי מגדר בין אחים, למשל אח צעיר לאחות בוגרת לעומת אח צעיר לאח בוגר. "ההשפעה נשארה זהה לכל הילדים במחקר, חוץ מיוצא מן הכלל אחד: אחים צעירים לא תרמו באופן מובהק לשיפור האמפתיה אצל אחיות בוגרות" ציין ז'אמבון.

 

קראו עוד:

8 טעויות שהורים עושים עם ילדי סנדוויץ'

מחקר: מיקום הילד במשפחה משפיע על חוכמתו

הדרך הנכונה להתערב בריבים של הילדים

 

הממצאים מדגישים את החשיבות של השפעת כל בני המשפחה ולא רק של ההורים על התפתחותם של האחים הבוגרים. בעבר החשיבות של אחים צעירים נמצאה במהלך גיל ההתבגרות, אבל החידוש במחקר זה מצביע על כך שההשפעה מתחילה בגיל צעיר בהרבה ממה שנהוג היה לחשוב.

 

החוקרים סבורים כי הצעד החשוב הבא הוא לקבוע האם ואיך אנו יכולים לייצר נטיות אמפתיות גבוהות יותר בקרב ילדים צעירים, והאם כשמלמדים זאת אח אחד - בין אם צעיר או בוגר - האם זה ישפיע על האמפתיה של האח השני. עבודה כזו תסייע גם לענות על השאלה איך התערבויות משפחתיות המכוונות לקידום ההתפתחות החיובית במהלך הילדות יכולות להיתרם ממיקוד ביחסים בין האחים.

 

איך זה יכול לעזור לנו כהורים?

במקום להגיד לעצמנו ולילד הבוגר "אתה האח הגדול, מה שאחיך רואה כך הוא יעשה", לזכור את ההדדיות שבקשר בין האחים, ולהזכיר לעצמנו ולהם כמה השפעה יש להתנהגות החיובית של כל אחד מהם על האחר, ומתוך כך לחזק התנהגויות חיוביות.

 

בנוסף, זכרו כי האחריות ההורית להתפתחות התנהגויות אמפתיות והתנהגויות חיוביות אחרות מתחילה במידה רבה בנו, וככל שאנו נפגין אמפתיה כלפי ילדינו וכלפי אנשים אחרים בסביבתנו, תהיה לכך השפעה משמעותית על התנהגותם של ילדינו.

 

הכותבת היא עובדת סוציאלית קלינית (.M.S.W), מטפלת בילדים ובני נוער

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לכל אחד מהילדים יש השפעה, ולא רק לגדול
צילום: shutterstock
מומלצים