שתף קטע נבחר

"אי אפשר להתכחש": ממצאים ארכיאולוגיים יהודיים מי-ם יוצגו באו"ם

לראשונה ישראל תציג במטה האו"ם עשרות ממצאים ארכיאולוגיים שיוכיחו היסטוריה היהודית בת 3,000 שנה בירושלים. בין המוצגים: חותם "שר העיר" מתקופת בית ראשון, חותם המלך חזקיהו וחותם שעליו כתוב בעברית "לנתניהו בן יאש". רה"מ ישתתף בפתיחת התערוכה

 

תשובה ישראלית הולמת. חלק מהממצאים שיוצגו בתערוכה (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
תשובה ישראלית הולמת. חלק מהממצאים שיוצגו בתערוכה(צילום: רשות העתיקות)

פרסום ראשון: לאחר הגינויים וההחלטות במועצת הביטחון ובעצרת הכללית של האו"ם נגד הכרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל והכוונה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, ונוכח ההחלטות המקוממות באונסק"ו נגד הזיקה של ישראל לירושלים ולהר הבית, מגיעה תשובה ישראלית הולמת - ביוזמת שגריר ישראל באו"ם דני דנון ושר ירושלים ומורשת זאב אלקין, יוצגו השבוע במיקום מרכזי במטה האו"ם בניו יורק עשרות ממצאים ארכיאולוגיים שמוכיחים את הרצף ההיסטורי היהודי בירושלים במשך 3,000 שנה.

 

 

לפתיחת התערוכה ביום חמישי הבא, 8 במרס, הוזמנו שגרירים, דיפלומטים ובכירי או"ם - ובמסגרתה יוצגו עשרות מיצגים ארכיאולוגיים מקוריים שהתגלו בישראל וממחישים את הקשר הרציף של העם היהודי לישראל ולירושלים בתקופות שונות.

 

בין השאר, יוצגו טביעת החותם של "שר העיר" של ירושלים מתקופת בית ראשון שהתגלתה רק לפני כחודש, חותם המלך חזקיהו בן אחז, מלך יהודה, ציור קיר של מנורה שהתגלה בביתם של כהנים, חותם מתקופת בית ראשון שעליו כתוב בעברית "לנתניהו בן יאש", אשר נמצא בחפירות בחלקה הצפון מערבי של רחבת הכותל ועוד. מחצית מהפריטים שיובאו לניו יורק יהיו מקוריים ומחצית רפליקות. הממצאים יובאו לניו יורק בעזרת חברה מיוחדת ששכרה רשות העתיקות, שתלווה את הפריטים המקוריים עם ביטוח מיוחד לעתיקות.

 

השגריר דנון אמר לקראת האירוע: "האמת ההיסטורית היא התשובה הטובה ביותר להחלטות המבישות ולניסיונות לערער על הקשר הנצחי בין העם היהודי לבירתו. ירושלים הייתה ללב ולנשמה של העם היהודי במשך יותר משלושת אלפים שנים וכך תישאר. זהו הזמן עבור מדינות נוספות לקבל את ההחלטה הצודקת ולהעביר את השגרירויות שלהן לירושלים".

אחד מיוזמי התערוכה. השר זאב אלקין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אחד מיוזמי התערוכה. השר זאב אלקין(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"האמת ההיסטורית היא התשובה הטובה ביותר". דנון (צילום: UN Photo/Rick Bajornas) (צילום: UN Photo/Rick Bajornas)
"האמת ההיסטורית היא התשובה הטובה ביותר". דנון(צילום: UN Photo/Rick Bajornas)

שר ירושלים והמורשת זאב אלקין הוסיף: "אנחנו באים לאו"ם כדי להגיד להם בצורה הכי ברורה - אי אפשר להתכחש ל-3,000 שנה של היסטוריה. מי שרואה במו עיניו את הממצאים המרתקים האלה מבין שאי אפשר לנתק בין ירושלים לעם היהודי. שום החלטה שערורייתית לא תוכל לשנות את העובדות בשטח, בירושלים היינו לפני יותר מ-3,000 שנה ובירושלים נישאר עוד יותר מ-3,000 שנה".

 

יש גם כוונה לחלק לכמה עשרות מהמכובדים שהוזמנו לתערוכה רפליקות של חותם "שר העיר" כמזכרת מהתערוכה הייחודית. ראש הממשלה בנימין נתניהו ישתתף בפתיחת התערוכה בניו יורק בתום ביקורו בארה"ב ולפני שיטוס חזרה לארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רשות העתיקות
אחד הממצאים שיוצגו
צילום: רשות העתיקות
מומלצים