שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הטאלנט של קבוצת הנדל"ן: יו"ר ועדת התכנון
  מה עושה מאיר תורג'מן, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וסגן ראש העיר ירושלים, בכנס שיווקי ובסרטון פרסומי של חברות נדל"ן? תורג'מן: "לא התייחסתי לפרויקט ספציפי אלא לכלל הבנייה בעיר"

   

   

  הסרטון של חברת מנוס

  הסרטון של חברת מנוס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  האם ראוי שיו"ר הוועדה לתכנון ובנייה יופיע באירועים וסרטונים של חברות נדל"ן? נראה שסגן ראש עיריית ירושלים ומי שעומד בראש הוועדה המקומית, מאיר תורג'מן, לא רואה בזה בעיה. בסוף החודש שעבר אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את הרחבת תוכנית המתאר של שכונת גילה בירושלים בכ־3,000 דירות. מי שתהנה מאישור התוכנית היא בין השאר חברת הנדל"ן "מנוס", המקימה את פרויקט "גילה ירוקה" בשטח הכלול בהרחבת תוכנית המתאר. "ידיעות אחרונות" מדווח כי יום לפני אישור התוכנית העלתה החברה לרשת סרטון המקדם את הפרויקט ובו מככב בין השאר תורג'מן, שגם מתמודד על ראשות העיר.

   

  "יש לנו תמיכה מלאה של הרשויות, תמיכה של מהנדס העיר, של ועדה מחוזית ושל כל רשויות התכנון", מסביר בסרטון שמואל חי אברהם, מנכ"ל קבוצת מנוס. ממנו המצלמה עוברת לתורג'מן, היושב בלשכתו בכיכר ספרא ומשבח את הפיתוח המאסיבי בשכונת גילה. "אנחנו בעד לקדם שם את תוכניות הבינוי. אנחנו נתנו אור ירוק, מבחינתי ברגע שהם יגמרו את התהליך ואת הניירת אפשר מיד לצאת לבנייה".

   

  "קודם טובת הדיירים"

  זה לא המקרה היחיד בו תורג'מן מופיע בהקשר לקבוצת נדל"ן עסקית. בחנוכה האחרון ערכה קבוצת "אשדר" כנס שיווק וגיוס דיירים לפרויקט פינוי־בינוי גדול ברחוב מעגלי יבנה בירושלים. הקבוצה אמנם נבחרה על ידי נציגות הדיירים לאחר שבחנו עוד הצעות, אך היא זקוקה לחתימת 80% מהדיירים וערכה לכבודם אירוע הדלקת נרות באולם אירועים.

   

  בהזמנה לאירוע צוין שיכבדו את האירוע בנוכחותם תורג'מן, מהנדס העיר שלמה אשכול ומנהל מחלקת התכנון אמי ארבל. ואולם, לאחר שתושבים פנו ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים, אלי מלכה, והתלוננו על כך שזה לא ראוי שהם יקדמו חברה מסחרית, מלכה הורה למהנדס העיר לבטל את השתתפותו והשיב כי "עניינו של תורג'מן עדיין בבחינה".

  מאיר תורג'מן, סגן ראש עיריית ירושלים, בסרטון המדובר (צילום מסך מסרטון חברת מנוס) (צילום מסך מסרטון חברת מנוס)
  מאיר תורג'מן, סגן ראש עיריית ירושלים, בסרטון המדובר(צילום מסך מסרטון חברת מנוס)
   

  תורג'מן הגיע לאירוע והדליק נרות, אך היה זהיר בדבריו. לדבריו, העירייה מעודדת התחדשות עירונית אך הוא הדגיש כי "אנחנו לא מתערבים בתהליך בין הדיירים ובין היזמים. אנחנו בוחנים את התוכניות וקודם כל רוצים בטובת הדיירים. אנחנו לא מקדמים יזמים או מחליטים איזה יזם לקחת ואת מי לא לקחת, זה לא עניין של עיריית ירושלים. חשוב לי להבהיר את הנקודה הזו". למרות דבריו של תורג'מן, לאחר שהוא ירד מהבמה הודה לו נציג חברת אשדר ואמר: "בלי התמיכה של העירייה הפרויקט הזה לא היה קורם עור וגידים".

   

  טראומת הולילנד

  יש לציין כי הרגישות בירושלים לניגודי עניינים גבוהה במיוחד לאור פרשת הולילנד, בה קידמו יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה אורי לופוליאנסקי, מהנדס העיר אורי שטרית וחברי מועצת העיר את פרויקט הולילנד ונשלחו לכלא.

   

  ד"ר לורה ורטון, יו"ר סיעת מרצ במועצת עיריית ירושלים, מסרה: "נדהמתי לראות את סגן ראש העיר, יו"ר ועדת התכנון, מופיע בסרטון של החברה. לאור העובדה שרק שבוע לפני כן הוא ניהל ישיבה שבה דנו בבנייה בגילה, ההפתעה הייתה גדולה במיוחד. בעידן של הולילנד, של סקנדלים מכל כיוון, אני מצפה מכל נבחר ציבור להיות הכי זהיר שאפשר כדי לשמור על טוהר המידות בעירייה".

  ד"ר לורה ורטון, יו"ר סיעת מרצ מועצת עיריית ירושלים ()
  ד"ר לורה ורטון, יו"ר סיעת מרצ מועצת עיריית ירושלים
   

  מתורג'מן נמסר כי הסרטון צולם לפני כשנתיים, "והוא מדבר על כלל הבניה בשכונת גילה לטובת זוגות צעירים וללא התייחסות לפרויקט ספציפי. אין למר תורג'מן כל נגיעה לחברת מנוס ומי שהגישה את הבקשה לבניה בשכונה היא עיריית ירושלים ולא מר תורג'מן. לחברת מנוס יש תוכניות בניה ברחבי העיר, והיא לקחה את הסרטון על מנת לקדם את הנושא - וזה אינו מפריע לי. חשוב לציין כי לא הזכרתי ולא העליתי את שם חברת מנוס בסרטון. גם המבקרת וגם היועץ המשפטי מכירים את הנושא ולא מצאו טעם לפגם".

   

  מעיריית ירושלים נמסר כי הייעוץ המשפטי הבהיר ליו"ר ועדת המשנה כי אסור לו להשתתף בכנס מתוקף תפקידו, ויהיה מותר לו להדליק נרות חנוכה בלבד ולברך עליהם. ככל שנעשה כך, אין כל בעיה משפטית.

   

  מקבוצת מנוס נמסר כי החברה ביקשה לקבל התייחסות ועמדה של יו"ר הוועדה בקשר לתוכנית "דרום מזרח גילה". החברה מצאה לנכון להשתמש בעמדת גורמי התכנון, לרבות מסמכים מהוועדה המקומית, מהנדס העיר וכן עמדת יו"ר הוועדה כחלק ממדיניות התכנון של גורמי התכנון הרשמיים. החברה לא מוצאת כל פסול בכך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים