שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא נישאתי. זה יפריע לבתי להינשא ברבנות?

  שאלה

  אם מעולם לא נישאתי לבן זוגי, האם זה עלול למנוע מביתי להינשא ברבנות? (גדות).

   

  יש לכם שאלה? לחצו על "שלח שאלה" - כתבו ותיענו

   

  << לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

   

  תשובה

  "הנישואין בישראל אינם, חלילה, בבחינת חוזה שותפות, אף לא הסכם לבבות גרידא. הנישואין לפי דת משה וישראל הם איחוד במובן הנעלה ביותר של מושג זה. כך אמרה התורה: 'על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו, ודבק באשתו, והיו לבשר אחד'. לאחדות אורגנית. האישה הראשונה נלקחה מצלעו של האיש הראשון, וזוהי הדוגמה לדורות עולם. זהו היסוד לבית הישראלי, לאותה ממלכה נפלאה ששמה משפחה" ("מערכי לב", הרב בר שאול, עמוד 61).

   

  לכן, גם זוג שחי יחד ללא נישואין – הקשר ביניהם אינו קשר של נישואין, גם אם הם אוהבים וקשורים מאד זה לזה. כך מתאר הרמב"ם את הזוגיות לפני מתן תורה: "קודם מתן תורה היה אדם פוגע אישה בשוק. אם רצה הוא והיא לישא אותה מכניסה לביתו ובועלה בינו לבין עצמו ותהיה לו לאישה. כיוון שנתנה תורה נצטוו ישראל שאם ירצה האיש לישא אישה יקנה אותה תחילה בפני עדים ואחר כך תהיה לו לאישה" (רמב"ם הלכות אישות פרק א, א).

   

  אם כן, אחרי מתן תורה, צריך אדם לקדש אישה בפני עדים, לומר לה: "הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל", ורק כך היא מקודשת. נמצא שגם אם גרת עם בן זוגך, הקשר ביניכם אינו נחשב לקשר של נישואין. עם זאת, אין הדבר אמור לפגוע באפשרות של ביתך להינשא ברבנות.

   

  למה צריך תיעוד ברבנות?

  הדרישה לתעודת נישואין למי שבא להתחתן נועדה לברר את היהדות של ההורים, שכן, כל מי שמגיע להתחתן בודקים אם אכן הוא יהודי/ה. לכן, תעודת נישואין מהווה עדות ליהדותם של ההורים. כאשר אין להורים תעודת נישואין, כמו במקרה שלכם, צריך עדויות וראיות אחרות. למשל, תעודת נישואין של ההורים שלך. כיוון שאם אימך יהודייה ונישאה כדת – ממילא גם את יהודייה וכן ביתך.

   

  זו גם אחת הסיבות החשובות לנישואין ברבנות - כדי להבטיח את הרצף של בירור היהדות של הדורות הבאים. לסיכום, ביתך יכולה להגיע לרבנות לרישום נישואין, ושם יעזרו לה בבירור ובנישואין כדת משה וישראל (משיב: הרב שמואל שפירא).

   

 1. לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.
 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הספרייה הלאומית
  אם אין לך תיעוד, אפשר להראות את שם האם (אילוסטרציה)
  צילום: הספרייה הלאומית
  מומלצים