שתף קטע נבחר

כחלון: "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב או בלי שר אוצר"

שר האוצר הזהיר כי "אם התקציב לא יעבור עד לפני פסח, אמליץ לחבריי לפרוש מהממשלה". בפתח דבריו אמר: "אני קצת מקורר, נראה אתכם מבלים לילה שלם עם ליצמן". ח"כ משה גפני מיהדות התורה השיב אש: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר"

 

שר האוצר משה כחלון מבהיר הבוקר (יום ג') כי אין בכוונתו להתפשר על העברת תקציב המדינה. "לא אוכל להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב. אין קשר בין הגיוס לתקציב המדינה", אמר והזהיר: "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב או בלי שר אוצר". בפתח דבריו במכון התקנים הישראלי, אמר: "אני קצת מקורר, נראה אתכם מבלים לילה שלם עם ליצמן". יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) השיב אש: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר. אם תיקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק - לא יהיה תקציב".

 

"לא אוכל לתפקד להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד הסוף המושב", אמר כחלון, "אין קשר בגיוס, ואין שום היגיון לכרוך את הגיוס לתקציב המדינה. על מנת לתת אוכלוסיות שהוזנחו שנים נאלצנו להקדים כסף מ-2019, ולכן המשמעות של אי העברת התקציב בסוף המושב הזה, בסוף הכנס הזה, אנחנו עוצרים ופוגעים באוכלוסיות פגועות - אותם לא מעניין חוק הגיוס. אני קורא פעם נוספת לחבריי - תתעשתו. אם עד לפני פסח לא יעבור התקציב - אני באופן אישי אמליץ לחברי לממשלה לפרוש מהממשלה".

כחלון, ליצמן. דיונים ליליים (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא) (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
כחלון, ליצמן. דיונים ליליים(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
 

 

אמש התקיימו דיונים בין אנשי ליצמן לאנשי כחלון שביקשו לבדוק כיצד אפשר לקבוע לוחות זמנים שיאפשרו לחוקק גם את חוק הפטור מגיוס וגם את העברת תקציב. הדיונים הליליים הסתיימו בלי כל פריצת דרך והבוקר ליצמן אף החריף את הטון כשפרסם בעיתון "המודיע" המזוהה איתו שהוא עומד על דרישתו להעביר את חוק הגיוס בשלוש קריאות.

 

הבוקר דחה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) את הגישושים לפשרה ומתבצר בעמדתו שיש לחוקק עוד השבוע את חוק הפטור מגיוס. רק לאחר מכן יתייצבו החרדים בעד תקציב המדינה. "אנחנו עומדים בדרישתנו להעביר את החוק בכל קריאותיו קודם להצבעה על התקציב ודבר לא השתנה", אמר לעיתון החרדי.

 

בעיתון ציין ליצמן כי "מאז פרוץ המשבר הליכוד אינו מנהל איתנו מגעים על חוק הגיוס". הבוקר הוסיפו גורמים בסביבתו כי מלבד השרה איילת שקד, איש בליכוד לא העביר עד כה מתווה רציני שיקדם את המשבר. אתמול החלו ניסיונות תיווך אינטנסיביים יותר מצד אנשי נתניהו ובראשם השר יריב לוין. בנוסף פתחו גם שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד ערוץ תיווך שקט למציאת פתרון למשבר, תוך שהם מכנים אותו "פייק משבר".

 

ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי הגיב לאיומי ח"כ גפני שדיבר בוועדה המשותפת לחוק צמצום המזומן: "לא אקח על עצמי אחריות להפיל את התקציב אבל לא נעביר חוק לא ראוי שלא נמצה את הדיונים בו. עליך ועל מנכ"ל האוצר לשבת ולפתור את הדברים".

 

לאחר מכן נמסר הבהרה מלשכתו של גפני: "הדברים שנאמרו בדיון בוועדה המשותפת בנושא השימוש במזומן הוצאו מהקשרם. ח"כ גפני אמר כי לא יוכל לקיים את הדיון הנוכחי במקביל לדיון התקציב ועל כן יהיה חייב לבטלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
ליצמן, כחלון
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
מומלצים