שתף קטע נבחר

הניו-יורקים נגד סאטמר: "מפעל המצות חונק אותנו בעשן"

מצד אחד, כמה עשרות גברים חרדים, חסידי סאטמר. מצד שני, כמה עשרות תושבי שכונת וויליאמסבורג, שקמו בבוקר וגילו שהם לא יכולים לנשום. הסיבה, לטענתם - מפעל המצה השמורה של סאטמר, שפולט עשן סמיך. "זה מריח נורא, כמו גומי שרוף, ומעיר אותנו מהשינה. אנחנו נאלצים לחבוש מסכות גז"

 

 

כמה עשרות תושבים מאזור וויליאמסבורג, ברוקלין, מפגינים השבוע נגד קהילת סאטמר ומפעל המצות שלה. העילה: טענה לזיהום אוויר חמור שפוגע בבריאותם ובאיכות החיים שלהם. כשפסח במרחק של שלושה וחצי שבועות בלבד, מפעל המצה השמורה של סאטמר עובד במלוא המרץ כדי לספק לאוכלוסייה החרדית של ברוקלין והסביבה מצות כשרות למהדרין, אבל לתושבים הלא-יהודים של השכונה יש טענות קשות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

"יש לנו פליטות רבות של פחם ועץ, וזה מזהם את הרחובות ואת הבתים שלנו אפילו כשאנחנו סוגרים את החלונות", מעיד ג'ון קוק שהצטרף למפגינים, בראיון לרשת הטלוויזיה PIX11.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

התקשורת המקומית מסקרת את הסיפור בהרחבה, ותושבים אמרו בראיון לרשת הטלוויזיה המקומית WPIX כי המפעל מפיץ מה שהם מתארים כ"עשן פחמי רעיל", שמגיע לשיאו במיוחד בשעות הבוקר, ומחייב אותם לחבוש מסכות בדרך לסאבוויי. לטענתם, הם מתלוננים על המפגע הזה כבר כשבע שנים בפני הרשויות – ולא זוכים למענה.

 

"כאילו הדירה שלנו עולה באש"

באתר JBN מסבירים כי בזמן אפיית המצות שורף המפעל פחם ועץ, מה שגורם לפליטת העשן החמורה. "זה מריח כמו גומי שרוף. ריח נוראי", אומר מרינו פררס. לדבריו, בהיותו אסתמטי, הוא נאלץ לחבוש מסיכת גז.

 

מפגינים מול מפעל המצות השבוע (צילום: PIX11 ) (צילום: PIX11 )
מפגינים מול מפעל המצות השבוע(צילום: PIX11 )

 

תושבת השכונה, רוזה אורטיז, סיפרה ל-WPIX כי העשן פוגע בבנה בן התשע הלוקה באסטמה. לדבריה, "העשן מעיר אותנו באמצע הלילה. אנחנו מרגישים כאילו הדירה שלנו עולה באש".

 

האירוע מערער את מרקם היחסים העדין שבין התושבים החרדים לשכניהם הגויים. מהמפעל סירבו להגיב לדברים, אך תושב השכונה, יידי וורברגר, טען כי "המפגינים האלה נמצאים כאן רק כדי לעשות מהומה. אין פה שום בעיה. משתמשים רק בעץ נקי ופחם".

 

"נאלץ לחבוש מסכה בדרך לעבודה" . מרינו פררס (צילום: PIX11 ) (צילום: PIX11 )
"נאלץ לחבוש מסכה בדרך לעבודה" . מרינו פררס(צילום: PIX11 )

 

בין המפגינים יש מי שטוען כי אין להם עניין לסגור את המפעל, אלא רק "להתנהג בצורה אחראית, כמו שכנים", כפי שאומר אנדרו ריין, "כדי שנוכל לישון עם חלונות פתוחים ולא נתעורר לדירה אפופה בעשן". במהלך ההפגנה הבהירה אחת המפגינות לתושבים החרדים שהתקהלו באזור: "זה לא בגללכם. זה לא קשור אליכם. גם אין לנו שום דבר נגד עובדי המפעל".

 

תושבים המתגוררים במקום הציגו לרשת PIX11 צילומי וידיאו המתעדים את העשן הנפלט מהמפעל, ואת פחי האשמה המלאים באפר לאורך הרחוב. הם מספרים גם כי לפני כשנה המאפייה נפגעה באופן קשה משריפה שפרצה בעקבות תנור עם בעירת עצים שהשתמשו בו בפעם הראשונה.

 

תושבים תיעדו את כמויות העשן הנפלטות   (צילום: PIX11 ) (צילום: PIX11 )
תושבים תיעדו את כמויות העשן הנפלטות (צילום: PIX11 )

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: PIX11
"נאלץ לחבוש מסכה בדרך לעבודה"
צילום: PIX11
מומלצים