שתף קטע נבחר

מבוכה בסאטמר: המצלמה תיעדה - מורה מגלה תשובות במבחן

הרשויות ערכו מבחן אנגלית כדי לבדוק את ידיעותיהם של התלמידים הדוברים יידיש - אך המורה נלכד בעדשת המצלמה כשהוא עונה לתלמידים, ואף מסמן תשובה בטופס של אחד מהם, כפי שנחשף ב"דיילי ניוז". מבית הספר המונה כארבעת-אלפים תלמידים מסרו בתגובה: לא רימינו, הדרכנו

 

 

חסידות סאטמר בארה"ב במבוכה: מורה בתלמוד תורה של החסידות הגדולה בארצות הברית, נתפס בעין המצלמה כשהוא מנחה - ואף מסמן על הדף עצמו - תשובות בבחינה רשמית של הרשויות, שנועדה לבחון את ידיעות הילדים בשפה האנגלית. התמונות התפרסמו ב"ניו-יורק דיילי ניוז", וגרמו מבוכה לאחר שאך לפני חודשיים הודיעה מחלקת החינוך בניו-יורק על פתיחת חקירה נגד בתי ספר חרדיים, בחשד שאינם עומדים בקריטריונים החינוכיים של המדינה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הבחינה, מעין "מיצ"ב" באנגלית – ביקשה לבחון את כישורי השפה של הילדים בני החמש, ששפת האם שלהם היא אידיש. בתגובה לסרטון שהגיע לידיו של ה"דיילי ניוז", טען בית הספר כי המורה רק ביקש להנחות את התלמידים בשאלה אחת, כדוגמה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אתר החדשות "ניו-יורק דיילי ניוז" העלה אתמול סרטון שצולם במוסד "תורה ויראה" בוויליאמסבורג, ניו-יורק - ובו מתועד הצוות החינוכי כשהוא מנחה את תלמידי הכיתה כיצד לענות על התשובות בבחינה, שאמורה ככל בחינה, להיעשות באופן עצמאי.

 

הרשויות חוקרות בתי ספר חרדיים

הבחינות נערכו במאי 2014, אך התיעוד הגיע לידי הרשויות רק כעת, ובו נשמע המורה כשהוא מבקש בשפת האידיש להקיף את תמונת הספסל שבדף, ככל הנראה - התשובה הנכונה בבחינה. המורה לא מסתפק בכך, אלא עובר בין התלמידים ומצביע על הדף, ככל הנראה במקום המבוקש להקפה. בהמשך, הוא לא מסתפק בהנחיה בלבד, אלא מסמן בעצמו את דף הבחינה של אחד הילדים.

 

 (צילום: דיילי ניוז) (צילום: דיילי ניוז)
(צילום: דיילי ניוז)

 

על פי הדיווח, מדובר בבחינת-רשות מצד הרשויות האמריקאיות - אך תוצאותיה עשויות להעניק מימון פדרלי

למוסד. נציג מטעם בית הספר שנדרש להגיב לסרטון, טען כי "ההדגמה הייתה בשאלה הראשונה, ונועדה להראות לתלמידים כיצד להמשיך ולענות על המבחן כולו".

 

אלא שהטענות מתקבלות בתרעומת על ידי גורמים שונים. במוסד הנחשב לגדול מסוגו בארה"ב, לומדים כארבעת-אלפים תלמידים, ללא מקצועות "ליבה", ובוגרי המוסד בקושי יודעים לקרוא ולכתוב באנגלית. "הרמאות-לכאורה בזויה ומקוממת", אומר נפתלי מוסטר, שהקים פורום עורכי דין הנאבקים למען "חינוך הוגן" עבור תלמידי מסגרות חרדיות, בהתאם לסטנדרטים שמחייב החוק האמריקאי.

 

"דמיינו לעצמכם איך מרגישים הורים ששולחים את ילדיהם לישיבה כדי לקבל חינוך טוב, רק כדי לגלול מאוחר יותר שמילדיהם נשדדה הזכות הזאת?" הוא אומר, אך מוסטר ונוספים שפועלים בנושא נתקלים במבוי סתום.

 

רק באוגוסט האחרון התחוללה סערה בקרב הקהילה היהודית בניו-יורק, לאחר שמחלקת החינוך המקומית הודיעה כי היא חוקרת יותר מתריסר בת ספר חרדים פרטיים בחשד כי אינם עומדים בקריטריונים הבסיסיים של לימודי חינוך חובה בבתי הספר המקומיים.

 

אך הורים לילדים בבתי הספר החרדיים שמעליהם מרחף ענן החשדות, עדיין לא משוכנעים כי הדרישה למלא אחר לימודי החובה תתקיים הלכה למעשה. לטענתם, המדינה מתכננת להסתפק רק בחתימה על מסמך שמגישים בתי הספר, ובו הם מצהירים כי המוסד מעניק הדרכה נאותה. הם תובעים מהמדינה לעשות יותר על מנת להגביר את הפיקוח על הנעשה במוסדות החינוך החרדיים בארה"ב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדיילי ניוז
בית הספר בתגובה: הדגמנו
צילום: הדיילי ניוז
מומלצים