שתף קטע נבחר

השר ארדן: "ההסכם עם חפץ מעורר אי-נוחות"

השר לביטחון פנים התייחס היום להסכם עד המדינה שנחתם עם ניר חפץ. "צריך לזכור שהוא עבריין שמעיד על עצמו שעבר על החוק ועשה מעשים חמורים". לגבי האפשרות שהבחירות יוקדמו אמר ארדן: "קורא לכל השותפים שלנו לנהוג באחריות"

 

השר ארדן. "רק בהמשך נדע מה יש בעדות ומה חשיבותה לחקר האמת" (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
השר ארדן. "רק בהמשך נדע מה יש בעדות ומה חשיבותה לחקר האמת"(צילום: אוראל כהן)

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן אמר היום (ד') ל-ynet כי מוקדם עדיין להבין את שיקולי המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה כאשר הם מאשרים הסכם עם עד מדינה. לגבי ההסכם שנחתם עם ניר חפץ אמר השר "כי כאשר עד מדינה יוצא בלי שום עונש - זה מעורר תחושת אי נוחות. צריך לזכור שהוא עבריין שמעיד על עצמו שעבר על החוק ועשה מעשים חמורים".

 

השר ארדן הוסיף: "יחד עם זאת, רק כאשר נדע בהמשך מה יש בעדות ומה הייתה חשיבותה לחקר האמת - נוכל לחוות דעה על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לאשר הסכם עד מדינה כזה או אחר. כיום אין עדיין לאף אחד את המידע שמאפשר להבין את השיקולים של היועץ, הפרקליטות והמשטרה שהביאו אותם להחליט על חתימת הסכם עם עד המדינה".

 

חפץ. "אין לאף אחד את המידע שמאפשר להבין את השיקולים של היועץ" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חפץ. "אין לאף אחד את המידע שמאפשר להבין את השיקולים של היועץ"(צילום: רויטרס)

השר התייחס למשבר הפוליטי סביב חוק הגיוס ואישור תקציב המדינה ל-2019, והסכנה שהוא יוביל לבחירות מוקדמות: "אני לא רואה שום סיבה ללכת לבחירות ולוותר על שנה וחצי של ממשלה לאומית שמקדמת נושאים חשובים. ראש הממשלה לא מעוניין בבחירות והעובדה שהוא פועל כבר כמה חודשים כדי להעביר את תקציב 2019 מוכיחה זאת. מי שיזם את דרישת החקיקה היו הסיעות החרדיות, למרות שכולם יודעים שיש זמן עד ספטמבר כדי למצוא פתרון לסוגיית הגיוס. אני קורא לכל השותפים שלנו לנהוג באחריות ולא להקצין עמדות בעת הזו".

 

מנדלבליט דרש עדויות והקלטות 

גורמים במערכת המשפט אמרו היום כי ניר חפץ היה מוכן לשמש עד מדינה בשלבים די מוקדמים של החקירה, אך היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עיכב את ההסכם עמו בכמה ימים, עד שהשתכנע שחפץ יספק עדויות והקלטות למעשי השוחד לכאורה. הגורמים הדגישו כי אף שאת הכותרות תפסו הידיעות על התערבותם של שרה ויאיר נתניהו בקבלת החלטות ביטחוניות, הראיות המשפטיות הממשיות שמספק חפץ קשורות לנושאים אחרים. באשר לביקורת שחפץ "יצא בזול" בעסקה, הדגישו הגורמים כי העונש שחפץ היה צפוי לו היה פחות משמעותי מהחומרים שמסר.

 

 

 לדבריהם, שני עדי המדינה - שלמה פילבר וניר חפץ - מחזקים ומשלימים, כל אחד מהזווית שלו, את התמונה על מנגנון השוחד שהפעילו לכאורה ראש הממשלה בנימין נתניהו ובעלי בזק שאול אלוביץ'. מצד אחד, עדותו של פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, מחזקת את הראיות על הטבות רגולטוריות ששוות הון עתק, שאלוביץ' קיבל לכאורה הודות לנתניהו. חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו, משלים את התמונה עם פרטים על התמורה - הסיקור המוטה באתר וואלה.

 

מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך אמר אתמול בכנס שדרות לחברה כי יש חשיבות גדולה לעדי מדינה. "אני אחזור על מה שפרקליט המדינה אמר - עדי המדינה זה אחד הכלים החשובים להרתעה גם של ארגוני פשיעה וגם של שחיתות ציבורית. עד מדינה מספר את הסיפור. ככל שעדותו חזקה, יציבה, פתוחה וכמובן יש לה סיוע בראיות חיצוניות - זה מחזק מאוד את התיק".

 

מפכ"ל המשטרה הבהיר כי "המבחן שלנו זה להוריד שחיתות. לא להראות שאנחנו מצליחים להרשיע מישהו - אלא להוריד שחיתות. אם מה שנעשה לא מוריד את השחיתות, אנחנו לא נותנים את השירות לחברה". לדבריו, מעבר לערך של בניית התיק, הערך של עד מדינה הוא גם ההרתעה. "אמנם הוא תוצר לוואי, אבל תוצר הלוואי הזה מאוד חשוב, ההישגים של משטרת ישראל בתחום ארגוני הפשיעה הושגו באמצעות עדי מדינה. אם כאשר נכנסו לתווך הזה ארגוני פשיעה במגזר הערבי שהאמינו שלא יהיה גיוס של עד מדינה מהמגזר - ויש עד מדינה - זו הרתעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השר ארדן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים