שתף קטע נבחר

העצות הכי טובות שנתנו לבנות שלנו

אל תתני לסביבה להכתיב את ההתנהגות שלך, שדרי עוצמה בכל תחום והשקיעי ביחסים אמיתיים ולא רק ברשתות החברתיות. לכבוד יום האישה - אימהות למתבגרות מספרות על העצות שנתנו לבנותיהן

 

 

יום האישה הגיע, וברור לכולם שעברנו דרך מרשימה בכל הקשור לזכויות נשים ומקומן בחברה. אין ספק שהשנה האחרונה הייתה שנה של פריצת דרך עם קמפיין #metoo החשוב, אבל עדיין יש עוד הרבה מה לעשות. כידוע, החינוך מתחיל בבית והעצות שהורים נותנים לבנותיהם משפיעות על הדרך שלהן. לכבוד יום האישה - אימהות מספרות מה העצות הכי חשובות שהן נתנו והאם הן חושבות שבנותיהן גדלות לעולם שוויני יותר שיאפשר להן לפרוץ כל גבול שהן ירצו או שמוקדם מדי להתחיל את החגיגות.

 

אל תצפי שהכול יקרה מיד

"אני מבינה שמה שמאוד חשוב לילדה בגיל כזה הוא השדה החברתי שבו היא חיה - החברים שלה, ולכן אני מרגישה שתפקידי המשמעותי הוא לתרום מעצותיי כאימא במיוחד שם", אומרת מיה שטיינהרדט זיו, אמא של מיקה (12), תלמידת כיתה ו' שהשבוע חוגגת בת מצווה.

 

"העצה הכי משמעותית שנתתי לבת שלי לאחרונה הייתה - למדי לווסת את הרגשות שלך, שזה אומר להתאפק ולא לצפות שהכול יקרה מיד. חשוב לי לוודא שהבת שלי גדלה ומשכללת את שריר הוויסות הרגשי שלה ולכן אנחנו עובדות על זה ביחד".

 

כיצד זה בא לידי ביטוי?

"לפעמים זה בסדר סבב הדיבור בארוחת הצהריים כשמקשיבים זה לזה ולא קופצים ראשונים לדבר, לעיתים זה בקצב בו אני עונה להודעה שהיא שלחה לי ולעיתים זה פשוט תרגיל אימון כגון לחכות לשבוע הבא עד שנלך לחנות ונקנה משהו שצריך.

 

"עצה משמעותית אחרת שאנחנו מדברות עליה היא - בחיים הכול יחסים - תבני בסיס יחסים רחב ואמין עם החברות והחברים שלך, ותרגישי איך תחושת החברות, הכיף וההנאה עולים איתם. זה אומר פחות מריבות, לא להתעקש על כל דבר, לראות את האחר, לשאול להתעניין, לגלות אמפתיה ובעיקר לא לכתוב למישהו אחר משהו שלא היית מעזה להגיד לו בפנים".

 

"בחיים הכול יחסי" (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
"בחיים הכול יחסי"(צילום: אלבום פרטי)

במה את חושבת שהדור הזה שונה מהתקופה בה את היית נערה?

"הנוער הצעיר היום חשוף למידע בקצב מהיר. העולם בכף ידם עם לחיצת כפתור. הם רגילים לגלול, לגעת, להקליד, לדבר, להעביר ולקבל מסרים מכולם במקביל ברגע אחד. כתוצאה מזה הם מצפים לקבל את הכול מהר. יכולת האיפוק העצמית נפגמת וכל דבר מצופה להתקיים כאן ועכשיו והופך ללא רלוונטי במהירות.

 

"כל מילה או רגש הופכים מיד לנחלת הכלל. הפרטיות והאינטימיות מצטמצמות, עד לא קיימת, ואני מרגישה שכאימא תפקידי לעזור לילדה ליצור קשרים אישיים ורגשיים".

 

קראו עוד:

"להיות אימא זה קשה"

10 משפטים שאימהות קרייריסטיות אומרות לעצמן

מה קורה כשאימא אומרת כן על כל דבר? בדקנו

 

שדרו עוצמה

"אני מאמינה גדולה בעוצמה נשית ומלמדת את הבנות שלי לשדר עוצמה וחוזק בכל תחום ובכל דבר שהן עושות", אומרת נתנאלה לוי, אימא לשתי בנות מתבגרות ובן. "העצה הכי חשובה שאני נותנת להן היא - אל תעשו שום מעשה ואל תאמרו שום דבר לאף אחד אם לא תוכלו אחר כך לספר לי על כך.

 

"החשיבה שלי מאחורי עצה זו היא שהן צריכות להיות גאות בכל מעשה שלהן ובכל מילה שיוצאת להן מהפה. אם ישתמשו בערכים ובמוסר שאותו למדו בבית, אני מאמינה שהעצה שלי תהיה מועילה ותהווה סמן עבורן לאורך כל הדרך".

"הבנות שלי צריכות להיות גאות בכל מה שהן עושות" (צילום: אלבום פרטי)
"הבנות שלי צריכות להיות גאות בכל מה שהן עושות"(צילום: אלבום פרטי)
 

לאיזה עולם את חושבת שהן גדלות? 

"המיומנויות שהן יידרשו להן יהיו שונות מאוד מהדור שלנו. מצד אחד צריכות להיות מאוד תקשורתיות ויצטרכו לדעת לעבוד בצוות ומצד שני לעמוד על שלהן, להמציא את עצמן מחדש, להיות אסרטיביות כי בעולם הזה אין קיום משמעותי למי שאין לה ערך מוסף, ייחודיות, משהו שמבליט אותה, בין אם זה ביכולת השכלית או בנראות. בקיצור, לא קל".

 

גם בראיונות עבודה עדיין אין שוויון. אימהות מספרות מה שאלו אותן:

 

 

מי שמכעיס אותך לא שווה את זה

"זו השיחה שניהלתי עם הבת שלי אתמול", מספרת שרית כהן חכם:

אני: "מה העצה הכי טובה שאי פעם נתתי לך?"

בת 14: "אימא נתת לי הרבה. אני לא יכולה לבחור אחת".

אני: "בכל זאת?"

בת 14: "מי שרוצה להיות חבר שלך שירוויח אותך ומי שמכעיס אותך לא שווה את זה. אמרת לי גם שתמיד לפני שאני הולכת להעיף מבט לראות שלא שכחתי כלום. ככה הצלתי את הטלפון והקלמר". 

 

"נשים נוכחות במלוא כוחן" (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
"נשים נוכחות במלוא כוחן"(צילום: אלבום פרטי)

את חושבת שיהיה קל יותר לנשים בכל מה שקשור לשוויון בין המינים?

כהן חכם: "התחרות בעולם תמיד הייתה קיימת. כנערה בת 14 אני זוכרת שהתעקשתי להשתתף במשחקים ותחרויות ספורט בקבוצות שיש בהם בנים כי הרגשתי שאני שווה ויכולה לא פחות ואפילו יותר טוב. יעל נמצאת בעולם שבו העולם פתוח יותר ליכולות של נשים ונערות אבל התחרות באה לידיי ביטוי באופן קיצוני בעיקר בשל הרשתות החברתיות שהן חלק בלתי נפרד מהעולם של הנוער היום.

 

"אני חושבת שנשים תצטרכנה תמיד לעמוד על המשמר על זכותן לממש את עצמן ללא הבדל מגדרי בראש ובראשונה וכמובן לממש את זכויותיהן כנשים על רקע דתן ולאומן. הנשים של מחר גדלות לעולם שבו נסללה הדרך לנשים והן עברו מהמקום שבו צריך להעצים אותן למקום שבו הן נוכחות במלא כוחן והדרן".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

אל תתני לסביבה להכתיב את ההתנהגות שלך

"לימדתי את בתי לא לתת לסביבה להכתיב לה את ההתנהגות, אלא לדעת להיות תמיד היא עם הזהות שלה והייחוד שלה בכל סביבה בה היא נמצאת", אומרת דבורה זהבי כהן, אימא לשני ילדים (17 ו-11).

 

"בנוסף, הסברתי לה להביט מעבר לסיטואציה בכל אינטראקציה עם בני האדם לפני ששופטים מישהו ולנסות להבין מה מניע אותו להתנהג ככה. אולי עבר עליו משהו רע באותו היום, אולי נמצא בתקופה פחות נעימה ולא לשפוט בן אדם על פי מקרה אחד רע או על פי רושם קצר".

 

"לא לשפוט אדם על פי מקרה אחד" (צילום: אלבום פרטי)
"לא לשפוט אדם על פי מקרה אחד"(צילום: אלבום פרטי)

האם את חושבת שאנחנו מתקדמים לעולם שוויני יותר?

"כשבתי ים תגדל העולם לדעתי יהיה שונה. יש יותר ויותר נשים בתפקידים בחיים, תפקידי הנהלה, ראשי מדינות ואני צופה שיהיה שיפור משמעותי בעוד עשרים שנה, ומקווה שיהיה יותר טוב מהיום, כי יש מגמת שיפור, גם אם היא איטית יחסית.

 

"לגבי המשפחה, כבר היום רואים יותר אבות פעילים בבית ולוקחים חלק נכבד בגידול הילדים. מייחלת שבעוד עשרים שנה, יהיה דיווח מלא בגידול הילדים ובמטלות הבית".

 

לפעול עם המוח ולא עם הכוח

 לילך ורדי, אימא לבת ושלושה בנים מספרת שהיא מדגישה לומר לבתה שהכול אפשרי עבורה. "אני אומרת לה - האמיני בעצמך, חשיבה חיובית מובילה להרגשה חיובית הרגשה חיובית מובילה לפעולה חיובית ותמיד לפעול עם המוח ולא עם הכוח".

"תמיד לחשוב חיובי"  (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
"תמיד לחשוב חיובי" (צילום: אלבום פרטי)
 

את גם אופטימית לגבי העתיד?

"אני מאמינה שמי שעושה טוב גם יקבל טוב. שמוריה שלי תגדל אני בטוחה שהיא תשפיע לטובה על העולם מטוב ליבה ומחוכמתה הגדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
"העולם פתוח יותר ליכולות של נערות ונשים"
צילום: אלבום פרטי
מומלצים