שתף קטע נבחר

האולטימטום של נתניהו: "להמשיך עד 2019 - או שנלך לבחירות"

ראש הממשלה אישר בקולו את המסר הברור שהעביר לשותפות הקואליציוניות והוסיף: "יש פתרון אם יש רצון טוב. צריך לרדת מצמרות העצים". הוא נשאל באירוע בוושינגטון ממה הוא נהנה בתפקיד וענה: "מהחקירות"

 

 

ראש הממשלה מאשר בקולו את האולטימטום שהעביר לשותפות הקואליציוניות - השלמת הקדנציה עד 2019 או בחירות עכשיו. באירוע של המועדון הכלכלי בוושינגטון אמר היום (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני רוצה להמשיך את הקדנציה עד 2019 ושהשותפות יסכימו לזה. אם לא יסכימו, נלך לבחירות".

 

כשעה לאחר מכן, בעת המראתו מוושינגטון לניו יורק, חזר נתניהו על דבריו ואמר במטוס: "אני מעוניין, כמו שרציתי תמיד, להמשיך עם ממשלה יציבה עד סוף ימיה בנובמבר 2019. בגלל זה הבאנו את התקציב מלכתחילה עכשיו לשנת 2019. אמרתי לשותפים הקואליציוניים: זה מה שאני מבקש עכשיו לעשות, להביא הצעת חוק עם הסכמה רחבה ביותר, שתהיה מקובלת על היועץ המשפטי, שתעבור ביותר מהרוב הרגיל, אבל גם לקבל התחייבות מכל השותפות שאנחנו ממשיכים יחד עד סוף 2019. אני לא מעוניין בפתרון של לכדרר את הכדור הזה לעוד כמה שבועות ולמצוא את עצמנו במשבר. פיתרון מלא מקובל עליי".

 

"אחרת נצטרך ללכת לבחירות", הבהיר נתניהו. "אני לא מעוניין בזה. עם רצון טוב אפשר להגיע לפתרון הזה, אבל זה מחייב את כולם להגיע לאותה הסכמה רחבה כפי שתיארתי אותה עכשיו. אני קורא לזה חורשת האקליפטוס. יש לנו עצי אקליפטוס, כמה מהחברים שלי טיפסו לצמרות האקליפטוס וצריך פשוט לרדת מהעץ. יש פתרון, כפי שאני תיארתי אותו, פתרון נכון, כי מדינת ישראל לא צריכה ללכת לבחירות כל שלושה חודשים. צריך להחליט - או שמגיעים להסכם שמושך עד הסוף בצורה מסודרת עם פתרון לחוק הזה, פתרון רחב עם הסכמה רחבה - או שנאלץ ללכת לבחירות. יש פתרון אם יש רצון טוב. צריך לרדת מצמרות העצים".

 

 

נתניהו בוושינגטון, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו בוושינגטון, היום(צילום: רויטרס)

נתניהו אמר את הדברים לאחר שמוקדם יותר במסעו לארצות הברית הוא נפגש עם דונלד טראמפ בבית הלבן ונאם בכנס ועידת איפא"ק. באירוע בוושינגטון נשאל נתניהו מה מהנה בתפקיד ראש הממשלה וענה: "החקירות". לדבריו, "ישראל היא מדינה קשוחה שלא קל להיות ראש הממשלה שלה, והיא נמצאת בשכונה מסוכנת". הוא שוב התמקד באיום האיראני: "בלי הפעילויות שלנו בתחומים רבים, לאיראן היה כבר נשק גרעיני מזמן. לא נאפשר להם".

 

ראש הממשלה התייחס לנשיא ארצות הברית הקודם ברק אובמה ואמר: "יש לי פחות מחלוקת עם טראמפ. עד עכשיו הייתה לי מחלוקת איתו ואני לא מצפה שתהיה. הוא שאל אותי, ואמרתי: 'או שתתקנו את ההסכם לחלוטין או שתגדעו אותו לחלוטין'. כי עכשיו זה מאיץ לכיוון נשק גרעיני".

 

בנאום שנשא לפני השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני הציג נתניהו את מפת ההתעצמות של איראן במזרח התיכון. "איראן מנסה לבנות אימפריה ומתבססת בסוריה", אמר ראש הממשלה והבהיר: "לא ניתן לזה לקרות ולעולם לא ניתן לה להשיג נשק גרעיני. לעולם".

 

בהמשך, דיבר ראש הממשלה על סוגיית הפלסטינים: "ישראל מחויבת להשיג שלום עם שכנותיה. אני מחויב לכך". עם זאת, הוא אמר כי "כדי להגיע להסכם - יש להפסיק את הטרור. אתם יודעים כמה כסף אבו מאזן משלם למשפחות המחבלים בשנה? 350 מיליון דולר. זה מספר מדהים. מה המסר, תרצחו יהודים ותתעשרו? יש לי מסר לאבו מאזן: הפסק לשלם למחבלים. השקע בשלום, השקע בחיים".

 

נתניהו מציג את מפת ההתעצמות האיראנית בוועידת איפא"ק (צילום: חיים צח לע"מ) (צילום: חיים צח לע
נתניהו מציג את מפת ההתעצמות האיראנית בוועידת איפא"ק(צילום: חיים צח לע"מ)

נתניהו נשא את דבריו יממה לאחר שנפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן. בפתח הפגישה בין שני המנהיגים אמש, אמר טראמפ לנתניהו כי "אלה היחסים הכי טובים שהיו אי פעם בין ישראל לארה"ב. ההחלטה על ירושלים היא דבר נפלא, ואני יודע שזה מוערך ברחבי העולם ולא רק בישראל".

 

בהמשך אישר טראמפ כי ייתכן שיגיע לפתיחת השגרירות בירושלים. לדבריו, "אנחנו שוקלים את זה, אם אוכל - אבוא. אבל עוד אהיה שם שוב, ישראל מאוד מיוחדת בשבילי, מדינה מיוחדת, עם מיוחד".

 

"אין טעם בממשלה שתתפרק במאי"

אתמול העביר נתניהו מסר לראשי הקואליציה על רקע משבר חוק הפטור מגיוס ואישור תקציב המדינה שמטלטל את ממשלתו. "המטרה של נתניהו כעת היא ממשלה שתמצה את ימיה", אמר ל-ynet גורם בכיר בממשלה. "אין טעם בממשלה שתתפרק במאי. לכן, בלי הסכם שיבטיח לממשלה אורך חיים - אין ברירה אלא ללכת לבחירות".

 

לדברי אותו גורם, סדר העדיפויות של נתניהו הוא כדלקמן: "האפשרות הראשונה היא הסכם שיבטיח את מיצוי ימי הממשלה והאפשרות השנייה היא ללכת לבחירות. אפשרות שלישית לא באה בחשבון". 

 

בינתיים נשמעים קולות מצד בכירים בסיעות החרדיות - וגם בליכוד - שלפיהם ללא התערבותו של נתניהו לא ניתן יהיה לגשר על הפערים. עוד הוסיפו הבכירים, כי "כפי שהדברים נראים כעת, האפשרות של פיזור הכנסת והכרזה על בחירות - ממשית". מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" תתכנס להתייעצות, ככל הנראה מחר בערב, וינסו למצוא פתרון שיוצג לרבנים - שיכריעו אם לאשרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים