שתף קטע נבחר

עוזי ברעם הודיע: אני פורש מהחיים הפוליטיים

במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר אמר ברעם: "משהסתיימה המערכה בכישלון צורב, ומשהחלטתי שלא להתמודד על ראשות המפלגה, לא ראיתי טעם להשהות את התפטרותי". ברעם קרא לקדם את הצעירים במפלגת העבודה והביע תמיכה במועמדותו של ח"כ אבהם בורג לראשות העבודה

במפלגת העבודה נמשך תהליך ההתפוררות בעקבות התבוסה בבחירות לראשות הממשלה: ח"כ עוזי ברעם, שכיהן בכנסת במשך 24 שנים, הודיע במסיבת עיתונאים שיגיש את התפטרותו מהכנסת ביום שלישי הקרוב, ויפרוש מן החיים הפוליטיים.
במסיבת עיתונאים שערך הבוקר אמר ברעם: "עם תחילת מערכת הבחירות הנוכחית שקלתי בכובד ראש להתפטר, עתה משהסתיימה המערכת בכישלון צורב, ומשהחלטתי שלא להתמודד על ראשות המפלגה, לא ראיתי טעם להשהות את התפטרותי".
ברעם פירט את עברו המפואר במפלגת העבודה, והסביר כי מאז ומתמיד התנגד לממשלת אחדות. "אני חש קורת רוח מדרכי הפוליטית, בעידודי הצליחו להשתלב ח"כים צעירים, כמו יוסי ביילין, סלאח טריף, שטרית ורמון. ניסיתי כמיטב יכולתי לנהל דיאלוגים עם הציבור כשפי וליבי שווים. לאחר שנים רבות בכנסת הגעתי למסקנה שהתפטרות היא הדבר הנכון, אך איני עושה זאת בלב קל".
ברעם אומר כי הוא מודאג ממצבה של מדינת ישראל בכלל, ושל מפלגת העבודה בפרט. הוא מציע לעבודה לעודד את הדור הצעיר.
ברעם הודיע על תמיכתו באברום בורג לראשות מפלגת העבודה. "לו הייתי פעיל בעבודה הייתי תומך בבורג. החבר הטוב ביותר שלי בחיים הפוליטיים הוא חיים רמון, אבל הוא בינתיים לא מועמד", אמר ברעם.
ברעם אומר כי אינו מתכוון להצטרף למפלגה הסוציאל-דמוקרטית שמנסה להקים השר היוצא יוסי ביילין. "היתה תקופה שאני ושריד השתעשענו ברעיונות האלה", אמר ברעם.
ברעם דחה טענות שהוא "נוטש את הספינה הטובעת": "אני לא מרגיש שאני נוטש, כי נתתי למפלגה שנים", אמר.
ברעם נשאל מדוע אמר שיש לקדם את הצעירים, אך לא ביקש מפרס, שחצה את גיל שבעים, לפנות את מקומו. "אני מוכרח להניח שפרס הוא בן בלי גיל", השיב ברעם, "פרס הוא תופעה מיוחדת".

יעל דיין: מפלגת העבודה הולכת ומתפוררת

את ההחלטה הסופית על הפרישה קיבל ברעם ביום חמישי האחרון, ולא סיפר עליה לאיש, למעט חוג המשפחה ועוזרו הפוליטי. הוא נראה שלם עם ההחלטה, ואחרי שמסר את ההודעה, נראה כמי שהוקל לו. אחד ממקורביו של ברעם, שסיפר אמש ל-ynet לראשונה על כוונתו של ברעם להתפטר, אמר כי "עוזי בגיל שהוא כבר לא צריך לריב עם כל מיני ח"כים כמו שירי ויצמן", הסביר אמש אחד ממקורביו של ברעם ל-ynet, "הוא היה צריך להחליט, או שהוא מתמודד על ראשות העבודה, או שהוא פורש, והוא החליט לפרוש. אני מעריך שבסופו של דבר, פשוט נמאס לו".
ברעם אמר כי עדיין אינו יודע מה יעשה עם הזמן הפנוי הרב שיהיה לו החל מאמצע השבוע: "יש לי כמה רעיונות, אני לא שולל שום דבר".
אמש ניסתה משלחת אנשי מפלגת העבודה, ובראשה המזכ"ל, רענן כהן, לשכנע את ברעם שלא להתפטר. "ברעם הוא ידיד אישי ואישיות פוליטית בעלת שיעור קומה", אומר כהן, "החלטתו נובעת מסיבות אישיות, ואני מבין את מניעיו. ברעם הבטיח להמשיך ולשרת את המפלגה במסגרות אחרות, ואני בטוח שהוא יתרום רבות".
ח"כ אופיר פינס אמר: "עוזי ברעם הוא חבר לדרך, ומי שהרבה בזכותו מצאתי את דרכי בפוליטיקה הישראלית. אין הרבה פוליטיקאים כמו עוזי, אדם בעל יושרה נדירה, שאינו חושש לומר את אשר על ליבו. התפטרותו של ברעם, כמו גם של אהוד ברק, מעבירה את הנטל לבני דורי, וכעת חובת ההכוחה מוטלת עלינו".
חה"כ יעל דיין הביעה אף היא צער על עוזי ברעם, וקוננה על גורלה של מפלגת העבודה "אשר הולכת ומתפוררת, ובכירי בניה עוזבים אותה".
ברעם היה מראשי מתנגדיו של אהוד ברק בשנים האחרונות, והרבה לבקר אותו על צורת עבודתו. הקרע בין השניים הגיע לשיאו בעת שברק מינה את שרי ממשלתו - והשאיר את ברעם בחוץ. לאחר התבוסה בבחירות, ברעם התקיף את ברק בצורה קשה והאשימו באחריות לכישלון. "לא הדרך הפסידה, אלא האיש", אמר. ברעם מתח ביקורת גם על הפורש הראשון, גולדשמיט, לאחר שזה האשים את מתנגדי ברק בסכינאות.
את מקומו של ברעם בכנסת אמור לתפוס מיכה גולדמן, אולם ספק אם זה ירצה להיכנס לכנסת. במקרה כזה, ייכנס לכנסת איתן כבל.

שריד וביילין ידונו בהקמת מפלגה סוציאל-דמורטית

הפרישה עשויה לזרז את הקרע הגדול בעבודה, על רקע הקרב על הכניסה לממשלת האחדות. נכון להלילה נראה שבעבודה יש רוב לתומכים בכניסה לממשלת אחדות, וכי כניסה כזו עשויה להביא לפרישה של כמה ח"כים ובתוכם ביילין, שכבר שוקלים הקמת מפלגה חדשה בשיתוף מרצ, חלקים מממפלגת המרכז ומפלגתו של רומן ברונפמן. ביילין ושריד אף צפויים לדון בעניין הערב.
כעת נראה כי יריבו המרכזי של בורג יהיה השר בן אליעזר, שצפוי להודיע מחר רשמית על מועמדותו. בן אליעזר יכנס מחר מסיבת עיתונאים, שבה יופיעו לצדו האלוף במיל' יוסי פלד, ויו"ר השלטון המקומי עדי אלדר. מקורביו מקוים להגיע לסיכום עם השר שלמה בן עמי, ועם גורמים פוליטיים נוספים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברעם. אחד ממקורביו אמר שפשוט נמאס לו
צילום: דודו פריד
ברק. ברעם האשימו באחריות לכישלון בבחירות
מומלצים