שתף קטע נבחר

המטרה: מתווה שיובא לליצמן כדי למנוע בחירות

השרים בנט, שקד ודרעי, ח"כ גפני (יהדות התורה) והיועמ"ש מעוניינים להציע עוד הערב מתווה שיובא לידי סגן שר הבריאות ליצמן ומשם למועצת גדולי התורה כדי למנוע בחירות. מנגד עומדת דרישת נתניהו מהשותפות להתחייב שלא לפרוש. ח"כ אליעזר מוזס: "רחוקים מפתרון"

 

 

לוח הזמנים ממשיך לדחוק: השרים נפתלי בנט, איילת שקד ואריה דרעי, יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מגבשים מתווה שלפי ההערכות יובא הערב (ה') לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן כדי לפתור את משבר הגיוס ולמנוע בחירות מוקדמות.

 

המעורבים בנושא מעוניינים להגיש מתווה שלם לליצמן כדי שהוא יביא אותו למועצת גדולי התורה, שהורתה לא להצביע על תקציב המדינה ללא חקיקת חוק גיוס חדש.

 

כעת מבקשים להגדיר יעדי גיוס מוסכמים מראש, והסנקציות על אי-עמידה ביעדים עדיין נידונות. אלא שראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לדרוש מהשותפות הקואליציוניות להתחייב שלא יפרשו מהממשלה בשום עילה. בין היתר המתווה צפוי לכלול יעד של 3,800 מתגייסים לצבא ולשירות אזרחי, שאמור לעלות כל מחזור. אי-עמידה ביעד יביא לפקיעת החוק מדי חמש שנים. הסנקציות הנידונות הן כלכליות.

שחקני המפתח בשלב הזה (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ) (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ)
שחקני המפתח בשלב הזה(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ)

כרגע ראש הממשלה ואנשיו אינם חברים בהצוות שמנסה לפתור את המשבר. גורמים פוליטיים אומרים כי המשבר הוחרף בין היתר בשל ההתעלמות של נתניהו מהחרדים. אלא שעדיין יש בעיה - דרישת נתניהו לקדנציה מלאה או הליכה לבחירות כיון שיו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, לא מתחייב שיישאר בממשלה אם חוק הגיוס יעבור עכשיו בשלוש קריאות.

 

ח"כ מנחם אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה, התראיין הבוקר לאולפן ynet בנושא משבר חוק הגיוס ואמר: "אני רוצה לומר לך בנוסח הימים האלה, עדיין לא יהיה כלום כי אין כלום. לא הגיעה לשולחננו שום הצעת חוק גיוס, שום נוסחה. אנחנו עדיין רחוקים מכל פתרון וכמובן אנחנו לא נסכים גם כן להצביע על תקציב המדינה".

 

מוזס התייחס לאמירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא מעוניין לסיים את הקדנציה, אך ילך לבחירות אם השותפות הקואליציוניות לא יסכימו. "אני רק יכול להגיד שאם חוק הגיוס לא יהיה מול מועצת גדולי התורה והם יחליטו אם מסכימים לקריאה טרומית או לכל שלוש הקריאות, אז ילכו לבחירות", אמר.

 

הוא הוסיף: "אני רוצה שתבינו, השותפות שלנו בממשלה הזאת בליבת ההסכם הקואליציוני זה חוק הגיוס. כבר בתקציב 2018-2017 הייתה התניה של מועצת גדולי התורה להצביע לגיוס לפני חוק התקציב, וככה נהגו כולם. כולם הצביעו אז יחד - קודם כול התקציב ואחר כך יחד עם חוק הגיוס".

 

"הממשלה כולה התחייבה בהסכם קואליציוני, כל השותפים התחייבו שיתמכו בחוק הגיוס, אנחנו לא באים עכשיו עם דבר חדש. לצערנו בא בג"ץ ופסל את חוק הגיוס שהעברנו לפני כשנתיים. עכשיו אנחנו מבקשים, כפי שכתוב בהסכם הקואליציוני, מכל סיבה שהיא, אם יהיה איזה שינוי, יעדכנו את זה מחדש".

 

כשנשאל אם נתניהו עושה את כל המאמצים כדי לפתור את המשבר הזה אמר מוזס: "הוא יחזור מחר ונראה מה יוליד יום. עד לרגע זה אין לנו שום נוסחה ביד, אין לי עם מה ללכת אפילו. מדברים האם בטרומי או בשלוש קריאות, קריאה שנייה ולא שלישית. תנו לנו משהו ביד, אין לנו שום דבר". הוא העריך כי המשבר יכול להיפתר "אם אחד יבוא לקראת השני".

 

אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן
נתניהו, כחלון, ליצמן ודרעי
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן
מומלצים