שתף קטע נבחר

נתניהו וראשי הקואליציה דנו בפתרון למשבר: "מחכים לנוסח החוק של החרדים"

על רקע התכתשויות וחילופי האשמות - בעיקר עם השר נפתלי בנט - זימן בצהריים ראש הממשלה את ראשי מפלגות הקואליציה לדיון סביב משבר חוק הפטור מגיוס. אלא ששר הביטחון אביגדור ליברמן לא הופיע והישיבה פוזרה כעבור זמן קצר. ליצמן וכחלון נועדים עם נתניהו

 

 

המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס וחקירות ראש הממשלה: בנימין נתניהו זימן בצהריים (יום א') את ראשי מפלגות הקואליציה לישיבה שבה דנו במשבר הפוליטי סביב דרישת החרדים לחוקק את חוק הפטור מגיוס. הישיבה פוזרה תוך זמן קצר כי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא הגיע, והשר יעקב ליצמן מיהדות התורה איחר. לאחר פיזור הישיבה נכנסו ליצמן ויו"ר כולנו לישיבה בלשכתו של ראש הממשלה. בקואליציה טוענים כי יש שלושה פתרונות למשבר הגיוס וכי ניתן לפתור אותו עוד היום, אך תהו אם נתניהו מעוניין בפתרון.

 

מלשכת נתניהו נמסר כי "ישיבת ראשי הקואליציה התקיימה ברוח טובה. אין עדיין נוסח שמוסכם בין המפלגות החרדיות. ראשי הקואליציה ממתינים לנוסח שלהם ולאחריו ימשיכו את הדיונים במטרה לפתור את המשבר".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, ששיגר אולטימטום מפורש ביום שישי ומסר חריף גם הבוקר, לא הופיע כאמור ומקורביו הסבירו: "הוא אף פעם לא מגיע לישיבת ראשי המפלגות, כי כל תוכן הישיבות מודלף החוצה לפני שמספיקים לסגור את דלת האקווריום".

 

בתוך כך הודיע ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שיגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת, והתאריך המוצע הוא 26 ביוני. אלא שללא הצבעה בוועדת הכנסת על פטור מחובת הנחה (הליך חקיקה מהיר), לא ניתן יהיה להצביע עליה.

 


ח"כ גפני מגיע לישיבת ראשי הקואליציה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ גפני מגיע לישיבת ראשי הקואליציה(צילום: אלכס קולומויסקי)

השר ליצמן מאחר לישיבת ראשי הקואליציה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השר ליצמן מאחר לישיבת ראשי הקואליציה(צילום: אלכס קולומויסקי)

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר הקואליציה דוד אמסלם(צילום: אלכס קולומויסקי)
מאז הבוקר התכתשו חברי הקואליציה בהתבטאויות בתקשורת וברשתות החברתיות סביב האחריות למשבר שמאיים לפרק את הממשלה וללכת לבחירות. בבוקר כתב יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בחשבון הטוויטר שלו: "אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

 

בתגובה תקפו אותו בליכוד: "בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה. בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי. אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

 

עוד קודם אמר בנט בשיחה עם ynet: "אם נתניהו יכפה על אזרחי ישראל בחירות מטעמים אישיים לא ענייניים - הציבור יבוא איתו חשבון וגם אנחנו נשקול התמודדות ראש בראש על ראשות הממשלה. אם ראש הממשלה חושב שהוא יגיד לכל המדינה 'אחריי לבחירות', הוא יגלה שהוא לבד על הגבעה ומאבד את המדינה. שמונה מיליון אזרחי ישראל הם צעצוע? לוקחים אותם לבחירות שנה וחצי לפני הזמן?

 

"לאף אחד אין כרגע רצון בבחירות, זה רע למדינה ולתושבים. בחירות עולות מיליונים לקופת המדינה, והן צריכות להתקיים במועדן. אנחנו לא מדינת עולם שלישי. הציבור צריך לדעת - המשבר הזה אינו משבר, הוא מזויף ומיותר. גם כשכבר הגענו לפשרה והצגנו מתווה, אתמול נוספו תנאים נוספים. אמרתי בשבוע שעבר ואני אומר שוב - מדובר במשבר מזויף, ראש הממשלה יכול היה לפתור אותו תוך כמה דקות. לא ברור מה בדיוק הוא רוצה ולאן הוא מוביל".

ישיבת הממשלה, היום (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
ישיבת הממשלה, היום(צילום: מרק ישראל סלם)
 

ראשי הקואליציה. מי מוביל לבחירות? (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)
ראשי הקואליציה. מי מוביל לבחירות?(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)
 

בישיבת שרי הליכוד הבוקר התייחס נתניהו לאפשרות שישראל ביתנו תפרוש מהממשלה, ותשאיר את הקואליציה עם 61 חברי כנסת: "דבר אחד ברור: בממשלת 61 אי אפשר להחזיק. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. 61 זה לא אופציה. אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה". 

 

בינתיים הולך שעון החול הפוליטי לפתרון המשבר ואוזל. התאריכים ששוריינו בלוח הזמנים להעברת התקציב במליאת הכנסת הם 13 עד 15 במרס - כלומר, השבוע. המהלך יתבצע תוך יומיים של הצבעות ודיונים את תוך הלילה במליאה. באשר לפגרת החגים, הכנסת תצא בעוד שבוע בדיוק לפגרה, ולמרות שלל יוזמות שעלו בעבר להאריך את מושב החורף, המהלך לא ייצא אל הפועל לבסוף.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר בפגישה עם מתגייסי גולני וגבעתי בבקו"ם לחובת הגיוס ולאיומים על שלום הקואליציה. כשנשאל לגבי ההתבטאות של בנט, שלפיה נתניהו גורר את המדינה לבחירות בגלל החקירות, ענה: "אני חושב שיש גבול לכל השטויות וכל המלל וההשמצות שאפשר לשמוע ואפשר לצפות מחבר הקואליציה. אבל כמו שאמרתי כנראה יש מישהו אחר שהדברים האחרים כנראה מניעים אותו".

 

בש"ס הפנו אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה. אשר מדינה, מהדמויות הבולטות במפלגה, מתח בצהריים ביקורת פומבית יוצאת דופן על נתניהו, ובפרפראזה על דברים שאמר נתניהו עצמו בשבוע שעבר בוושינגטון נגד התבצרות המפלגות בעמדותיהן, צייץ בטוויטר: ‏"בסוף, בחורשת האקליפטוס הממשלתית, ביבי בחר את העץ הכי גבוה".

 

מדינה הוא דובר ש"ס לתקשורת החרדית, מזכיר הסיעה בכנסת, עורך בטאון התנועה "הדרך" ומקורבו של היו"ר אריה דרעי. מדובר בהתבטאות חריגה מצד בכיר במפלגות החרדיות, שעד עתה נמנעו מלתקוף את נתניהו וכיוונו את האש אל עבר שופטי בג"ץ, שפסלו את חוק הגיוס קודם, ונגד אביגדור ליברמן, המתנגד לתיקונו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו בישיבת הממשלה
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים