שתף קטע נבחר

הליכוד משיב אש לבנט: "חותר להפיל את ראש הממשלה"

לאחר שיו"ר הבית היהודי אמר כי ייתכן שנתניהו גורר את ישראל לבחירות בגלל החקירות והוסיף כי ישקול להתמודד מולו, נמסר מהליכוד: "הוא מחפש לעצמו סידור עבודה ועסוק בקמפיין בחירות אישי". נתניהו מבהיר כי אין אפשרות לממשלה בלי ליברמן: "61 זו לא אופציה"

בליכוד תוקפים הבוקר (יום א') את שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, בתגובה לאמירות שלו על ראש הממשלה בנימין נתניהו ברקע המשבר הקואליציוני: "בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה", אמרו בליכוד לאחר שהאשים את נתניהו בכך שייתכן שהוא גורר את ישראל לבחירות בגלל החקירות, והוסיף כי הוא שוקל להתמודד ראש בראש מול נתניהו אם זה יכפה בחירות. חילופי ההצהרות הלוחמניות מתנהלים שעות ספורות לפני פגישת ראשי הקואליציה בצהריים.

 

המשבר הקואליציוני:

בנט ונתניהו (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
בנט ונתניהו(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
 

בתגובת הליכוד נמסר: "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי. אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

 

חילופי הדברים נמשכו כשהשר בנט ענה בציוץ בטוויטר: "אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

 

 

 

עוד קודם, לקראת פגישת ראשי הקואליציה עם ראש הממשלה, תקף בנט את נתניהו בשיחה עם ynet: "אם נתניהו יכפה על אזרחי ישראל בחירות מטעמים אישיים לא ענייניים - הציבור יבוא איתו חשבון וגם אנחנו נשקול התמודדות ראש בראש על ראשות הממשלה. אם ראש הממשלה חושב שהוא יגיד לכל המדינה 'אחריי לבחירות', הוא יגלה שהוא לבד על הגבעה ומאבד את המדינה. שמונה מיליון אזרחי ישראל הם צעצוע? לוקחים אותם לבחירות שנה וחצי לפני הזמן?

 

"לאף אחד אין כרגע רצון בבחירות, זה רע למדינה ולתושבים. בחירות עולות מיליונים לקופת המדינה, והן צריכות להתקיים במועדן. אנחנו לא מדינת עולם שלישי. הציבור צריך לדעת - המשבר הזה אינו משבר, הוא מזויף ומיותר. גם כשכבר הגענו לפשרה והצגנו מתווה, אתמול נוספו תנאים נוספים. אמרתי בשבוע שעבר ואני אומר שוב - מדובר במשבר מזויף, ראש הממשלה יכול היה לפתור אותו תוך כמה דקות. לא ברור מה בדיוק הוא רוצה ולאן הוא מוביל".

 

השרה איילת שקד מהבית היהודי אמרה בפתח ישיבת ההמשלה: "בואו נשים את הספינים בצד - משבר חוק הגיוס נפתר. אין סיבה שהקואליציה לא תתכנס סביבו. השאלה כרגע האם הולכים לבחירות או שומרים על הקואליציה יציבה".

 

בנט הוסיף: "יש לנו ממשלה לאומית טובה והיא פועלת לטובת המדינה. אין משבר גיוס. החרדים מתגייסים והמספרים הולכים וגדלים. לכן אין משבר, יש פייק. ייתכן שיש סיבות פרסנוליות להוביל את המדינה לבחירות. נמשיך לפעול כדי להביא את הפשרה לידי סגירה. הכל נתון בידי אדם אחד שצריך להחליט אם הוא רוצה בחירות - וזה ראש הממשלה".

 

נתניהו: "61 זו לא אופציה"

קודם לכן התייחס נתניהו בישיבת שרי הליכוד לאפשרות שישראל ביתנו תפרוש מהממשלה, ותשאיר את הקואליציה עם 61 חברי כנסת: "דבר אחד ברור: בממשלת 61 אי אפשר להחזיק. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. 61 זה לא אופציה. אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה".

 

בינתיים הולך שעון החול הפוליטי לפתרון המשבר ואוזל. התאריכים ששוריינו בלוח הזמנים להעברת התקציב במליאת הכנסת הם 13 עד 15 במרס - כלומר, השבוע. המהלך יתבצע תוך יומיים של הצבעות ודיונים את תוך הלילה במליאה. באשר לפגרת החגים, הכנסת תצא בעוד שבוע בדיוק לפגרה, ולמרות שלל יוזמות שעלו בעבר להאריך את מושב החורף, המהלך לא ייצא אל הפועל לבסוף.

 

ליברמן על בנט: יש גבול לשטויות

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר בפגישה עם מתגייסי גולני וגבעתי בבקו"ם לחובת הגיוס ולאיומים על שלום הקואליציה. כשנשאל לגבי ההתבטאות של בנט, שלפיה נתניהו גורר את המדינה לבחירות בגלל החקירות, ענה: "אני חושב שיש גבול לכל השטויות וכל המלל וההשמצות שאפשר לשמוע ואפשר לצפות מחבר הקואליציה. אבל כמו שאמרתי כנראה יש מישהו אחר שהדברים האחרים כנראה מניעים אותו".

  

 

 

 

ליברמן הוסיף על בנט: "אני שמעתי הרבה דברי הבל, אבל במקרה הזה אני אתמול שמעתי שיש גורם בכיר מאוד בקולאיציה שהוא גם מחנך, כנראה מחנך את עצמו להיות שר הביטחון וגם ראש הממשלה בו-זמנית, והוא מתדרך בעילום שם. זה גם מדבר על ההגינות, אבל כנראה גם על החוכמה. אני באמת מצפה שאנשים קצת יעזבו את האמביציות האישיות וקצת יעברו לגופו של עניין. הרי אף אחד לא מעלה על דעתו שלמשל יוזמת ממשלה או חקיקה ממשליתית בנושא מסים - שזה לא יעבור קודם כל את משרד האוצר ושר האוצר. הם מה שאמורים להוביל את המהלך מהסוג הזה. גם פה הייתי מצפה שבכל נושא הגיוס מי שיוביל זה לא פוליטיקאים, לא מועצת גדולי התורה, אלא צה"ל ומערכת הביטחון ושר הביטחון".

 

- אנחנו הולכים לבחירות?

"כמו שבדיוק אני לא מבין למה כולם מקבלים בהבנה שלמשל מפלגות חרדיות לא יתמכו בתחבורה ציבורית בשבת, אותו הדבר שלא יצפו מאיתנו שאנחנו נתמוך בנוסח של חוק שהוא קודם כל מתואם עם החרדים ועם מפלגות חרדיות בלי בכלל להגיע למגרש של משרד הביטחון וצה"ל. לכן אנחנו פה באמת משתדלים להישאר מאוד ענייניים. אני משתדל להיות הכי ענייני שרק אפשר".

 

קודם לכן אמר למתגייסים הצעירים: "כולנו מחויבים לעשות דבר אחד - שכולם, כל אחד, יתרום את חלקו למדינה שהוא חי בה. מחויבות של כל אחד, כולם ערבים זה לזה, חלק מאותה ערבות הדדית זו גם הנכונות של הצעירים, של כולם, לתרום למדינת ישראל. אני חושב שכדאי שגם אנשים במערכת הפוליטית כל אחד יאמץ אותה גישה ואותו דפוס".

 

במשדר הבוקר של אולפן ynet התארח ח"כ יואב קיש מהליכוד ומתח ביקורת על השר בנט: "במקרה כשנכנסתי עכשיו לכנסת תפסתי את בנט ואמרתי לו, 'שמעתי את הראיון שלך ויש שני דברים שאני לא מבין'. הראשון שהוא אומר שהוא יתמודד לראשות הממשלה. הרי זה מגוחך. מה שחשוב זה אמון הציבור, מי הציבור רוצה שיהיה ראש ממשלה, ואנחנו רואים תמיכה מאוד משמעותית נתניהו.

 

"הנושא השני הוא שהוא תולה הכל (המשבר הקואליציוני) בראש הממשלה. אמרתי לו שליברמן לא מסכים לא לפתרון שהבית היהודי הציעה ולא למתווה שהחרדים הסכימו. הוא אומר חד משמעית שיצביע נגד. אני לא מוכן להיות עוד פעם במצב כמו חוק המרכולים, או סיטואציה שהם (ישראל ביתנו) מצביעים נגד ונשארים בממשלה. זה לא יהיה. אז האלטרנטיבה היא או שאנחנו הופכים להיות ממשלת 61, או שהולכים לבחירות".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה בתום ישיבת שרינו כי "ראש ממשלה חזר ואמר שמה שחשוב זה יציבות ממשלתית. דבר אחד ברור: הוא לא מוכן לשבת עם 61 חברים. אני מקווה שגם ליברמן וגם החרדים ירדו מהעץ. ראש הממשלה יעשה את כל מה שנדרש לעשות כדי שהבחירות יהיו ב-2019. כרגע כל המצב הנוכחי נמצא בידי החרדים או ליברמן או כחלון. הם יצטרכו להגיע להבנות. אין לי מושג מדוע ליברמן רוצה ללכת לבחירות. אנחנו לא פוחדים מבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
נתניהו ובנט
צילום: אמיל סלמן
מומלצים