שתף קטע נבחר

נתניהו: "אם יהיו בחירות - ננצח. השעה מאוחרת אבל אנחנו עוד לא שם"

רה"מ קרא בכנסת לליברמן ושותפיו "לרדת מצמרות העצים" ואמר שהמאמץ לשמר את הממשלה ייעשה הלילה. "זה יום מטלטל בפוליטיקה הישראלית. ממשלה שנשענת על חודו של קול פשוט לא יכולה לתפקד", טען. הרצוג: "שלחת שרים ממפלגתך כדי להגיד לנו 'צריך בחירות ביוני'"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (יום ב') בכנסת כי ייעשה הלילה מאמץ לשמור על שלמות הממשלה, חרף המשבר החמור והאפשרות לבחירות מוקדמות. "השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן", אמר נתניהו בדיון "40 חתימות", שכינסה האופוזיציה על רקע חקירותיו והמלצות המשטרה להעמידו לדין בגין שוחד.

 

בכנסת מנסים לגבש תאריך לבחירות

 

"דווקא בגלל האתגרים הגדולים שעומדים לפנינו, אני קורא לחבריי ובראשם שר הביטחון אביגדור ליברמן וראשי הסיעות החרדיות ואני אומר לכם - צריכים לפעול באחריות. המדינה זקוקה לממשלה יציבה, איתנה, רחבה, שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו", הדגיש נתניהו. "בשעה מאוחרת זו, צריך לעשות דבר אחד - לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות. לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה הטובה הזו על כנה לאורך זמן. את המאמץ הזה צריך לעשות הלילה - כאן ועכשיו ונעשה אותו".

נתניהו בנאומו בכנסת (צילום: הלל מאיר/TPS) (צילום: הלל מאיר/TPS)
נתניהו בנאומו בכנסת(צילום: הלל מאיר/TPS)
 

בתחילת דבריו התייחס נתניהו לאפשרות של הקדמת הבחירות: "היום הוא יום מטלטל בפוליטיקה הישראלית. אינני חושב שהיינו צריכים להגיע בכלל למצב הזה כי הממשלה שלנו היא ממשלה מצוינת. היא מתנהלת באחריות, בשיקול דעת, ביציבות, וזו ממשלה שמביאה הישגים גדולים למדינת ישראל. אזרחי ישראל יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים לטובתם. אני אומר זאת לא מפני שאני חושש מבחירות - להפך. הציבור רואה את ההישגים האדירים שלנו. אם יהיו בחירות - נתמודד בהן וגם ננצח. אבל אנחנו עוד לא שם".

 

נתניהו התייחס עוד בדבריו לאפשרות שסיעת ישראל ביתנו בהנהגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן תפרוש מהקואליציה: "השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. אתם יודעים למה? ממשלה שנשענת על חודו של קול פשוט לא יכולה לתפקד. היינו בסרט הזה, ראינו אותו. משום כך הרחבנו את הממשלה, ואכן הממשלה הנוכחית מתפקדת היטב וצריך לעשות את אותו מאמץ לשמר אותה".

 

בהמשך נאומו, שהופרע לרגעים בודדים, תקף ראש הממשלה את האופוזיציה: "עמדתם כאן, קבעתם ופסקתם בטון אחראי ומוסמך שהרסתי את היחסים עם ארה"ב, שאני מפריז באיום האיראני, שאני מוביל לבידוד מדיני. היום מבינים שהמדיניות שאנחנו מובילים מביאה לישראל פריחה מדינית שלא הייתה כדוגמתה. אמרתם שאני הורס את הכלכלה, אבל המדיניוות שלנו הביאה את כלכלת ישראל למעמד של אחת הכלכלות המובילות והמצליחות בעולם".

 

הוא הוסיף עוד: "האבטלה בשפל של כל הזמנים, הצמיחה גבוהה, אי השוויון יורד בקביעות. הכלכלה החזקה שלנו מאפשרת לנו לדאוג לביטחון, לרווחה, לבריאות, לתשתיות, לתרבות, לכל התחומים. התיירות בישראל בשיא של כל הזמנים. עם ישראל ממלא את הקניונים ואת המסעדות. אזרחי ישראל נוסעים וחוזרים מחו"ל ואומרים - 'טוב לנו כאן'. הם אוהבים את המדינה. יותר מזה, הם גאים במדינה. זה בניגוד גמור למה שהם שומעים מכם ומהחברים שלכם בתקשורת".

 

לבני: "אתה רוצה בחירות לפני שהציבור יידע את האמת על השחיתות"

אחרי נתניהו עלה לנאום יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג מהמחנה הציוני. "אני חושב שאתה פטריוט ישראלי ואוהב את המדינה, אני חושב שבגלל זה אתה צריך להתפטר. תם הטקס. אתה צריך לראות את זה כך, אי אפשר לגרור את המדינה בסערות לסאגה בלתי נגמרת של שנים על שנים כי צריך לנהל פה מדינה. בשעות האחרונות פה במליאה, שרים מהמפלגה שלך ניגשו אלינו ואמרו 'צריך בחירות ביוני' כי שלחת אותם להגיד לנו 'בחירות ביוני'. אנחנו נעשה מה שנכון וצודק למדינה. אנחנו לא מפחדים מבחירות, אנחנו לא פראיירים.

 

"לכן, הפרישה שלך ותום הכהונה שלך מתקרבים. בין אם זה יהיה בצורה זו או אחרת. כשאתה עומד במטוס ואומר לעיתונאים כמה אתה בעצם מזלזל בעובדי המדינה, באלה שאתה משלם להם, אתה המדינה משלם להם משכורת כדי לשמור על החוק, כדי לחנך אותם בבוקר במערכת החינוך, לטוהר המידות ובערב מה? מה תסביר? ולכן אני אומר לך, זו מוזיקה וזה התנהגות שמובילה לפגיעה אנושה בדמוקרטיה כפי שראינו במשטרים אפלים".

 

ראשונת הדוברים הייתה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני). "אדוני ראש הממשלה", אמרה לבני. "אתה רוצה בחירות לפני שהציבור יידע את האמת על השחיתות האישית שלך, לפני שאנשים שמכירים אותך יספרו את האמת והם אלה שדוברי אמת. כדי להסתיר אמת אתה תשלוף שוב את השנאה ואת הרדיפה מהכיס הקבוע שממנו אתה משסה איש באחיו. אתה ניזון מהשנאה שאתה זורה".

 

לבני אמרה עוד: "אדוני ראש הממשלה, הכהונה שלך תסתיים מתישהו. אני לא יודעת מתי זה יקרה, אני מקווה שזה יהיה מהר. השאלה היחידה שנשארת פתוחה היא עד כמה תהרוס עד אז את היסודות שעליהם הוקמה מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. אני יודעת שאתה רוצה שייכתב בספרי ההיסטוריה שאתה מגן ישראל, אני מניחה שתדבר כמו תמיד על כמה ישראל מדינה חזקה בזכותך וזה לא. ריקבון השחיתות שלך זה מה שהורס אותנו מבפנים".

 

רה"מ נתניהו לצד שר החינוך בנט (צילiם: אלכס קולומויסקי) (צילiם: אלכס קולומויסקי)
רה"מ נתניהו לצד שר החינוך בנט(צילiם: אלכס קולומויסקי)

ח"כ לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ לפיד(צילום: אלכס קולומויסקי)

השרה רגב (לצד השר הנגבי) התעמתה עם ח"כ רוזנטל (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרה רגב (לצד השר הנגבי) התעמתה עם ח"כ רוזנטל(צילום: אלכס קולומויסקי)

גם יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, נאם בדיון. "אדוני ראש הממשלה, אני עוקב בשבועות האחרונים אחרי כל מה שאתה אומר. הטענה המרכזית שלך אומרת שיש שיתוף פעולה נגדך בידי גורמים שהתכנסו באיזה חדר אפל והחליטו ביחד להפיל אותך. אלו הגורמים שאתה אומר לנו ש'אסור לסמוך עליהם': הטלוויזיה, הרדיו, העיתונים, המפ"כל שאתה בעצמך מינית, היועץ המשפטי ופרקליט המדינה שאתה בעצמך מינית, מבקר המדינה שאתה בעצמך מינית. יש לי רק שאלה אחת – למה?".

 

לפיד אמר עוד: "ראש ממשלה בישראל שנותרה בו טיפת אחריות לא יכול להגיד בפייסבוק שהמשטרה והפרקליטות לוחצים על עדי מדינה לשקר. הוא לא יכול להגיד שאסור לסמוך על רשויות החוק. אם תפרוץ מחר אינתיפאדה, למי תלך? למשטרה? אם וחס וחלילה יהיה מחר פיגוע, למי תלך? למשטרה או לא למשטרה? הדבר שהכי בולט בכל הפרשיות הוא העיסוק האינסופי והאובססיבי שלך בנושא אחד בלבד - בעצמך ובגורלך, במה שטוב לך. למען טובת המדינה, הגיע זמנך לרדת מהבמה".

 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הזכיר בנאומו את חקירות ראש הממשלה ואמר: "ראש הממשלה חשוד בשוחד, הקיף את עצמו בחבורה של פושעים". שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) צעקה לעברו: "מי אתה? אתה בית משפט? יא חתיכת שקשוקה". רוזנטל המשיך: "מי שעושה פה פוטש זה אתה, ולא הפרקליטים. הודעת לציבור הישראלי שמשטרת ישראל עשתה פה הפיכה".

ח"כ לבני בנאומה בכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ לבני בנאומה בכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

רה"מ נתניהו. חויב להשתתף בדיון (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
רה"מ נתניהו. חויב להשתתף בדיון(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) התייחס בנאומו להחלטת מפלגתו להמשיך את התנגדותה הנחרצת לחוק הפטור מגיוס. לדברי ח"כ פורר, "ראש הממשלה, אל תביא את חוק ההשתמטות הזה, תמתין. צה"ל ומערכת הביטחון יביאו חוק טוב ועלינו נוכל כולנו להצביע בגאווה".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בדיון: "פרפורי הגסיסה של ממשלה בלי מנדט ציבורי ומוסרי הם תמיד העלובים ביותר והנואשים ביותר. זה מה שאנחנו רואים מול עינינו עכשיו. זה לא ביבי, זה הביביזם. אנחנו עוד מעט נשמע נשמע מספסלי הקואליציה שלראש הממשלה אין בעיה לנהל מדינה מהכלא. אדוני ראש הממשלה, אתה מכהן תחת המלצות משטרה לשוחד. העבירה החמורה ביותר בספר החוקים הישראלי לאיש ציבור. זה לא משבר בחירות, זה משבר חקירות".

 

זנדברג אמרה עוד: "אתם מופע של הסנדק, כמו בסרט חומות של תקווה. במקום ספסלי הנאשמים, אתה נדבק לכיסא. הסופרנוס. ראש הממשלה עם החיוך המזויף מנסה פה לעבור ולשכנע את כולנו שהוא חזק בבחירות. אדוני, לא לעולם חוסן". סגן השר ירון מזוז (הליכוד) הוצא מהמליאה לאחר שצעק: "אתם בושה, הביתה".

 

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) תקף את האופוזיציה: "המתקראים אבירי שלטון החוק' שמובילים את האידיאולוגיה שניתן לכנות אותה 'רק לא ביבי'' מבקשים להפיל את אחת הממשלות הטובות שהיו למדינת ישראל כדי להקים מדינה חלופית. אפשר להכריז על מחלה חדשה בעולם הפוליטי ונקרא ללוקים בה - 'האובססביבים'".

 

"להגיע ולתת תשובות"

את הדיון יזמה סיעת המחנה הציוני. יו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, אמר לפני הדיון כי "דווקא בזמן הזה שנתניהו פועל על פי אינטרסים אישיים ולא לפי טובת הציבור. הוא ייאלץ להגיע ולתת תשובות לחברי הכנסת".

 

ח"כ חסון הוסיף כי "כן בחירות, לא בחירות, אסור לשכוח שראש הממשלה נתניהו, שפסק נחרצות ב-2008 כי 'ראש ממשלה ששקוע עד הצוואר בחקירות, אין לו מנדט מוסרי וציבורי לקבוע דברים כל כך גורליים למדינת ישראל' - צריך לעמוד בסטנדרט שתבע מקודמיו ולהתפטר, ולכל הפחות להודיע על נבצרות ולחדול לאלתר מהתקפות על המשטרה ושלטון החוק".

 

מוקדם יותר אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי "הממשלה שלנו היא ממשלה מצוינת. היא מביאה הישגים כבירים לישראל: בתחום הביטחוני, בתחום הכלכלי ובתחום המדיני. לכן חשוב להמשיך את השותפות בינינו שמביאה את ההישגים הכבירים הללו".


פורסם לראשונה 12/03/2018 16:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו בכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים