שתף קטע נבחר

בכנסת מנסים לגבש תאריך לבחירות

סוגיית הקדמת הבחירות טרם הוכרעה, אולם במסדרונות הכנסת כבר דנים בתאריך אפשרי מתוך הערכה שהפור כבר נפל: הולכים לבחירות

מאחורי הקלעים כמעט שלא מתנהלים בשעות האחרונות (יום ב') ניסיונות לפתור לחלוטין את המשבר סביב חוק הפטור מגיוס. זאת ברקע ההתפתחות האחרונה - הכרזתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שמסרב להתחייב כי לא יפרק את הממשלה, והבהיר בדבריו כי מפלגתו תישאר בקואליציה רק בינתיים, כל עוד לא יעבור חוק הפשרה בעניין הגיוס בקריאה שנייה ושלישית.

 

 

גורמים בקואליציה אומרים כי נראה שראש הממשלה בנימין נתניהו הרים ידיים ולא נלחם לטובת המשך כהונת הממשלה הנוכחית. "זה מתחיל להיראות כמו קרב על התאריך בלבד. שאלת הבחירות כבר כמעט הוכרעה", אמרו גורמים בכנסת. כמעט בכל סיעות הבית החלו להיערך ולנסות לתאם תאריך מוסכם לבחירות לכנסת ה-21.

 

נתניהו מעוניין בבחירות בזק שיתקיימו בחודש יוני - אחת האפשרויות היא 26 ביוני - ואילו יתר הסיעות מעוניינות בדחיית הבחירות למועד רחוק יותר. אם אכן יוחלט להביא להצבעה את החוק לפיזור הכנסת, תיערך פגישה של כל סיעות הבית בלשכת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והתאריך יוכרע על פי החלטת הרוב.

 

כל אצבע שתורם על ידי נציגי המפלגות בעד תאריך מסוים תשקף את מספר המנדטים שיש לאותה מפלגה בכנסת. תאריך שיתגבש סביבו רוב של 61 ח"כים יהיה תאריך הבחירות הבאות.

 

המשבר הקואליציוני מתנהל באופן רשמי סביב החוק שנועד לענות לדרישת בג"ץ, שפסל חוק קודם, ולעגן את הפטור לחרדים תוך קביעת מכסות גיוס. באופוזיציה טענו שהמניע האמיתי הוא חקירות נתניהו ורצונו להקדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה בענייניו, וגם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט הזהיר את נתניהו מפירוק ממשלה מ"סיבות לא ענייניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים