שתף קטע נבחר

ליברמן: "הכדור אצל נתניהו, אבל נתנגד לחוק הגיוס", כץ: "על טעויות משלמים"

בעיצומו של המשבר המאיים לפרק את הממשלה, מבהיר שר הביטחון: "אם הוא יפטר את השרה לנדבר, ברור שאנחנו בדרך לבחירות". השר ישראל כץ לאולפן ynet: "אם האולטימטומים יוסרו, הממשלה תמשיך לתפקד". ח"כ מוזס מיהדות התורה: "לליברמן יש תאבון לאבדון פוליטי"

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר הבוקר (יום ג') בעיצומו של המשבר הפוליטי המאיים לפרק את הממשלה כי "אי אפשר לצפות שישראל ביתנו תצביע בעד חוק הגיוס כמו שאי אפשר לצפות שש"ס תצביע בעד אוטובוסים בשבת. כולנו נצביע נגד". עם זאת אמר בכנס בקריית שדה התעופה כי ללכת לבחירות זה לא דבר נכון לישראל ולא דבר נכון לישראל ביתנו". בתוך כך, ישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה בעניין הערר שהגישה השרה סופה לנדבר על חוק הגיוס נדחתה לשעה 18:00 לבקשת ראש הממשלה.

 

ליברמן הבהיר: אם הוא יפטר את השרה לנדבר, ברור שאנחנו בדרך לבחירות. נדחה את המשבר בעוד חודשיים? לא חייבים ליצור עוד משבר. צריך לעצור ולתת למערכת הביטחון ולצה"ל לפתור את חוק הגיוס".

 

שר הביטחון הוסיף: "אני לא מפרש את ראש הממשלה ולא את השרים. אני חוזר ואומר שאם רוצים למנוע בחירות, זה הדבר הכי פשוט בעולם. בחירות זה דבר לא נכון למדינת ישראל, אבל כשמדובר על ביטחון המדינה אי אפשר להתפשר. חוק הגיוס הזה הוא הדבר הכי לא נכון עבור מדינת ישראל. זה מנציח את המתח, מנציח את העוני. הכדור במגרש של ראש הממשלה. אנחנו נדע בדיוק לאן אנחנו הולכים אחרי ההצבעה. שוחחתי אתמול פעמיים בטלפון וזהו".

  

שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כץ, הפנה אצבע מאשימה לליברמן, ואמר בריאיון לאולפן ynet: "המשמעות שעושים טעות שבסוף יכולים גם לשלם על טעויות, אני לא בא להתעמת איתו ולא בא להטיף לו מוסר. אני חושב שהוא נמצא בתפקיד מאוד חשוב, אולי השני בחשיבותו לראש הממשלה עם אפשרות להשפיע".

מבוי סתום. ליברמן ונתניהו (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
מבוי סתום. ליברמן ונתניהו(צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)

 

לדברי כץ, "ראש הממשלה לא מעוניין בבחירות, הליכוד לא מעוניין בבחירות וכדי שזה יקרה כל אחד צריך להסיר את האולטימטום". עוד אמר כי "כדי לאפשר לממשלה להמשיך לתפקד בצורה טובה כמו שזה היה עד לפני כשבוע שבועיים, כל מי שהציב אולטימטום צריך להוריד את האולטימטום. זה התחיל עם החרדים, עם חוק הגיוס המהיר שדרשו לחוקק, בנושא כל כך משמעותי. זה המשיך עם שר הביטחון ועם הבית היהודי, עם אולטימטומים 'נתמודד אם לא תעשה'. בסופו של דבר, חלק מהאולטימטומים הוסרו, ואם כולם יוסרו - הממשלה תמשיך בתיפקודה".

 

כץ מבהיר כי לדעתו, נתניהו לא יזם את המשבר הזה. "אני חושב שליברמן עושה טעות בהתנהלות שלו, גם הוא מאמין בה, גם הוא מאמין בעקרון ואני מאמין אגב שהוא מאמין בעקרון הזה", אמר כץ.

 

בסופו של דבר מבהיר כץ כי מה שיכריע לגבי הבחירות הוא האולטימטומים של כל אחד מהצדדים: "אם לא יוסרו האולטימטומים נגיע למצב הזה, אבל אני מאמין שהציבור לא מעוניין בזה. אני חושב שגם רה"מ לא מעוניין בזה ואפשר למנוע את זה ולהמשיך את הוויכוחים הפוליטיים. אני חושב שבאמת אין שום סיבה מהותית למשבר הזה מלבד משיכה לקצוות שצריכה להסתיים ולהתכנס פנימה".

 

ח"כ אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, תקף את ליברמן במשדר ynet: "לאדון ליברמן יש כבר חזקה לפרק ממשלות. יש לו תיאבון לאבדון פוליטי כי אף אחד לא מבין על מה הוויכוח כאן. אנחנו בתיאום מלא עם משרד הביטחון אז אין את מי להאשים. הוא הביא עליו את הבעיה הזאת, אנחנו הגענו לפשרה".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, האשים את נתניהו בניסיון להקדים את הבחירות בגלל החקירות. "הוא עושה את זה כדי להקדים את היועמ"ש. זו שערורייה ללכת לבחירות כשאתה לא יודע מה קורה עם ראש הממשלה שלך. נתניהו החליט ללכת לבחירות כדי להציל את עצמו. הגיע הזמן שנגיד את זה. מבחינתנו יכולות להיות בחירות בין יוני עד אוקטובר".

 

לדברי הרצוג, הוא אינו שולל שמדובר במהלך מתואם בין נתניהו לליברמן. "ליברמן טוען שלא, אבל הסימנים פה ברורים. אני מעריך שיש דיל בין חלקי קואליציה, אבל זה כבר לא תפקידי לשפוט", אמר הרצוג באולפן ynet.

 

ח"כ אורן חזן (הליכוד), שרק שב מחופשה בתאילנד, אמר במשדר ynet: "אני חושב שליברמן קצת חי בסרט וצריך להתפכח ולהבין שאם הוא יילך עכשיו לבחירות, הוא יוותר על המקום של המפלגה שלו בשביל המפלגה של אורלי לוי. החרדים ניסו, הביאו איזשהו דרישה, ברגע שהם ראו שהדרישה יכולה לגרור את כל ישראל למערכת בחירות מיותרת שתפגע גם בהם, הם ירדו קצת אחורה. החוכמה במשחק היא לא לקרוע את החבל, למתוח כמה שאפשר אבל לא לקרוע. ליברמן איך שזה נראה כרגע רוצה לקרוע את החבל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי
ליברמן ונתניהו
צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי
מומלצים