שתף קטע נבחר

המסע בעקבות נפוליאון

הוא כבש חלקים ניכרים מאירופה והגיע עד לעכו, אך ליבו של נפוליאון היה שייך לצרפת. אם עייפתם מטיולים סטנדרטיים של קרואסונים וטיפוס במגדל אייפל, זה יעניין אתכם: טיול מסוג אחר, שמתחיל בקורסיקה, עיר הולדתו של נפוליאון, ושיאו בפריז

בשיתוף החברה הגיאוגרפית

 

 

סיפורו ומסעו הבלתי נשכחים של המצביא הגדול בזמנים: למעלה מ-80 אלף ספרים וכתבי עת ניסו להתחקות אחר סיפורו ומסעו הקצר - אך המופלא - של המצביא הדגול נפוליאון בונפרטה. "אין הרבה דמויות בהיסטוריה שאפשר להגיד עליהן שהן שינו את העולם בזכות כריזמה ואופי, ולא באמצעים אחרים," אומר רענן בן בסט, מנכ"ל החברה הגיאוגרפית. במונחים של זמננו נחשבים קורות חייו של נפוליאון כמעט דמיוניים.

 

הוא נולד באי קורסיקה, הגיע בגיל תשע לצרפת מבלי שידע את השפה, בגיל 15 כבר היה קצין מצטיין באקדמיה הצבאית ובהיותו בן 29 כבש את כס ראשות הממשלה. למעמד הקיסר הגיע בגיל 35 ובכך הפך לשליט של אחת מגדולות האימפריות האירופיות בכל הזמנים. המוטיב ליצירת סיור התוכן, סביב סיפורו המרתק של נפוליאון, נולד לא רק דרך הקשר הישראלי והיהודי לעלילת חייו, אלא גם הודות לספריו של רפאל רוזנבאום, חבר בעמותה הבינלאומית לחקר נפוליאון ותקופתו - ומדריך הסיור. "כשאתה רואה מישהו מדבר על נפוליאון ונוצצות לו העיניים, אתה מבין שצריך לבנות סביב זה מסלול", מתאר בן בסט.

 

השליט שלא עצר לרגע: להתחקות אחר חייו של הקיסר הצרפתי (צילום: shutterstock ובאדיבות החברה הגיאוגרפית) (צילום: shutterstock ובאדיבות החברה הגיאוגרפית)
השליט שלא עצר לרגע: להתחקות אחר חייו של הקיסר הצרפתי(צילום: shutterstock ובאדיבות החברה הגיאוגרפית)

 

מסלול לאורך תחנות חייו:

נפוליאון ידע איך והיכן לחיות, ועל כן המסע בעקבותיו עובר דרך המקומות היפים באירופה. באופן טבעי, כמו תחילת חייו, המסע ייפתח באי קורסיקה, האי הרביעי בגודלו בים התיכון ומקום הולדתו של נפוליאון, שגם עיצב את דמותו. "המסע מתחיל, איך לא, בקורסיקה - שם נטייל בעקבותיו וגם בעקבות האי עוצר הנשימה", מספר רפאל רוזנבאום, מרצה המתמחה בנושא נפוליאון והיהודים, שכבר 16 שנים חוקר את תקופת נפוליאון, מוביל סיורים בנושא ואף כתב מותחן היסטורי-תיאולוגי שיצא לאור בצרפת.

 

עוצר נשימה: האי קורסיקה מקום הולדתו של נפוליאון (באדיבות החברה הגיאוגרפית ) (באדיבות החברה הגיאוגרפית )
עוצר נשימה: האי קורסיקה מקום הולדתו של נפוליאון(באדיבות החברה הגיאוגרפית )

 

את המשך המסלול מתאר רוזנבאום בעיניים בורקות. "מקורסיקה, נמשיך לבסטיה (Bastia) שמול האי אלבה (Elba), משם הוגלה נפוליאון בפעם הראשונה. מבסטיה הוא יצא למסע מטורף שנקרא 'מסע מאה הימים' עד להגלייתו השנייה. אחרי שהגיע לדרום צרפת, התחיל את מסעו המפורסם 'לה רוט נפוליאון', שם עלה לכיוון פריז דרך האלפים הצרפתיים", הוא אומר. על השילוב בין סיפור המעשה רב העניין ליעדים המרהיבים מעיד רוזנבאום: "כשמשלבים את שני הדברים, מצד אחד את היופי של המקומות ומצד שני הסיפורים הקטנים על אודות האישיות - הנה פה נפוליאון ישב, פה הוא אכל ונח, וכאן הוא נתקל בכוחות המלוכנים - זה מה שהופך את הטיול למרתק".

 

'לה רוט נפוליאון' - מסע היסטורי דרך קורסיקה, בלגיה וצרפת (באדיבות החברה הגיאוגרפית) (באדיבות החברה הגיאוגרפית)
'לה רוט נפוליאון' - מסע היסטורי דרך קורסיקה, בלגיה וצרפת(באדיבות החברה הגיאוגרפית)

 

ב-13 ימים ולאורך תחנות חייו ינסה הסיור לשחזר את מסעו המדהים של הקיסר, שהוביל גם לסופו. חייו ותקופת שלטונו היו אומנם קצרים, אך חותמו על אירופה ועל צרפת נותר עד ימים אלה. "ביום התשיעי של המסע נעבור דרך העיר ליון, שדרכה עבר נפוליאון לפריז ושם היו לו מאהבת וילדה סודית. משם, נגיע לתחנה האחרונה בחייו, ווטרלו", הוא מתאר. ווטרלו (Waterloo) היא נקודת המפנה לשלטון מאה הימים של נפוליאון, והמקום שאולי היה רוצה לשכוח. באזור זה הביסה קואליציה של צבאות אירופיים את צבאו של הקיסר. דרך האתרים במקום ינסו המדריכים להבין אם נפוליאון היה יכול לנצח את המערכה. המסע יסתיים בעיר הבירה פריז.

 

"לנפוליאון הייתה פינה חמה בלב לפריז. אני מאמין שזה טיול עם תוכן מאוד מעניין ומרתק שמעביר את  כל הדברים המעניינים באמת על אודות נפוליאון - לא רק היכן הוא נולד, אלא מי הנשים שהיו לצידו, מרידות הקצינים ועוד. ובסוף מקנחים עם פריז, העיר שאולי הכי אהב", אומר בן בסט.

 

פריז של נפוליאון: העיר שאהב מכל (באדיבות החברה הגיאוגרפית) (באדיבות החברה הגיאוגרפית)
פריז של נפוליאון: העיר שאהב מכל(באדיבות החברה הגיאוגרפית)

 

הותיר קרקע פורייה לציונות

במסע הכיבוש בן מאה הימים הגיע נפוליאון בונפרטה לארץ ישראל מכיוון מצרים. הוא כבש בסערה את רמלה, יפו העתיקה ונעצר לאחר מצור כבד בעיר עכו, בשל העובדה שהיה עליו לשוב למולדתו. עוד בטרם הגעתו לישראל הטביע את חותמו על העם היהודי.  

 

"בלי חלק מהפעולות שעשה נפוליאון למען היהודים, אני לא חושב שבצרפת ובאירופה הייתה קרקע פורייה מאה שנה לאחר מכן להופעת התנועה הציונות", מציין רוזנבאום. "הוא שחרר את היהודים מהגטאות באיטליה במו ידיו. הפרק של נפוליאון והיהודים הוא פשוט מדהים, ואת זה אני מתאר במסע".

 

והנה עוד פרט היסטורי שלא כולם מכירים: "מיליוני אנשים עברו דרך שער הניצחון בפריז, ונפוליאון הוא שבנה אותו. הפסלים על גבי השער מספרים את סיפורי הניצחונות שלו, וברגע שמגיעים עם הדרכה ומסתכלים על השער, זה לא רק לעבור דרכו ולהגיד 'וואו', הכול נראה אחרת כשמבינים את ההיסטוריה", מסכם רוזנבאום.

 

מבינים את הסיפור אחרת: שער הניצחון של נפוליאון (באדיבות החברה הגיאוגרפית) (באדיבות החברה הגיאוגרפית)
מבינים את הסיפור אחרת: שער הניצחון של נפוליאון(באדיבות החברה הגיאוגרפית)
 

 

בואו איתנו להתחקות אחר סיפורו המופלא של נפוליאון

 

בשיתוף החברה הגיאוגרפית


פורסם לראשונה 15/03/2018 07:26

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות החברה הגיאוגרפית
לדפדף בדפי הרומן של נפוליאון
באדיבות החברה הגיאוגרפית
מומלצים