שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  בהליך מזורז: כ-12 אלף דירות במרכז הארץ
  הוותמ"ל אישרה להפקדה תוכנית לבניית 12,500 יחידות דיור ביבנה, מהן 2,000 דירות קטנות, וכ-400 אלף מ"ר שטחי תעסוקה. עוד בצנרת התכנון: פרויקט ראשון להשכרה ארוכת טווח בגליל

  הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) אישרה היום (ד') להפקדה תוכנית לבניית 12,500 יחידות דיור ביבנה, מהן 2,000 דירות קטנות. בנוסף כוללת התוכנית כ-400 אלף מ"ר שטחי תעסוקה.

   

  מבני המגורים מתוכננים במבנים של 14-6 קומות. התוכנית מתייחסת לחיבור השכונה לעיר הוותיקה באמצעות הפרדה מפלסית מדרך מספר 42 וממסילת הברזל, על ידי הקמת מרכז עירוני עם תחנת רכבת, מרכז תחבורה ובינוי לשימושים של תעסוקה, מסחר ומגורים.

   

   
  שטחי התעסוקה ירוכזו במרכז הסמוך לתחנת הרכבת ויכלולו תעשיית עתירת ידע ומשרדים, ושטחי מסחר בהיקף של כ-10,000 מ"ר. בנוסף כוללת התוכנית חזיתות מסחריות בתחום השכונה בהיקף של כ-5,000 מ"ר.

   

  התכנון מבוסס על שלד עירוני הבנוי לאורך שדרה מרכזית החוצה את התוכנית, שדרות משניות ורחובות מסחריים, שטחים פתוחים, שבילי הולכי רגל ורוכבי אופניים, פארקים, גינות ומוסדות ציבור. בנוסף כוללת התוכנית שטח למרכז תרבות ופארק עירוני לאורך הגדה הדרומית של נחל שורק. כמו כן התוכנית מותירה שימושים חקלאיים בשטחים נרחבים, המאפשרים המשך עיבוד חקלאי.

   

  יבנה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  יבנה(צילום: אבי רוקח)

  התוכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל באמצעות מנהל הפרויקט משה כהן. רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל ציין כי "מדובר בתוכנית איכותית, המסדירה מערך מגורים ותשתיות נרחב מאוד באזור ביקוש במרכז הארץ. התוכנית מאפשרת תמהיל מגורים רחב שייתן מענה לצרכים המשתנים של פלחי האוכלוסייה השונים עבורם היא מהווה פוטנציאל למגורים.

   

  "מלבד זאת היא מסדירה מערך תשתיות ותנועת כלי רכב ליבנה ולאזור כולו. תוכנית זו היא בבחינת תוכנית דגל הן בשל גודלה, הערך הגלום בה ואיכותה. תרומתה לעיר ולאזור היא משמעותית והיא צפויה לחזק כלכלית את המרחב באמצעות השימושים שהיא מציעה. אין ספק שהיא מהווה מענה ראוי למשבר הדיור ולמאמצי רמ"י לטפל בנושא".

   

  השכרה לטווח ארוך מגיעה לגליל

  החברה הממשלתית לדיור ולהשכרה, דירה להשכיר, מוציאה לדרך פרויקט ראשון להשכרה ארוכת טווח בגליל. החברה פרסמה מכרז לרכישת קרקע בכרמיאל, לבניית פרויקט עם 176 יחידות דיור, מהן 132 יחידות דיור המיועדות להשכרה לתקופה של 20 שנים ויותר וכ-44 למכירה בשוק החופשי.

   

  25% מכלל הדירות בפרויקט שייבנה מיועדות לזכאים, שישלמו שכר דירה מופחת בשיעור של 80% משכר הדירה בשוק החופשי. בנוסף יכלול הפרויקט שטח מסחרי של 750 מ"ר, בכיכר המרכזית של השכונה.

  דירה להשכיר (הדמיה: 3ddesign)
  דירה להשכיר (הדמיה: 3ddesign)

  המכרז ישווק במתווה הסטנדרטי של דירה להשכיר לפיו יושכרו הדירות לתקופה מינימלית של 20 שנה, כאשר 25% מהדירות יושכרו לזכאי משרד הבינוי והשיכון במחיר הנמוך ב 20% משווי השוק. בתום תקופת ההפעלה בת 20 שנים,יהיה רשאי היזם למכור את הדירות בשוק החופשי.

   

  המרכז פורסם בשיתוף משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, בתיאום ובשיתוף שר האוצר, משה כחלון, וראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי. עדי אלדר, ראש העיר כרמיאל, ציין כי העובדה שהעיר נבחרה להיות הראשונה בגליל להקמת הפרויקט, מעידה על חוזקה.

   

  מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לוי, אמר כי החברה תפרסם בקרוב מכרז בגן יבנה וכן פרויקטים באזורי ביקוש נוספים, עם דגש על תכנון ובנייה איכותית ודגש על קיימות ובנייה ירוקה, בהיקפים משמעותיים, ותוך חסכון משמעותי במשך הבנייה ובעלויותיה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים