שתף קטע נבחר

גם בדצמבר: מטען הונח בגבול עזה ופוצץ ע"י קרני לייזר

בנוסף לפיצוץ המטענים הבוקר, ול"תקרית הדגל" הקשה, התרחש מקרה נוסף בדצמבר: ל-ynet נודע כי בחסות הפרות סדר הניחו 2 פלסטינים מטען רב עוצמה ליד הגבול. הם זוהו ע"י תצפיתניות, והמטען נוטרל ממרחק באמצעות מערכת "אש קרה". וגם: כך נערך צה"ל לצעידה המונית של פלסטינים לגדר ואולי אף לתוך ישראל

 

 

על רקע פיצוץ המטענים הבוקר (יום ה') בגבול רצועת עזה, ובעקבות "תקרית הדגל" הקשה מהחודש שעבר, ynet חושף אירוע דומה נוסף שהתרחש לאחרונה ועלול היה לגרום לתוצאה קטלנית: ב-20 בדצמבר זיהה צה"ל הנחת מטען רב-עוצמה, שבוצעה בחסות הפגנות הפלסטינים ליד הגדר, ונטרל אותו ללא נפגעים באמצעות טכנולוגיית לייזר שהביאה לפיצוץ שלו ממרחק.

 

על פי צה"ל, הפגנות הפלסטינים סמוך לגדר הרצועה מדי סוף שבוע נוצלו לפחות שלוש פעמים להנחת מטענים – האחרונים בהם התפוצצו הבוקר ללא נפגעים.

 

מפרטי תחקיר התקרית בדצמבר, שמפורסמים כאן לראשונה, עולה כי ערנות של תצפיתניות מאוגדת עזה הביאה לסיכול מוצלח של ניסיון הפיגוע. בזמן הפגנה הן זיהו בקרבת מקום שני פלסטינים בלבוש אזרחי שניצלו את ההתרחשות והתקרבו על עגלה רתומה לסוס לנקודה אחרת בלגדר המערכת. בשלב מסוים הבחינה תצפיתנית שאחד מהם הניח דבר מה על רצועת התלתלית (גדר המתכת המסולסלת) שצה"ל הוסיף למכשול בין ישראל לרצועה. המשמעות, המטען הונח כ-30-20 מטר מהגדר שלצידה נעים כוחות הביטחון השוטף של צה"ל.

 

בעקבות הדיווח של התצפיתניות בחמ"ל בודדה הזירה על ידי כוחות של החטיבה הצפונית של אוגדת עזה, ומטען החבלה שהונח נוטרל מרחוק באמצעות מערכת "אש קרה": קרני לייזר שכוונו ממרחק של כ-100 מטרים, חיממו את המטען וגרמו לפיצוץ.

 

עוצמת והדף הפיצוץ העידו שמדובר במטען בגודל חריג, ובסריקה של הזירה לאחר מכן זוהו מאות כדוריות רסס שפגעו בגדר המערכת והגיעו לצידה ישראלי. בצה"ל מעריכים שפיצוץ המטען נגד לוחמים עלול היה להוביל לפגיעות רבות. עדיין לא ידוע מי עמד מאחורי הנחת המטען.

הפגנות פלסטינים על גדר הרצועה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנות פלסטינים על גדר הרצועה(צילום: EPA)

כוחות צה"ל ליד גבול עזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות צה"ל ליד גבול עזה(צילום: AFP)

 

 

בניגוד לנטרול המוצלח מרחוק, כאמור כחודש וחצי לאחר מכן נפגעו ארבעה לוחמים מפיצוץ מטען שהונח מתחת דגל פלסטין בגבול הרצועה. הכוח ככל הנראה טיפל במטען באופן שגוי. תחקיר ראשוני העלה כי מדובר היה בהתנהלות חריגה, שכן על פי רוב לוחמי סילוק הפצצות של יחידת יהל"ם נוקטים משנה זהירות במגוון דרכי פעולה נגד איום המטענים: משילוח של כלב המומחה בזיהוי מטענים, דרך שימוש ברובוט עם מצלמה, ועד לבחינת הזירה באמצעות רחפן שחג מעל לנקודה החשודה. מאז תקרית מטען הדגל חודדו נהלי העבודה של כוחות יהל"ם, בדגש על שימוש קבוע במשקפי מגן ליד הגבול.

 

חשש מחדירה המונית של פלסטינים מעזה

ב-ynet פורסם השבוע על תוכנית של תושבים בעזה לצאת בשבועות הקרובים לצעדה המונית לעבר גדר המערכת. בצה"ל נערכו בעבר לאירוע מסוג זה. אוגדת עזה פרסה שתי רצועות של פירמידת תלתלית ליד הגדר כדי לעכב הגעה המונית. כמו כן, מדי סוף שבוע מוגדר כוח עתודה שיוקפץ לשטח ויתפרס בין הישובים סמוכי הגבול מחשש לחדירת המונים. בנוסף, מדי שישי בבוקר עורכים כוחות האוגדה ומג"ב דיון היערכות ייעודי לאירועי אותו היום.

 

בצה"ל מעריכים שיהיה מודיעין מקדים, ולו של כמה שעות, לפני שאלפי או רבבות פלסטינים יחלו בתנועה לעבר הגדר. בין היתר הכוחות משתמשים לצורך כך ברחפני תצפית, אך גם, כפי שדווח ב-ynet בתחילת השבוע, באמצעות רחפנים שמטילים רימוני גז.

 

עיקר הפעילות של צה"ל נגד מפרי הסדר הוא בירי רימוני גז וירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים, אך גם אז הפקודה מחייבת ביצוע במשורה: צלף יורה רק באישור של מפקד בכיר של הגזרה, כמו מח"ט או סגנו. לצלפים הוגדרה התמקדות בקרסול של המסית המרכזי, ולא ב"ברכיים ומטה", כפי שהיה נהוג בעבר בהוראות הפתיחה באש.

 

הסיבה: בדיקה של צה"ל העלתה כי גם ירי מדויק לעבר רגליו של מסית מרכזי עלול לפגוע לו בעורק ראשי בפלג גופו התחתון ובכך לגרום למותו.

 

בצה"ל טוענים שהם מזהים לאחרונה קריאות של חמאס לאזרחים לצאת ולהפגין מול הגדר, אך אלה ברובם מעדיפים להישאר בבית. בצה"ל מעריכים שלחמאס יש אינטרס להשאיר את הפרות הסדר השבועיות הללו על כנן, כדי לשמר בדעת הקהל את התנגדות הרחוב הפלסטיני למצור המוטל על הרצועה וכדי להפנות את לחץ ומחאת הציבור העזתי נגד ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
חייל צה"ל מול הפגנות פלסטינים על הגדר
צילום: יואב זיתון
מומלצים