שתף קטע נבחר

התרגיל המטכ"לי: מתכוננים למעורבות איראנית בעימות הבא

בימים האחרונים תרגל צה"ל תרחישים של לחימה רב-זירתית בלבנון, סוריה, עזה ובעורף. ההערכה היא שחיזבאללה עדיין יהיה האויב העיקרי, אולם גם דריסת הרגל של טהרן בסוריה הופכת משמעותית: "התרחיש בעורף מאתגר"

 

 

תרגיל המלחמה השנתי של המטכ"ל עמד השנה בסימן העמקת האיום מצפון-מזרח: בצה"ל עדיין רואים בחיזבאללה המשודרג את האויב העיקרי בעימות המשמעותי הבא, ולפיכך נערכים בהתאם. אך ככל שחולף הזמן תופסת דריסת הרגל האיראנית בסוריה מקום משמעותי ברמת המוכנות והמודעות של הצבא למלחמה הרב-זירתית העתידית, שתכלול גם את החזית הדרומית ברצועת עזה.

 

איומים אלה קיבלו ביטוי בימים האחרונים באימון המטכ"לי השנתי ("אבן הראשה") שתרגל את המפקדות הראשיות של הצבא, כולל הרמטכ"ל, להתמודדות עם מלחמה רב-זירתית.

 

במקביל נערך גם תרגיל העורף הלאומי "עמידה איתנה", וללא קשר, לפחות לפי הגרסה הצה"לית הרשמית, התאמנו יחד אלפי חיילים ישראלים ואמריקנים ב"ג'וניפר קוברה 18" - תרגיל ההגנה מטילים בליסטיים ומטחים מסיבים של רקטות מכל הזירות. במסגרת זאת תירגל המטכ"ל את ניהול ימי הלחימה, כולל תרחיש ריאלי של כ-100 הרוגים ישראלים בימים הראשונים.

 

במפקדות ובשטח - תמונות מהתרגיל:

תרגיל המפקדות המטכ
(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל המפקדות המטכ
(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל המפקדות המטכ
(צילום: דובר צה"ל)

"התרגיל מאוד מאתגר והשתתפו בו כלל המפקדות ומינהלת התרגיל בראשות אלוף יאיר גולן, ובאו לידי ביטוי מגוון איומים ביבשה, בים, באוויר ובסייבר", הסביר הבוקר קצין בכיר בצה"ל. "התרחיש היה מאוד מאתגר בהיבטי העורף, דבר שאפשר תרגול הדוק בין המטה הכללי לעורף, בהבנה שבכל תרחיש חמור העורף היא חזית שנייה".

 

הקצין ציין שבתרגיל נלקח בחשבון נושא התיאום האווירי מול חיל האוויר הרוסי שפועל בסוריה, גם בימי מלחמה: "את התרגיל תרחשו לאור נוכחות רוסית בסוריה והנעת כוחות של איראן, חיזבאללה והמעורבות של המעצמות באזור. לא תורגל מעבר ישיר משגרה חירום. היה תרחיש של העברה של הלחימה לשטחנו (שימוש במנהרות התקפיות בדרום או חדירה של 'פלוגות רדואן' של חיזבאללה לצפון הארץ, י"ז)".

 

ביום שלישי בבוקר היו חברי הקבינט אמורים להשתתף למשך ארבע שעות בתרגיל, במסגרת ישיבה שתוכננה באותו זמחן. אולם בשל המשבר הפוליטי הישיבה בוטלה. שר הביטחון אביגדור ליברמן השתתף בתרגיל במסגרת תפקידו וחבר הקבינט השר יואב גלנט הגיע ביוזמתו בלוויית ראש אגף המבצעים, אלוף ניצן אלון. יתר חברי הקבינט לא הגיעו לתרגיל ולו לגיחת התרשמות קצרה, גם לא ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

"היה שיח מאוד עמוק עם הקבינט בנושא התרגיל בחודשים שקדמו לתרגיל", ציין הקצין הבכיר בזהירות יתר. "מינהלת התרגיל תרגלה דימוי של החלטות דרג מדיני, אבל האירוע היה לתרגול כללי של צה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל איזנקוט במהלך התרגיל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים