שתף קטע נבחר

ה-FDA פועל להפחתת הניקוטין הממכר בסיגריות: "מהלך שיציל מיליונים"

מינהל המזון והתרופות האמריקני מתכוון לפתוח במהלך להפחתת כמות החומר הממכר בסיגריות, הניקוטין. על פי ההערכות המהלך התקדימי עשוי למנוע ממיליונים בעולם להתמכר לסיגריות

האם בעתיד סיגריות יהיו ממכרות פחות? כך מקווים במינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, שהחליט לפתוח במהלך להפחתת כמות הניקוטין בסיגריות, בחומר שגורם למיליונים ברחבי העולם להתמכר לעישון.

 

זהו אחד הצעדים הנועזים ביותר של ה-FDA מאז קיבל לידיו את הרגולציה על מוצרי הטבק בשנת 2009. "זהו אבן דרך שמציבה אותנו בדרך לאחד הנצחונות הגדולים שיצילו חיי מיליוני בני אדם", אמר ד"ר סקוט גוטליב ממינהל המזון והתרופות.

 

כתב העת הרפואי היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל" פרסם היום מחקר שנערך על ידי מרכז הטבק שב-FDA, אשר הדגים את התוצאות האפשריות של הפחתת כמות הניקוטין בסיגריות עד לסף ההתמכרות.

 

עישון. הניקוטין הוחדר למטרת התמכרות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עישון. הניקוטין הוחדר למטרת התמכרות

 

החוקרים כתבו: "אנו מעריכים שהפחתת כמות הניקוטין בסיגריות תציל את חייהם של עשרות מיליוני בני אדם בעשורים הקרובים". וזה לא המהלך היחיד של ה-FDA: בשבוע שעבר נודע כי בכוונת ה-FDA לפעול גם לאיסור הוספת מנטול לסיגריות. על פי ההערכות, כ-15% מהמעשנים מעדיפים סיגריות עם חומר הטעם הזה, והמהלך עשוי להפחית עוד יותר את שיעור העישון בארצות הברית. בחודשים הקרובים יקראו בארגון לציבור להציע דרכים נוספות להפחתת העישון.

 

הצעדים הללו יכו קשות בחברות הטבק שניסו גם בעבר להילחם בכוונות שליטה על פורמולציות הסיגריות. לפני מספר חודשים הורה בית המשפט הפדרלי בארצות הברית על חברות הטבק לממן פרסומות המאשרות כי חברות הטבק החדירו במתכוון ניקוטין לסיגריות כדי לגרום להתמכרות.

 

אבל זה כנראה לא מספיק: על פי המרכז האמריקני לבקרת מחלות, כ-15% מהמבוגרים בארה"ב עדיין מעשנים ועל פי ההערכות 480 אלף אמריקנים מתים מידי שנה עקב נזקי העישון. על פי ההערכות, הצעד החדש יוריד את שיעור המעשנים בארה"ב ל- 1.4%.

 

נזקי העישון. עלות של מיליארדים בשנה (איור: shutterstock) (איור: shutterstock)
נזקי העישון. עלות של מיליארדים בשנה

 

על פי הנתונים בישראל, כ-22.5% מהאוכלוסיה מעל גיל 21 מעשנת. העישון הוא אחד הגורמים המרכזיים לתחלואה ותמותה בישראל, כאשר כ-8,000 איש מתו בשנת 2015 כתוצאה מעישון סיגריות וכ-800 עקב עישון פסיבי. התחלואה כתוצאה מהעישון עולה לקופת המדינה קרוב ל-4 מיליארד שקלים בשנה.

 

הצעדים החדשים של ה-FDA ייתקלו בבירוקרטיה ארוכת שנים, ועד שנראה סיגריות ללא ניקוטין בארצות הברית או בעולם כולו, ימשיך העישון כנראה, לגבות עוד קורבנות רבים.

 

ג׳ף סטייר, עמית בכיר בארגון האמריקאי the consumer choice center, ארגון מלכ"ר אמריקאי שמקדם את האינטרס של הציבור בסוגיות של בריאות וסביבה, ומומחה עולמי לנזקי העישון אמר בעקבות ההחלטה: ״הודעת ה-FDA אומנם מגיעה מכוונות טובות אך היא צפויה ליצור יותר נזק מאשר תועלת. אם אכן הארגון יישם את ההכרזה שלו, הפחתת כמות הניקוטין בסיגריות תוביל ראשית, לכך שמעשנים יעשנו כמות גדול יותר של סיגריות כדי לקבל את שיעור הניקוטין שלו הם זקוקים. שנית, ייוצר שוק שחור של מכירת סיגריות עם שיעור ניקוטין גבוה כמו היום. על ה-FDA לעודד מעשנים שלא מצליחים להיגמל מניקוטין להחליף את הסיגריה במוצרי ניקוטין פחות מזיקים - זה לא האידיאל אך זו אלטרנטיבה המזיקה משמעותית פחות לבריאות המעשן״.

 

60 שניות על עישון שאתם חייבים לראות - צפו:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
FDA: מהלך שיציל מיליונים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים