שתף קטע נבחר

"אם שרון רוצה שר עם אמא ערביה שימנה את פרס"

כך הצהיר בלגלוג ח"כ ברקה. מקורבים של ראש הממשלה הנבחר אומרים כי הוא נוטה למנות דרוזי לתפקיד "השר הלא-יהודי" הראשון, אבל גם בבמשפחת ווהבה המוסלמית רוציםאת התפקיד

הח"כים מהסיעות הערביות מפקפקים בכוונתו של ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, למנות שר ערבי ראשון בממשלת ישראל. "שרון רוצה למנות שר ליכודניק ממוצא ערבי, ואם הוא רוצה שר עם אמא ערביה, שימנה את פרס. עד כדי כך הרעיון מטופש בעיני" - אמר היום (א') ח"כ מוחמד ברקה (חד"ש). הוא הדגיש כי אינו מתכוון להעליב בכך את פרס, אלא להמחיש עד כמה רחוק הדבר מהמציאות.
מקורביו של שרון הבהירו כי שר ערבי ימונה רק לאחר שתתבהר התמונה לגבי הרכב הממשלה. לדברי אחד המקורבים, הסיכוי שימונה שר מוסלמי נמוך מאוד, שכן לשרון ישנה מחויבות לדרוזים, לבדואים ולצ'רקסים, שתמכו בו במערכת הבחירות, והוא נוטה למנות שר דרוזי.
מקורבו של שרון, סמיר ווהבה, ששוחח עם שרון אתמול, מסר כי הוא אמור להתמנות לעוזר ראש הממשלה לענייני המגזר הלא יהודי, וכי אחיו, מגלה ווהבה, אשר בשנים האחרונות היה איש הקשר של שרון עם העולם הערבי, הוא המועמד הבולט ביותר להתמנות לשר הלא יהודי הראשון. הדוברת של שרון, אודליה כרמון, סירבה להתייחס לשמות ספציפיים, ורק אמרה כי כשתסתיים הרכבת הממשלה יודיע שרון במי בחר.
עוד מסרו מקורביו של שרון, כי אתמול בלילה (יום שבת) החליט שרון שאת פגישותיו עם הח"כים הערבים ינהל לאחר שכבר יישב במשרד ראש הממשלה, ולא לפני כן. לדברי המקורבים, הפגישה עם הח"כים הערבים לא נועדה לצרפם לממשלה, שכן שרון הבהיר בימים האחרונים כי בעניין הקואליציה הוא פונה רק למפלגות ציוניות, ואף ברור לו כי המפלגות הערביות לא יהיו מעוניינות להשתתף בממשלה בראשותו. השיחות נועדו, אם כן, להחלפת דעות, להעלאת בעיות ולהבהרת רצונו של ראש הממשלה הנבחר לפתוח דף חדש ביחסים עם ערביי ישראל.

"דעתנו על שרון לא השתנתה"

הח"כים הערבים הביעו הערכה לעצם הפנייה של שרון אליהם, אבל גם הם אינם מתכוונים להיפגש עם שרון, או עם שליחיו, לפני הקמת הממשלה. ח"כ ברקה סיפר כי מנכ"ל הליכוד, אורי שני, הזמין אותו לפגישה עמו, והוא סירב. "אבל אם אחרי ששרון יושבע הוא ירצה להיפגש איתנו ולדון בשאלות שנוגעות לערביי ישראל, זה בסדר", ציין.
גם ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ) סירב להגיע לפגישה עם שרון. "אנחנו יודעים היטב שאין לנו מכנה משותף, ולכן לא נוצרו אשליות שווא", הסביר. "דעתנו על שרון לא השתנתה. עם זאת, העובדה שמדברים על שר ערבי יוצרת תקדים של שותפות, אבל אני לא חושב שערבי יכול למצוא לעצמו מקום בממשלה כזאת".
א-סנע מעריך את התנהגותו של שרון יותר מאשר את התנהגות ברק לאחר הבחירות ב-1999"ברק אפילו לא נתן לנו הזדמנות לומר לו לא. שרון לפחות מנומס, ואני מעריך שזו אחת התוצאות הישירות של החרמת הבחירות על ידי הערבים", אמר.
בנקודה זו ברקה חולק עליו. "ברק כן טילפן לאחר הבחירות ומינה צוות בראשות דוד ליבאי לניהול משא ומתן", סיפר. "שרון חוזר על אותו רעיון. זה תרגיל ביחסי ציבור, ואני חייב לומר שזה אפילו תרגיל לא רע".
ח"כ תאופיק חטיב (רע"מ) אמר כי "מלשכת ראש הממשלה הגיעו אלינו מסרים מעט שונים מהפייסנות הזאת, ולפיהם הממשלה תהיה מבוססת על טהרת המפלגות הציוניות, כך שלא עומד על הפרק שיתוף פעולה בינינו לבין שרון. עם זאת נדון בכובד ראש על פגישה עם שרון בהמשך, כי קידום העניין הערבי הוא אינטרס של כולנו".
ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה (רע"מ) אמר כי ההזמנה של שרון "היא רק צעד הפגנתי לרצות את הערבים, למרות שגם זה חיובי, כי אפילו ממשלות העבודה לא עשו זאת. זה יכול להיות צעד נכון, אם זה חלק משינוי מדיניות כוללת".

כינוס של אישי ציבור ערבים

בצהריים כינסו אישי ציבור ערבים, בעיקר תומכי שרון, מסיבת עיתונאים, שבה דרשו מראש הממשלה הנבחר לממש את הבטחותיו להנהגת שוויון לאוכלוסייה הערבית בישראל. בין המשתתפים היו ראש עיריית שפרעם, אורסאן יאסין, ראש מועצת חורפיש, מופיד עמאר וראש מועצת זרקא, זאדין עמאש.
יאסין אמר בתום הכינוס כי הגיע הזמן שראש ממשלה בישראל ינהיג שוויון זכויות לערבים תושבי ישראל, לנוכח הפערים הגדולים בתחומי החינוך, הדיור, התעסוקה והרווחה. לדבריו, הקבוצה אינה קוראת לשרון למנות שר ערבי ספציפי, אלא מאמינה ששרון יבחר במועמד הלא יהודי הראוי. אף על פי שבכינוס השתתף גם ח"כ איוב קרא (ליכוד), הקבוצה לא קראה למינויו כשר.

בכתיבת הידיעה השתתף עמיקם חורש


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
שרון. נוטה למנות שר דרוזי
צילום איי אף פי
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
ברקה. סירב להיפגש עם מנכ"ל הליכוד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: אתר הכנסת
א-סנע. שרון לפחות מנומס
צילום: אתר הכנסת
מומלצים