שתף קטע נבחר

שערי צדק: גולגולת שהופקה ממדפסת תלת-ממד הושתלה בחולה

צעיר שלקה בדלקת קרום המוח עבר ניתוח בו הרופאים נאלצו להסיר חלק מהגולגולת הנגועה. לאחרונה הושתל במקום חלק גולגולת שהופק במדפסת תלת ממדית והותאם במדויק לראשו

המדפסת התלת ממדית בשירות הרפואה: לאחר שהתמוטט בביתו בשל דלקת קרום המוח אשר סיכנה את חייו. בניתוח לא שגרתי של צוות המערך הנוירוכירורגי בשערי צדק הושתל בראשו חלק גולגולת אותו נאלצו הרופאים להסיר בשל הזיהום הקשה.

 

צפו: רופאי בית החולים מסבירים על ההליך החדשני

 

 

זה קרה קצת לפני יום הכיפורים האחרון: צעיר בן 21 תושב ירושלים לקה בהתקף פרכוסים בביתו. אשתו הזעיקה צוות מד"א והוא פונה בדחיפות אל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי שערי צדק. תוצאות בדיקות הדם וההדמיה שבוצעו בבית החולים, הדגימו דלקת קרום המוח שהפעילה לחץ תוך גולגלתי מסכן חיים. הטיפול התרופתי לא נתן אותותיו ומצבו של הצעיר הלך והידרדר.

 

"החולה הלך ושקע לתרדמת", אומר ד"ר נבו מרגלית, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה בשערי צדק, "בסופו של דבר הוא איבד את ההכרה, והפך מונשם ומורדם".

 

בית חולים שערי צדק (צילום: דוברות שערי צדק)
ד"ר נבו מרגלית. איבד את ההכרה בגלל הזיהום החיידקי(צילום: דוברות שערי צדק)

 

לדברי הנוירוכירורג ד"ר ג'ון ויינסטון, "מדובר במקרה נדיר מאוד של זיהום כה קשה שגרם לעלייה בלחץ בגולגולת וסיכן את חייו. שיעור ההישרדות במטופלים במצב אקוטי כזה הוא נמוך. במקרה של חשד לדלקת קרום המוח, יש להגיע לאבחנה במהירות האפשרית, ולהתחיל מיד בטיפול תרופתי, אבל ישנם מקרים נדירים בהם הטיפול התרופתי אינו מועיל".

 

 

בית חולים שערי צדק (צילום: דוברות שערי צדק)
חלק גולגולת שהופקה במדפסת תלת ממדית. ד"ר ג'ון ויינסטון(צילום: דוברות שערי צדק)

 

הזיהום גרם אצל הצעיר לנפיחות מוחית שגרמה ללחץ תוך גולגלתי גבוה שאיים להוביל לנזק בלתי הפיך. הוא הובהל לחדר הניתוח, שם הפחיתו הרופאים את הלחץ הגבוה והסירו את אזורי הזיהום, שכללו 15 סנטימטרים מגולגלתו.

 

לאחרונה, כמה חודשים לאחר הניתוח הראשוני, בוצעה השתלת חלק גולגולת שהופקה במדפסת תלת ממדית, שהותאמה במדויק לגולגלתו. בתוך זמן קצר חל שיפור במצבו של הצעיר, והוא שב לתפקוד מלא.

 

"חששנו מאוד לחייו של בעלי", מספרת אשתו, "אני אסירת תודה על כך שקיבלתי את בעלי בחזרה. הוא חזר לתפקוד מלא, ואנחנו מברכים יחד על כל דבר שיש לנו בחיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות שערי צדק
השתלת גולגולת
צילום: דוברות שערי צדק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים