שתף קטע נבחר

פלסטינים קראו לחיילים: "אפשר לעזור?" | תיעוד השניות לאחר הפיגוע

בתיעוד חדש מזירת הפיגוע שבו נרצחו שני חיילים ונפצעו עוד שניים נראו פלסטינים מציעים עזרה לחיילים. הם לא נגעו בנשק שנזרק על הכביש. בצהריים הובא למנוחות סרן זיו דאוס, בן 21 תושב אזור, ובלילה נטמן סמל נתנאל קהלני, בן 20 ממושב אליקים

 

בתיעוד חדש מזירת הפיגוע ביום שישי ליד מבוא דותן שבו נרצחו שני חיילים ישראלים, שצולם בידי אחד מעדי הראייה הפלסטינים רגעים אחרי מתקפת הטרור, נראים פלסטינים רוכנים לעבר החיילים שנפגעו ומנסים להציל את חייהם. "חייל, מישהו הזמין לכם עזרה?", שאל אחד מעדי הראייה הפלסטינים ששמרו על מרחק ממקום הפיגוע.

 

לאחר מכן צעק לחייל שטיפל באחד הפצועים "אפשר לעזור?". התיעוד מציג כאמור את הרגעים שבהם רק החיילים בשטח טיפלו בנפגעים עוד לפני הגעת כוחות הסיוע של צה"ל ושל מד"א. בתיעוד נשמע אחד הפלסטינים אומר לחבריו בערבית "לכו אחורה" כדי שלא להפריע לפעולות ההצלה.

 

בנוסף נראה על הכביש רובה M-16 עם מחסנית בתוכו כאשר אף אחד מהפלסטינים לא נגע בו ולא הרים אותו למרות שבאותן שניות ראשונות, הם יכלו לעשות זאת ללא מפריע.

פלסטינים מציעים עזרה לחיילים הפצועים שניות לאחר פיגוע הדריסה ()
פלסטינים מציעים עזרה לחיילים הפצועים שניות לאחר פיגוע הדריסה

פלסטינים מציעים עזרה לחיילים הפצועים שניות לאחר פיגוע הדריסה ()
הרובה נזרק במהלך הפיגוע. הפלסטינים לא נגעו בו
 

בחקירה הראשונית של פיגוע הדריסה עלה כי הלוחמים עמדו סמוך לעמדת פילבוקס בין מטעי זיתים לכפר יעבד, סמוך להתנחלות מבוא דותן. הקצין והחייל שנרצחו עמדו בקדמת הרכב ושני החיילים האחרים שנפצעו בפיגוע עמדו מצדו השני, סמוך לכביש. המחבל זיהה את הלוחמים, סטה מהכביש תוך כדי שהוא מאיץ - ופגע במפקד הכוח ובחייל שהיה איתו.

 

שני החיילים שעמדו בחזית נהרגו במקום כתוצאה מעוצמת הפגיעה בהם. לאחר הפגיעה הראשונה האיץ המחבל לעבר שני הלוחמים האחרים ופצע אותם קשה מאוד ובינוני. תוך כדי הנסיעה והדריסה פגע בגדר התלתלית שהקיפה את מוצב הפילבוקס. בצה"ל מעריכים כי חלפו שניות בודדות בין הדריסה הראשונה לשנייה, ומהחקירה עולה כי הלוחמים לא הספיקו להגיב בירי לעבר המחבל. ג'יפ היונדאי של המחבל נותר בזירת הפיגוע כשהוא מעוך לחלוטין, וחלקיו התפזרו למרחק רב ממקום הדריסה, עדות לעוצמת הפגיעה.

 

בפיגוע נפצעו עוד שני חיילים - אחד באורח קשה מאוד והשני באורח בינוני. הם מאושפזים בבית החולים בילינסון. בבית החולים עדכנו הבוקר כי הפצוע באורח קשה מאוד יצא מסכנת חיים מיידית ובמצבו של הפצוע השני שנפגע בינוני אין שינוי.

 

יום לאחר הפיגוע הודה המחבל הפלסטיני עלא כבהא מהכפר ברטעה כי הדריסה בוצעה באופן מכוון ממניע לאומני. בתחילת חקירתו טען המחבל כי מדובר בתאונת דרכים, אולם לפי שב"כ – בהמשך הוא שינה את גרסתו והודה שהתכוון לדרוס כדי לרצוח חיילים. בשב"כ ציינו כי בשלב זה של החקירה לא מזוהים חשודים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונת הפיגוע. לפיכך נראה כי כבהא פעל במתווה של "מפגע בודד" ללא שילוח או הכוונה של ארגון טרור.

פלסטינים מציעים עזרה לחיילים הפצועים שניות לאחר פיגוע הדריסה ()
הג'יפ הצה"לי בזירת הפיגוע

 

הלוויות הנרצחים

אלפי בני אדם ליוו את הקצין והחייל שנרצחו בפיגוע בדרכם האחרונה. במושב אליקים התקיימה כבר במהלך הלילה החולף הלווייתו של סמל קהלני. הצעיר, ששירת כנהג ביטחון שוטף בחטיבת מנשה, הותיר אחריו זוג הורים, נעמי ודני, וארבעה אחים.

דני, אביו של נתנאל, ספד לו: "נתנאל היקר, לאורך כל השנים אהבתי אותך למרות כל הקשיים. היית רגיש ועזרת לאנשים, דאגת שלאחים יהיה טוב, היית אהוב ומחייך. בילינו בחופשים באילת, בים, זו חוויה שתישאר לי לכל החיים. עוד לא עיכלתי ולא יודע אם אוכל להמשיך הלאה. אוהב אותך. אני עכשיו מתגעגע, אז מה יהיה הלאה? אהבתי אותך מאוד ואיבדתי אותך בשנייה. 20 שנה זה כלום, אבל תודה עליהן. תסתכל עלינו מלמעלה, מקווה שאתה בגן עדן".

 

גם האם נעמי ספדה: "נתנאל שלי, אהוב לבי, ילד שלי יקר, איך אני נפרדת ממך היום? תמיד ידענו שניפרד אבל אף פעם לא שיערתי שזה יהיה כל כך מהר. היית ילד נפלא, אהבת לחיות, מלא שמחת חיים. ילד טוב שלי עם לב זהב. תודה על 20 שנה של חסד, אהבה וחברות. לא ניפרד לעולם, תמיד נהיה ביחד בליבי. אני אוהבת אותך מאוד, והלוואי שיום אחד ניפגש בנצח".

 

נתנאל קהלני וזיו דאוס נהרגו בפיגוע דריסה ()
נרצחי הפיגוע

יהונתן, אחד מאחיו של נתנאל, אמר בהלוויה: "אני אוהב אותך. היית הבן אדם הכי טוב שאני מכיר, יותר טוב ממני. כולנו אהבנו אותך, וזו סתם אכזריות של בן אדם - לראות אנשים חיים ולסובב נגדם את ההגה. בחיים לא קלטתי את האכזריות הזאת ובחיים לא אקלוט. היכן שלא תהיה, אני מקווה שאתה שמח. נשארו לנו רק התמונות ואני הרוס. אחיך הגדול יהונתן".

 

בצהריים נטמן בחלקה הצבאית של בית העלמין בחולון סרן זאוס מאזור. אביו רונן מירר בבכי: "למה זה מגיע לנו? נחרטת לנו בנשמה". הסבא שלום דאוס זעק: "שמע ישראל, למה? מה עשינו?". האב רונן אמר עוד: "אני צריך להגיד עליו 'קדיש'? הוא צריך להגיד עליי 'קדיש'. זה נגד הטבעי. אלוהים ישמור אותך מלמעלה. לקח לי מלאך, אלוהים לוקח את כל המלאכים וכל הטובים. אלוהים ישמור".

 

יוני דאוס, דודו של הקצין, אמר: "אל תספרו לי עליו בלשון עבר, אל תאמרו 'הוא הלך ולא חזר'. זיו תהיה איתנו לעד. זכרך לא ימוש מאיתנו. השקט שלך, החיוך המבויש שלך, הותרת חלל רב שאותו קשה למלא, בעיקר להוריך ולאחיותיך וכמובן לסבא שלום שאותך כל כך אהב. אומרים 'הברק לא מכה פעמיים באותו מקום' והיום אתה מצטרף לישראל - אח של סבתא ברכה. אנחנו נמשיך לבנות ליצור, לטפח ולאהוב את הארץ שכל כך אהבת ולמענה נלחמת".

 

יובל, בן דודתו של זיו, ספד גם הוא. "היינו קוראים אחד לשני 'בנדוד'. קשה לי לדבר עליך בלשון עבר, מאז ומתמיד היית מנהיג אמיתי, הובלת ושאפת להיות קצין מצטיין. לא סתם היית הקצין הראשון במשפחה. חופש גדול העברנו ביחד. ייחד אותך השקט שלך והחיוך, הרצון לשמור על ביטחון ישראל ועליה נפלת. בנדודה יקר שלי, גיבור ישראל, שמור עלינו מלמעלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים