שתף קטע נבחר

הרבה יותר משבילי אופניים: כך מעודדים רכיבה בעמק הסיליקון

בזמן שבכל מקום אחר בעולם הפקקים וזיהום האוויר רק עולים, בעמק הסיליקון בקליפורניה השכילו להילחם בבעיה על ידי עידוד רכיבה על אופניים. חושבים שישראל ידידותית לציבור הרוכבים? הכתבה שלפניכם תכניס אתכם לפרופורציות

מבין כל הפעולות הספורטיביות השונות רכיבה על אופניים היא בין הידידותיות יותר לסביבה. פעילות זו מאפשרת בדרך קלה ולא יקרה יחסית לשלב בין שיגרת כושר לתרומה לסביבה, להימנע מפקקי תנועה ולהביא הפחתה בזיהום האוויר.

 

כתבות נוספות:

צפו: באמצע החיים, אפרת לומדת לרכוב על אופניים

רגע לפני שעולים על האופניים: 7 טיפים לרכיבה בטוחה

לדווש ולרזות: מדריך רכיבת אופניים לכבדי משקל

 

למרות כל היתרונות הללו, נסיעה על אופניים בשטח עירוני עלולה להיות לעתים משימה לא פשוטה הדורשת תשתיות ו"גישה תומכת" לעידוד רכיבה מצד הרשויות המקומיות. בעוד ברוב העולם טרם הוצאו לפועל השינויים הנדרשים, כיום כבר קיימים אזורים שבהחלט מהווים חלוצים ראשונים בנושא.

 

עמק הסיליקון שבקליפורניה הוא אחד מהם. באזור זה, הידוע בעולם במיוחד בשל הריכוז הגבוה של חברות הטכנולוגיה הגדולות השוכנות בו - מנסים לעודד את האנשים להתנייד על אופניים, במיוחד לעבודה וחזרה, ולהשאיר את הרכב בבית.

 

כמובן שצריך לקחת בחשבון גם את מזג האוויר הנעים באזור זה של קליפורניה, המאפשר רכיבה יומיומית כמעט לאורך כל השנה, אך בנוסף למזג האוויר פועלת במקום מדיניות כוללת לעידוד השימוש באופניים, ובלי תמיכה זו - זה לא היה קורה. איך הם עושים את זה? לפניכם כמה דוגמאות.

 

שבילי אופניים

כמעט בכל כביש ודרך עירונית מרכזית מוקצה מקום מיוחד עבור שבילי אופניים, כאשר לא מדובר על מדרכה שעברה הסבה אלא כנתיב ייעודי של ממש לציבור הרוכבים. נתיב האופניים גם לא בא על חשבון מסלול הנהיגה של הרכבים, הוא חלק בלתי נפרד מתכנון הכביש מיסודו ומקבל את כל האמצעים כדי לשמור על נהיגה בטוחה - גם בצמתים ובכבישים ראשיים. הסימון על הכביש ברור ובצמתים הגדולים אף צובעים את המסלולים בצבע ירוק או אדום כדי שיהיה ברור היכן ניתן לרכוב.

 

שביל אופניים ()
שבילי האופניים מקבלים מקום של כבוד

 

שילוב האופניים בלימודי התיאוריה

כאשר ניגשים במדינת קליפורניה ללימודי התיאוריה עבור נהיגה במכוניות ישנה התייחסות מיוחדת לשבילי האופניים, כשהנהגים מונחים באופן מדוייק מתי מותר ומתי אסור להשתלב בנסיעה על השבילים. לדוגמה: מותר לנסוע על שביל אופניים רק כ-200 פיט (כ-60 מטר) לפני שרוצים לפנות ימינה. זהו נושא שאף שואלים עליו בבחינת התיאוריה עצמה.

 

במקביל גם רוכבי האופניים מחוייבים לציית לכללים כאשר הנסיעה על השבילים המסומנים היא בגדר חובה. רכיבה על המדרכה תגרור אחריה קנס כספי, וחציית מעבר חצייה על אופניים במקום לרדת מהם וללכת איתם יד ביד - עלולה להביא גם היא לקנס ואף לזימון לקורס נהיגה מונעת.

 

הנגשת אוטובוסים לציבור הרוכבים

האוטובוסים המסחריים הנוסעים בתוך הערים ואף השאטלים שנוסעים בתוך האוניברסיטאות (למשל סטנפורד) מצויידים מקדימה במתקן מיוחד לנשיאת אופניים. בעת הגעה של נוסע עם אופניים הנהג מעמיס אותם על מתקן מיוחד בקדמת האוטובוס עד לנקודת הירידה של הנוסע. שירות פשוט ונעים זה מאפשר לכל אחד לרכוב לתחנת האוטובוס, לקחת אוטובוס למקום מרוחק ולאחר מכן להמשיך את דרכו על אופניו.

 

תרבות רכיבה על אופניים. בקרוב אצלנו? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תרבות רכיבה על אופניים. בקרוב אצלנו?(צילום: shutterstock)

 

רכבות עם קרונות לאופניים

בכל רכבת הקרון הראשון והקרון האחרון שמורים עבור אופניים. רבים מהאנשים העובדים בעמק הסיליקון, הנוסעים ברכבת לסן פרנסיסקו או למקומות עבודה אחרים באזור, מגיעים לתחנת הרכבת ברכיבה, רוכשים כרטיס - וממקמים את אופניהם בקרונות אלו למשך הנסיעה. כאשר הם יורדים מהרכבת, הם ממשיכים לדרכם על האופניים.

 

סידור זה מאפשר התניידות קלה ללא פקקי תנועה בכל האזור, ובמיוחד מאפשר לסטודנטים רבים להיעזר בשירותי הרכבת והאופניים ללא צורך ברכישה של רכב או חיפוש מקומות חנייה.

 

תמיכה ממקומות העבודה

עמק הסיליקון ידוע כמעצמת הייטק עולמית וגם החברות הגדולות שממוקמות שם מעודדות את העובדים שלהן לרכוב על אופניים. הדבר בולט במיוחד בקרב עובדי גוגל ופייסבוק אשר בנייניהם פזורים על פני שטח גדול שלא מאפשר תמיד הליכה, במקרים בהם צריך להגיע לפגישה מסוימת שנקבעה במיקום מרוחק.

 

לטובת העובדים קיים צי גדול של אופניים בעלי צבעים אשר מזוהים עם החברה (אדום-צהוב-ירוק-כחול עבור גוגל, תכלת עבור עובדי פייסבוק). בקמפוס המרכזי של פייסבוק אף אפשר למצוא עמדת קסדות מגן אשר ניתן לקחת ולהחזיר לאחר הרכיבה. בנוסף, בקמפוסים רבים של החברות הגדולות ישנם מקלחות וחדרי הלבשה המאפשרים להתקלח ולהיות מוכן ליום העבודה לאחר הרכיבה.

 

גבר רוכב לעבודה על אופניים ()
רכיבה על אופניים למקום העבודה. גם אצלנו זה קורה, אבל פחות

 

אירוע רכיבת אופניים בעירום

מזה 8 שנים מתקיים פעם בשנה בסן פרנסיסקו (שידועה בחיבתה הגדולה לקיום "אירועים המוניים בעירום"), אירוע רכיבת אופניים בעירום. השנה האירוע התקיים ביום שבת ה-10 במרץ והיו בו משתתפים רבים. בנוסף לגימיק העירום, האירוע מעורר את המודעות לאיכות הסביבה וזיהום האוויר על ידי עידוד שימוש נרחב יותר באופניים ופחות בכלי רכב מזהמים.

 

 

הכותבת היא תזונאית ספורט ופיזיולוגית

 

 

רוצים לדעת מהי התנוחה הנכונה לרכיבה על אופניים? צפו:

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצמה של הייטק, וגם של אופניים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים