שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חיפה מתחדשת: שלושה מיליארד שקל בהסכם גג חדש

  במסגרת ההסכם צפויות להיבנות בעיר בשנים הקרובות כ-15 אלף יחידות דיור, חלקן אמור להיבנות על שטחים שכבר פנויים, כמו שטח האיצטדיון הישן בקריית אליעזר, ומורדות הכרמל. עם זאת, חלק גדול מהתוכניות כוללות פינוי שטחים על ידי צה"ל, חברות פטרוכימיות (חוות המיכלים) ואזורים שיפונו לאחר שיקוע הרכבת

  טקס הסכמי גג של העיר חיפה נחתם היום (ב') באצטדיון סמי עופר בעיר, בנוכחות שר האוצר משה כחלון, שר השיכון והבינוי יואב גלנט וראש העיר יונה יהב. במסגרת ההסכם צפויות להיבנות בעיר בשנים הקרובות כ-15 אלף יחידות דיור, הקמת תשתיות חדשות, פיתוח מבני ושטחי ציבור.

   

  מבט מהרחפן: פינוי-בינוי בנווה שאנן בחיפה

  צפו: המהפך של מרכז יהוד

   

  בניית יחידות הדיור החדשות תתקיים ב-12 מתחמים נפרדים. עוד כולל ההסכם התחייבות של המדינה לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות והקמת תשתיות-על שישרתו את כלל העיר. חלק מהדירות אמור להיבנות על שטחים שכבר פנויים, כמו שטח האיצטדיון הישן בקריית אליעזר, ומורדות הכרמל. עם זאת, חלק גדול מהתוכניות כוללות פינוי שטחים על ידי צה"ל, חברות פטרוכימיות (חוות המכלים) ואזורים שיפונו לאחר שיקוע הרכבת, אך מדובר בהליכים שעשויים לארוך עוד שנים ארוכות.

   

  בין מתחמי המגורים הכלולים בהסכם ישנם את המשך פיתוח שכונת נאות פרס במבואות הדרום מערביים של העיר, בה ייבנו כ-5,000 יחידות דיור, כמו גם ההסכם למתחמים המיועדים לשיווק במחיר למשתכן בקריית אליעזר עם 505 יחידות דיור, מתחם האנטנות ברמת אלמוגי עם 147 יחידות דיור ושכונה נוספת במורדות פרויד עם 378 יחידות דיור.

   

   

  חדווה אלמוג, יואב גלנט, משה כחלון, יונה יהב (צילום: עידו ארז)
  חדווה אלמוג, יואב גלנט, משה כחלון, יונה יהב(צילום: עידו ארז)

  יתר הפרויקטים ישווקו בשלב השני, ובהם: חזית הים העירונית עם 500 יחידות דיור שתשווק לאחר פינוי הקרקע, סטלה מאריס עם 663 יחידות דיור, בה"ד חיל הים בבת גלים (1300 יחידות דיור) , מש"א 7200 (1600 יחידות דיור) שישווקו לאחר פינוי מחנות צה"ל, חוות המכלים קריית חיים (3,300 יחידות דיור) המיועדת גם היא לפינוי ואזור תחנת הרכבת בבת גלים (3500 יחידות דיור).

   

  סך כל המשמעות הכלכלית של ההסכם מסתכמת כאמור בכשלושה מיליארד שקלים, הכוללים פיתוח תשתיות והקמת מוסדות ציבור ובכללם, כ-180 מיליוני שקלים להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליוני שקלים לשדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות, כ-125 מיליון שקלים להקמת כביש חדש שיחבר בין נאות פרס לרכס הכרמל, כ-90 מיליון שקלים לפיתוח חזית הים העירונית ועוד.

   

  משה כחלון (צילום: דוברות עיריית חיפה)
  משה כחלון (צילום: דוברות עיריית חיפה)

  "שלושה מיליארד שקלים זהו סכום ראשוני, עוד לא סיימנו"

  "אני מכנה את היום הזה כיום היסטורי", אמר בנאומו ראש העירייה, יונה יהב. לדבריו, "פרקויטים נדל"נים לוקחים לפחות שבע שנים. הדברים הגדולים מתרחשים רק אם יש יציבות בתהליך קבלת ההחלטות. היום אנחו מסיימים פרק בו אנחנו מקבלים כשלושה מיליארד שקל. היום בונים חמש שכונות במקביל, ובמקביל מייצרים עוד שטחי תעסוקה. רק במתחם מת"מ גדל שטח העבודה ל-400 אלף מ"ר".

   

  יהב הוסיף ואמר כי "הדברים האלה משנים את הכלכלה, וביחד עם הנמל החדש והוא ינוהל על ידי נמל שנגחאי והוא יהפוך אותנו למוצא של סין ואירופה.

   

  "הסכום שעליו אתה חותם אני רואה כסכום ראשוני. אני מתכונן לשבת על הוורידים כי לא סיימנו. אנחנו רוצים שלוש שכונות נוספות. אנחנו רוצים לשנות את כל אזור המפרץ, ומבקשים שתשחרר את הקרן שנוכל לבצע להתחדשות עירונית".

   

  "חיפה היא העוגן המרכזי של ההתיישבות בצפון"

  מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון, אמר: "אנחנו חותמים היום את ההסכם ה-27 של הרשות ומשרד הבינוי והשיכון, בהובלת השרים. בשנים האחרונות לא הצלחנו לשווק קרקעות פנויות, ואם נצליח להביא 15 אלף יח"ד זה יפתח את הפתח לשכונות הבאות. הרשות יוזמת הרבה פרויקטי פיתוח. ואנחנו שמחים וגאים להיות חלק מהם".

   

  יואב גלנט (צילום: דוברות עיריית חיפה)
  יואב גלנט(צילום: דוברות עיריית חיפה)
   

  שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ציין כי "חיפה היא העוגן המרכזי של ההתיישבות בצפון. ללא חיפה, הצפון לא יכול להחזיק מעמד בין עם זה המרכז התעשייתי, הנמל, האקדמיה והרפואה וכמובן ההתיישבות.

   

  "בשלב זה, משרד הבינוי והשיכון תורם תרומה צנועה באמצעות סיוע לשיקום השכונות ופיתוחן כמו גם בפינוי בינוי. חיפה בעלת פוטנציאל התחדשות עירונית הגדול ביותר. אם נעשה מאמץ מכוון ומדויק נוכל להכפיל ולשלש את ערך הבנייה".

   

  שר האוצר משה כחלון אמר: "מה שאנחנו רואים פה זו לא תוכנית, זה חזון. חזון לאיך תראה העיר בעוד 10, 20 וגם 30 שנה. אני מודה לך יונה יהב על האומץ. חתמנו הרבה הסכמים ומאות אלפי יחידות דיור, כי בעבר בנו דירות, אבל לא תקצבו את הכבישים, מעונות היום ובתי ספר. הסכם הגג מדבר על כך שהבית ספר יחכה לילדים, המעונות לתינוקות ומגרשי המשחקים לילדים, ולא הפוך. לכן בונים בד בבד. זאת המשמעות של הסכם גג.

   

  "המדינויות שלנו היא לחזק את מדינת ישראל ולפתח אותה. בעבר מדינת ישראל הייתה מוכרת קרקע לכל המרבה במחיר. לכן ההחלטה הראשונה שקיבלתי כשקיבלתי את התפקיד היא לייצר ארגז כלים כמו לקחת אליי את רמ"י. ולכן אנחנו בדרך לפתור את משבר הדיור. הזוגות הצעירים נתנו אמון בתוכנית הזאת. אנשים שבעבר לא הרשו לעצמם לחלום לרכוש דירות, היום נמצאים בתוך ההסכמים".

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים