שתף קטע נבחר

"600 אלף דולר נסחטו בחודשיים": זוהתה תוכנת הכופר היעילה בעולם

התוכנה המתפשטת במהירות בעיקר בארה"ב, בריטניה וישראל, זוהתה על-ידי חברת צ'קפוינט. 600 אלף דולר כבר נסחטו בחודשיים

חברת צ'קפוינט הישראלית זיהתה תוכנת כופר חדשה שמתפשטת במהירות בעולם ופגעה גם במחשבים בארץ: עד כה זוהו כ־50 אלף קורבנות של התוכנה, אך המספר האמיתי גבוה יותר. המדינות המובילות במספר הנפגעים: ארה"ב, ישראל, בריטניה ומדינות סקנדינביה. 600 אלף דולר נסחטו בחודשיים, מה שהופך אותה ליעילה במיוחד.

 

התוכנה היעילה בעולם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התוכנה היעילה בעולם(צילום: EPA)

 

תוכנת כופר (Ransomware) משתלטת על המחשב, מצפינה ונועלת את הקבצים — ודורשת תשלום כופר (בדרך כלל בביטקוין) כדי לשחררו. "התוכנה הזאת, שאנו מכנים GandCrab, פעילה בחודשיים האחרונים, והייתה לה עלייה מטאורית מבחינה היקף ההדבקות. היא ללא ספק תוכנת הכופר 'המובילה' ב־2017", אמר יניב בלמס, ראש קבוצת מחקר איומים בחברה.

 

לדברי בלמס, מנגנון ההפצה יעיל ואגרסיבי: התוכנה מדביקה מחשבי גולשים באמצעות אתרים נגועים או קבצים נגועים שצורפו למיילים. מפעילי התוכנה, שממוקמים ברוסיה, פועלים לפי מודל עסקי: הם מפעילים "זכיינים", שמפיצים עבורם את התוכנה ומנסים להדביק כמה שיותר אנשים — ובתמורה מקבלים "עמלה" מדמי הכופר. מפתחי התוכנה אף מפעילים מרכז תמיכה של ממש כדי לתמוך באותם "מפיצים", ואפילו מציעים הנחות סטודנט למי שרוצה להיעזר בשירותיהם. לכאורה יש תוכנות כופר רבות שפועלות בשיטות האלה, אך על פי בלמס, תוכנה זו שונה מעט ממה שראינו בעבר מבחינת מספר והיקף השיפורים הרציפים שהיא עוברת.

 

איך להתגונן? כרגיל - נזהרים מאתרים ומלינקים חשודים, לא מורידים קבצים לא מוכרים, מגבים את המידע במחשב כל הזמן ומתקינים מוצרי אבטחה להגנה מתוכנות כופר.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
תוכנת הכופר היעילה בעולם
צילום: Shutterstock
מומלצים