שתף קטע נבחר

הנווט שתקף את הכור נהרג בטיסת אימונים

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי הקצין שתכנן את נתיב הטיסה למטוסי הקרב שהפציצו את הכור בסוריה היה רב-סרן עמנואל לוי ז"ל. 3 שנים אחרי הוא נהרג בתאונת אימונים במכתש רמון יחד עם הטייס עמיחי איטקיס ז"ל. אחיו: "אם הוא היה חי, היינו חוגגים באיזה פאב תל אביבי"

  

רב-סרן עמנואל לוי ז"ל היה הנווט באחד ממטוסי הקרב של טייסת העטלף שתקפה והשמידה את הכור הגרעיני שהוקם בסוריה. שלוש שנים אחרי שחזר בשלום מהמשימה המסוכנת, בנובמבר 2010, לוי נהרג בתאונת אימונים במכתש רמון, יחד עם הטייס עמיחי איטקיס ז"ל.

 

כך הכל קרה - הפצצת הכור הסורי, הסרט המלא

 

לא רבים יודעים כי רס"ן לוי, בן 30 במותו, היה האיש שתכנן את נתיב הטיסה של שמונת המטוסים שתקפו את הכור ואת נתיב החזרה שלהם לישראל אחרי ההפצצה המוצלחת. היום, אחרי פרסום פרטי המבצע של חיל האוויר בסוריה ואחרי שהתברר עד כמה קריטית הייתה החשאיות והחתימה הנמוכה שבה פעלו הטייסים, אפשר להבין היטב את התפקיד המרכזי שלוי מילא בתכנון התקיפה.

עמנואל לוי ז
הנווט עמנואל לוי ז"ל
 

"אני זוכר את הימים שלפני התקיפה", שחזר אתמול חזי עמנואל, אחיו של הנווט עמנואל לוי ז"ל, ששינה את שם משפחתו ל"עמנואל" לזכר אחיו. "באותו הזמן גרנו ביחד בדירה בתל אביב. היה לנו בדירה חדר עבודה, ואני זוכר שבאותם ימים הוא בילה בחדר העבודה שעות על גבי שעות, כשארשת פניו רצינית וממוקדת במיוחד. לפני כן היינו יוצאים לבירה כמה פעמים בשבוע, אבל באותה תקופה ממש מיעטנו לצאת.

 

"בבוקר של יום התקיפה הוא עזב את הדירה, ואז, כשהוא חזר אחרי שהם נחתו, הוא היה עם חיוך ענק מרוח על הפרצוף. ואז הוא שאל אותי 'ראית היום חדשות?' עניתי שכן, ומיד הבנתי איפה האח שלי היה בלילה. אף פעם לא דיברנו על זה באופן מפורש. רק שלוש שנים לאחר מכן, במהלך השבעה, סיפרו לנו בחיל האוויר שהוא לקח חלק בתקיפת הכור בסוריה. זה כבוד גדול, עמנואל הוא ממש אדם ראוי לדברים

האלה".

 

אתמול, אחרי פרסום הפרטים על הפצצת הכור הסורי, הוצף חזי עמנואל במסרונים ובשיחות טלפון מחבריו של אחיו מחיל האוויר שביקשו להביע את הערכתם. "האמת שזה מאוד מרגש", הוא סיפר, "בייחוד בימים האלה, כשכולם מתכוננים לחג הפסח אבל אצלנו מתכוננים ליום הזיכרון. הידיעה הזאת, בדיוק בימים האלה, מקבלת משנה תוקף. אם אחי היה חי היום, אני מניח שפרסום הפרטים על ההפצצה היה נגמר באיזה בירה בפאב תל אביבי. היינו חייבים לחגוג את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים