שתף קטע נבחר

זנדברג: "להפסיק להתבייש"; בוסקילה: "מרצ נתפשת מנותקת"

יום חג למפלגת השמאל: יותר מ-31 אלף בעלי זכות הצבעה יבחרו היום בין תמר זנדברג לאבי בוסקילה בקרב על ראשות מרצ. השניים התראיינו בנפרד באולפן ynet לקראת ההצבעה."יש לנו תמיכה בכל הארץ, נצא למסע התעוררות", אמרה זנדברג. בוסקילה: "נבנה את מרצ מלמטה"

 

 

אבי בוסקילה ותמר זנדברג ()
ח"כ זנדברג ובוסקילה באולפן ynet

ותיקי המפלגה פרשו מהמרוץ - הדור הצעיר מסתער על ההנהגה: 31,695 חברי מרצ יוכלו לממש היום (ה') את זכותם להצביע בבחירות לראשות המפלגה. שעות בודדות לפני פתיחת הקלפיות התייצבו שני המתמודדים הבכירים, ח"כ תמר זנדברג ואבי בוסקילה, לראיונות נפרדים באולפן ynet והתייחסו לקרב על תפקיד היו"ר.

 

חברי המפלגה יוכלו לממש את זכותם להצביע ב-130 קלפיות ברחבי הארץ. בשעה 12:00 נפתחו הקלפיות בגני התערוכה ובבית העיתונאים שבתל אביב. זנדברג תצביע בבית העיתונאים, ואילו בוסקילה יצביע בקלפי בגני התערוכה.

 

בשעה 14:00 ייפתחו הקלפיות ביפו, רמת גן, חיפה והרצליה. בשעה 15:00 ייפתחו הקלפיות בכפר סבא, גבעתיים, ראשון לציון, כפר קאסם, רמת השרון, רחובות, רעננה, הוד השרון ופתח תקווה. מהשעה 16:00 יהיה ניתן להצביע בקלפיות בבאר שבע, אשקלון, אשדוד, מודיעין, מבשרת ציון, טייבה, חולון, קריית אונו, נתניה, ראש העין, טירה, זמר, ג'לג'וליה, פרדס חנה, קרית טבעון וגן שמואל. שאר הקלפיות ייפתחו בשעה 17:00. אם לא יתרחשו אירועים חריגים, ההצבעה תינעל בשעה 22:00 והקלפיות ייסגרו. ההכרזה על היו"ר הבא של המפלגה תתקיים בגני התערוכה.

 

ח"כ זנדברג הדגישה בנוגע למועמדותה כי "אני מציגה אלטרנטיבה מאוד ברורה שאומרת - אנחנו צריכים להפסיק להתבייש במה שאנחנו". בוסקילה הדגיש בדבריו שהמטרה שלו היא "להחזיר כל מיני בוחרים ובוחרות שלנו שעזבו את המפלגה". הוא ציין עוד כי מרצ "נתפשת מנותקת".

 

בהתייחסה לישיבה אפשרית של מרצ בממשלה עתידית אמרה ח"כ זנדברג: "אגיד את זה נורא ברור. אני לא מתכוונת שמרצ תשב בשום סוג של ממשלת ימין. ממשלת ימין עם חרדים, מתנחלים והליכוד, ובנט וליברמן, אנחנו רואים אותם היום. כן נשב בממשלת שמאל-מרכז שמרצ תהיה בכירה בה ומכתיבה את קווי היסוד ועומדת בראש משרדי ממשלה. לא ניתן לאף אחד את התענוג לזרוק אותנו לאופוזיציה ושהממשלה תהיה ממשלת ימין. אנחנו רואים זגזוגים של גבאי ולפיד, הם כמו שבשבת. תפקידנו להמריץ את המפלגות היותר אנמיות ומזגזגות במרכז הגוש".

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
תמר זנדברג מצביעה(צילום: מוטי קמחי)

תמר זנדברג ואבי בוסקילה (צילום: מוטי קמחי)
תמר זנדברג ואבי בוסקילה(צילום: מוטי קמחי)

תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
בוחרים יו"ר במרצ(צילום: מוטי קמחי)

תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בהתייחסו לירידה בכוחה של מרצ בשנים האחרונות אמר בוסקילה כי "חלק מהמצביעים שלנו הלכו ללפיד כי ראו בו את הנביא הדמוקרטי החדש וחלקם הלכו לכחלון כי הם ראו את הבשורה החברתית והם הבינו שבשני המקומות האלה הם לא ימצאו את עצמם. אז קודם כל שהאנשים האלה יחזרו הביתה ואחר כך גם נגיע לקהלים חדשים".

 

על הרזומה שלו, הלא כל כך מוכר בציבוריות הפוליטית הישראלית, סיפר בוסקילה כי "14 שנים בצבא ניהלתי ופיקדתי והובלתי אלפי אנשים, מערכות עם תקציבים ענקיים עם יכולות רחבות מאוד. בנוסף, ניהלתי את מאבק המילואימניקים העצמאיים, את מאבק המשפחות השכולות הגאות ובמשך שנה ותשעה חודשים הייתי מנכ"ל שלום עכשיו והייתי בין מארגני הפגנת השמאל הגדולה ביותר שנראתה פה כבר הרבה מאוד שנים".

 

בוסקילה ציין כי הוא לא רואה שום סיבה לשוות משמעות לשם המשפחה שלו. לדבריו, "אני נולדתי עם שם המשפחה הזה, לא בחרתי אותו ולא הוספתי אותו לצורך קמפיין הבחירות. הרזומה הציבורי שלי כולל צבאי, מערכת מסחרית-אזרחית, ניהול של ארגונים אזרחיים, וכלל רזומה אקטיביסטי. בסוף אני מביא איתי שלל זהויות לתוך המרחב הפוליטי ואני לא בוחר להבליט זהות כזאת או אחרת".

 

בנוגע לקווי היסוד שחשובים למרצ ציינה ח"כ זנדברג כי "אנחנו מדברים על שלושה קווים ברורים: סיום הכיבוש וחתירה לשלום ולהסדר מדיני, מדיניות חברתית-כלכלית צודקת עם חלוקת משאבים צודקת והפרדת הדת מהמדינה. אני כופרת לחלוטין ב'פוליטיקת הדגלים'. למרצ יש דגל אחד והדברים האלה קשורים אחד לשני כי אי אפשר ללכת לשלום בר-קיימא כשהחברה נקרעת מפערים חברתיים ולהפך".

 

בוסקילה הבהיר מדוע לטעמו מפלגתו אינה מצליחה לצבור תאוצה: "התרגלנו להיות מפלגה שמדברת מעל גובה הציבור. אנחנו עושים דברים מדהימים בכנסת. ברגע שאנחנו נחזור לציבור, נחייך אליו, נדבר אליו, נהיה איתו, נעמוד איתו שכם של שכם במאבקים – גם נראה אותם מצביעים. הייתי בצפון וגם בדרום, וגם במרכז יש מקומות שבהם אנחנו לא תמיד נוגעים".

 

על השאלה כיצד הוא יכול לעשות זאת השיב בוסקילה: "קודם כל בגלל שגדלתי בפריפריה. אני מכיר את המצוקות מקרוב. המשפחה המורחבת שלי עדיין כולה בפריפריה. דבר שני, כשמדברים במדינת ישראל על פתרון פדיני אז צריך להביא את הנופך הביטחוני ואותו אני יידע להביא. בסופו של עניין באתי לעבוד קשה. לא מדבר על מנדטים והבטחות גדולות, אלא על עבודה קשה. נבנה את מרצ מלמטה למעלה מחדש".

 

"הסתה מאורגנת שמגיעה מרה"מ והשרים" 

על הדימויים השליליים שמייחסים למפלגתה אמרה ח"כ זנדברג כי "אני מככבת באופן קבוע ברשימת הנשים המושמצות ברשת. התגובות האלה לא נובעות מאיתנו וגם לא מהציבור שכותב אותן. התגובות האלה מקורן בהסתה מאורגנת ומכוונת שמגיעה למעלה, מהמנהיגות, מראש הממשלה ומהשרים הבכירים. אני גאה להשתייך לגוש השמאל. נחזור למפלגה יותר גדולה עם אותם אנשים שתומכים בעמדות של מרצה אבל לא הצביעו לה כי הם חשבו ותפשו אותה כלא רלוונטית".

 

זנדברג מחתה על הדימוי המנותק וה"תל אביבי" של מרצ. לדבריה, "מי שאומר את זה לא יודע מה זאת מרצ ואיפה נמצא הציבור הישראלי. למרצ יש תמיכה בכל רחבי הארץ, וכן, גם בתל אביב כי תל אביב זו עיר גדולה ומובילה ומשפיעה. כשמרצ ירדה - היא ירדה בכל המקומות. כשהיא תעלה – היא תעלה בכל אותם מקומות והיא תגיע מאנשים שהם אנשי שמאל מכל הארץ שתומכים בעמדות שלנו".

 

-את תהיי יו"ר מרצ הערב?

"אני מאוד מקווה, אני עובדת מאוד קשה היום בשביל זה וזאת רק הזדמנות – כל חבר או חברת מרצ שרואה אותנו: צאו להצביע. אם אעמוד מחר בבוקר בראש מרצ אנחנו נצא למסע התעוררות. מרצ התעוררה והתחילה להתעורר כבר בחודשיים במסע הבחירות הזה, והיא תמשיך במסע ההתעוררות הזה עד הבחירות".

 

 


פורסם לראשונה 22/03/2018 11:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים