שתף קטע נבחר

ארה"ב: לא נעביר סיוע לרשות עד שתפסיק לשלם משכורות למחבלים

"חוק טיילור פורס" הנקרא על שם אמריקני שנרצח בפיגוע לפני כשנתיים יעצור את הסיוע לרשות, מלבד שלושה יוצאים מן הכלל. החוק זכה לתמיכה משתי המפלגות בבית הנבחרים. בנו של אמריקני נוסף שנרצח בפיגוע: "זהו יום היסטורי"

 

האיש ששמו מתנוסס על החוק. טיילור פורס (צילום: AP) (צילום: AP)
האיש ששמו מתנוסס על החוק. טיילור פורס(צילום: AP)
בתמיכה דו-מפלגתית אישר הקונגרס האמריקני את "חוק טיילור פורס" הקובע שממשלת ארצות הברית לא תעביר כל סיוע לרשות הפלסטינית עד אשר תפסיק לשלם משכורות למחבלים ותגנה את הטרור. החוק אושר במסגרת "חוק ההסדרים" האמריקני שיאושר סופית ביומיים הקרובים. טיילור פורס היה אזרח אמריקני שנרצח בפיגוע בטיילת ביפו במרץ 2016.

 

החוק עבר כמה שינויים ושלושה תחומים נשארו במסגרת הסיוע שיועבר בתשלומים ישירים: תשתיות מים עד סך של חמישה מליון דולר במצטבר בשנה, סיוע לבתי חולים במזרח ירושלים וחיסונים לילדים בסכום מצטבר של חצי מיליון דולר בשנה.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הסנאטור לינדזי גרהאם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הסנאטור לינדזי גרהאם(צילום: רויטרס)
 

מיכה לייקין אבני, בנו של ריצ'רד לייקין, שנרצח בפיגוע בארמון הנציב ב-2015 אמר: "זה יום היסטורי. לאחר שאבי נרצח שאלתי במאמר דעה 'איך זה יכול להיות שבתור אזרח אמריקני אני משלם מסים לממשלת ארה"ב והם לוקחים את הכסף הזה ומשלמים אותו כשכר למחבל שרצח את אבי?'".

 

"כמה חודשים לאחר שאבי נרצח, נרצח בטיילת בתל אביב סטודנט אמריקני בשם טיילור פורס, נוצרי, בוגר ווסט פוינט ששירת באפגניסטן ועיראק. הוריו נפגשו עם הסנאטור לינדזי גרהאם והוא מיד ראה את הבעיה המוסרית והתגייס לחוקק חוק. הוריו של פורס הם גיבורים אמיתיים ויצאו למסע לובינג בנושא החוק. הקהילה הפרו-ישראלית כולה עמדה מאחוריהם ועכשיו זה הופך למציאות. אני גאה שהייתה לי תרומה קטנה לתהליך החשוב הזה".

 

"זהו יום היסטורי".מיכה לייקין אבני ()
"זהו יום היסטורי".מיכה לייקין אבני

אבני הוסיף: "האבסורד הוא שממשלת ארה"ב הבינה מיד שזה עניין של מוסר וערכים - זה פשוט לא מוסרי לשלם עבור רצח. עם זאת ממשלת ישראל עדיין מעבירה כל יום שלושה מיליון שקלים לרשות, זה יותר ממיליארד שקלים בשנה. ממשלת ישראל משמשת גובה מסים עבור הרשות בנמלים כדי שלרשות יהיה כסף לשלם משכורות ופרסים למחבלים".

 

"אני קורא לממשלה להפסיק את ההעברות הכספים האלו מיד. לשר האוצר יש את הסמכות לעצור את התשלומים באופן זמני והוא לא משתמש בו. ח"כ אלעזר שטרן הניח את שולחן הכנסת הצעת חוק בעניין ולאחר מכן הממשלה החליטה לקדם חקיקה ממשלתית. שר הביטחון אביגדור ליברמן לקח על עצמו לקדם את החוק, אך מאז יושב בחוסר מעש. בינתיים עברו חצי מיליארד שקלים לרשות. מי היה מאמין שהקונגרס האמריקני יפעל יותר מהר בהסכמה רב מפלגתית משר הביטחון שלנו? אני קורא לאביגדור ליברמן לעצור את התשלומים למחבלים ולהגיש הצעת חוק ממשלתית במיידי!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים