שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "היה גיבור": רחוב ע"ש קצין סיירת מטכ"ל שנהרג בלבנון

  רחוב חדש על שם סא"ל עמנואל מורנו, שנפל במלחמת לבנון השנייה ותמונתו נאסרה לפרסום בשל תפקידיו הרגישים, נחנך באשקלון. "ילדים ישחקו פה כדורגל וישאלו מי היה עמנואל - יגידו להם שהוא היה גיבור גדול"

   

  חנוכת רחוב על שם עמנואל מורנו    (צילום: בראל אפרים)

  חנוכת רחוב על שם עמנואל מורנו    (צילום: בראל אפרים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  באשקלון נחנך היום (ה') רחוב חדש על שם סגן אלוף עמנואל מורנו ז"ל, קצין בסיירת מטכ"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה ותמונתו נאסרה לפרסום. הטקס נערך במעמד בני המשפחה - ההורים ומאיה מורנו האלמנה. בטקס היו גם שר החינוך נפתלי בנט ששירת יחד עם מורנו ביחידה, ראש עיריית אשקלון תומר גלאם וחברי ועדת השמות של עיריית אשקלון שהחליטו על שם הרחוב. מדובר ברחוב קטן שנמצא בשלבי בנייה ועדיין לא מתגורות בו משפחות.

  הרחוב החדש באשקלון ע
  (צילום: בראל אפרים)

  השר בנט אמר בטקס: "עמנואל ואני התגייסנו באותו יום ליחידה, עשינו את המסלול ביחד, אחר כך היינו שותפים לדירה בתל אביב, עשינו את טיול השחרור שלי ביחד, הוא עדיין נשאר בצבא, במרוקו ובספרד, ודיברנו הרבה. ואני מדמיין איך הוא היה מרגיש עכשיו פה, אני חושב שהוא היה אוהב את המקום. יש עצים, מקום פשוט, לא מקום יומרני, בדרום, לא בצפון תל אביב".

   

  בנט הוסיף: "אני מדמיין שעוד שנה ועשר שנים ילד ישחק פה כדורגל ויראה את השלט, 'רחוב עמנואל מורנו', וישאל את אבא ואת אמא מי היה עמנואל - והם יגידו לו שהוא היה גיבור גדול, ואז ישאלו מה הוא עשה, יגידו מה שאפשר לספר, ואז אותו ילד אולי ייכנס לאינטרנט ויבדוק וימצא את התכונה המרכזית של עמנואל - וזאת תכונת הנתינה. כל הזמן לתת ולתת, ב-150 אחוז. עמנואל היה כמו מנוע שבחיים לא כיבית אותו".

  טקס חנוכת רחוב על שם עמנואל מורנו (צילום: בראל אפרים)
  "עמנואל היה כמו מנוע שבחיים לא כיבית אותו". בנט בטקס לצד הוריו של עמנואל מורנו ז"ל(צילום: בראל אפרים)

  טקס חנוכת רחוב על שם עמנואל מורנו (צילום: בראל אפרים)
  (צילום: בראל אפרים)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את ברכתו לטקס: "בשרשרת הגבורה של לוחמי עמנו לדורותיהם שמור לסא"ל עמנואל מורנו ז"ל מקום של כבוד. תריסר שנים חלפו מאז נפל עמנואל במשימה נועזת בלבנון. ההילה סביבו רק מתעצמת. מיזמי ההנצחה של דמותו הייחודית פזורים לאורכה ולרוחבה של הארץ. כעת, ערב חג החירות, מצטרף אליהם רחוב עמנואל מורנו באשקלון. זהו ביטוי חשוב של הכרת תודה לאיש מופת שהקדיש את חייו הקצרים לביצור כוחותינו ולהבטחת חירותינו. תושבי אשקלון, הנכם יכולים להיות גאים ברחוב החדש שמפאר את עירכם".

   

  ראש עיריית אשקלון בפועל, תומר גלאם, אמר במעמד הטקס: "עמנואל היה מושא לגאווה ולהערכה בקרב דור צעיר של לוחמים שגדלו בסביבתו. אך מעל לכל אלה, עטפו את אישיותו ערכיו, יושר, אהבת המולדת, יציבות ארץ-ישראלית שאינה שנויה במחלוקת, אהבת האדם ואהבת המשפחה. עיריית אשקלון גאה להוקיר את פועלו ולהנציח את זכרו באחד מרחובות העיר. זהו המעט שנוכל לעשות למען משפחתו וכדי להבטיח שדרכו ומורשתו ימשיכו לפעום בקרבנו".

   

  עמנואל מורנו היה בן 35 במותו. הוא התגייס לצה"ל באוגוסט 1990 והתנדב לסיירת מטכ"ל. מבין עשרות הפעולות החשאיות שבהן השתתף מורנו, ואת חלקן הוביל, הותרו לפרסום כמה בודדות. בשנת 1994 הוא השתתף במבצע "עוקץ ארסי", שבמהלכו נחטף מוסטפא דיראני מביתו שבלבנון. בשנת 2003 פיקד על מבצע לחילוץ נהג המונית אליהו גוראל שנחטף בידי פלסטינים והוחזק במרתף בביתוניא.

   

  לאחר שהפסקת האש במלחמת לבנון השנייה נכנסה לתוקף, הוביל מורנו לוחמים בפעולה באזור בעל בק. לאחר סיום הפעולה, כשהכוח עשה דרכו חזרה, הוא נתקל במארב של חיזבאללה - ומורנו, שישב בג'יפ, נפגע ומת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן. בצה"ל אמרו כי מטרת הפעולה שבה נהרג עמנואל היתה למנוע פעולות להברחת אמצעי לחימה מאיראן וסוריה לחיזבאללה. לפי גורמים צבאיים, "היעדים הושגו במלואם". מורנו הוא החייל היחיד בתולדות צה"ל שתמונתו אסורה בפרסום גם לאחר מותו, בשל תפקיד רגיש שמילא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים