שתף קטע נבחר

הצעד המתריס של אבו מאזן: הרשות שבה לממן ישירות משכורות למחבלים

עד עתה מימנה הקרן הלאומית הפלסטינית של אש"ף, שהוגדרה כארגון טרור, את תשלומי המשכורות למחבלים הכלואים בישראל ולמשפחותיהם. ל-ynet נודע כי הרשות הפלסטינית שבה לממן זאת בסך 1.2 מיליארד שקל. הערכה: ההחלטה התקבלה בתגובה לחוק האמריקני שקבע כי לא יועבר סיוע עד הפסקת התשלומים

 

אבו מאזן כלא אסירים פלסטינאים (צילום: EPA)
אבו מאזן ממשיך להגביר את הלחץ(צילום: EPA)

הסערה שבדרך: הרשות הפלסטינית בראשותו של אבו מאזן חוזרת לממן באופן ישיר ומוצהר את תשלומי השכר למשפחות מחבלים הכלואים בישראל ולמשפחות מחבלים שנהרגו בפיגועים נגד ישראל. כך נודע היום (ד') ל-ynet. סכום התשלום פורסם בדו"חות תקציב הרשות הפלסטינית לשנת 2018. אלה נחשפים כעת ומוצגים במחקר של ארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית". ההערכה היא שההחלטה נולדה בעקבות קידום חוק "טיילור פורס" בקונגרס, שבמסגרתו הכריזה ארה"ב שתפסיק להעביר כספי סיוע לרשות עד אשר יופסקו התשלומים למחבלים ולמשפחותיהם.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "‏אבו מאזן תומך הטרור הוריד את המסכה והסיר את הכפפות. נפעל להחלטה מהירה על קיזוז כספי המשכורות שאבו מאזן מעביר למחבלים ונפסיק את האבסורד הזה".

 

מהדו"חות עולה כי בתקציב לשנת 2018 מקציבה הרשות הפלסטינית באופן ישיר 550 מיליון שקלים למשכורות אסירים ביטחוניים הכלואים בישראל, וכן סכום של 687 מיליון שקלים למשפחות של מחבלים שנהרגו במהלך פיגועים או ניסיונות לפיגועים נגד ישראל.

 

בשנת 2014 סגרה הרשות הפלסטינית את המשרד הממשלתי לענייני אסירים, שבראשו עמד שר. הסגירה נבעה מלחץ בינלאומי על כך שכספי התרומות לרשות הפלסטינית, שמשמשים בין היתר לתקצוב פעילות הממשלה ברמאללה, מגיעים גם למשרד שהיה אחראי על תשלום המשכורות. כדי לעקוף זאת נפתחה באותה שנה "הרשות לענייני אסירים", שסווגה כגוף השייך לאש"ף ולא לרשות הפלסטינית באופן ישיר.

 

 

אסירים פלסטינים ()
בסימון בצהוב: התקציב שמקצה הרשות למחבלים ולמשפחותיהם

הרשות לענייני אסירים קיבלה את תקציבה מהקרן הלאומית הפלסטינית (הזרוע הכלכלית של אש"ף) והיא שימשה מאז כגוף שמשלם את השכר למשפחות אסירים ושהידים. אומנם מדובר בתרגיל בלבד, אבל בפועל הגוף הזה אינו כפוף ישירות לרשות הפלסטינית אלא לאש"ף, ובכך הרשות הסירה מעליה את האחריות על תשלום המשכורות למשפחות מחבלים.

 

אלא שכעת, במקביל להעברתו של חוק "טיילור פורס" בארה"ב, שקובע כי סיוע החוץ של ארה"ב לרשות הפלסטינית ייפסק כל זמן שהיא משלמת משכורת למשפחות מחבלים, החליטה הרשות הפלסטינית להפסיק ולהסתתר מאחורי פרצות שונות ולהעביר את התשלום לרשות לענייני האסיר באופן ישיר מתקציבה השנתי. יש להניח כי ההחלטה התקבלה בעקבות ההערכה ברמאללה שחוק טיילור פורס יאושר ויתקבל.

 

הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור אמר אחרי העברת החוק כי "אנחנו רואים את הצעד הזה כצעד עוין להשעיית הסיוע הכלכלי נגד העם הפלסטיני וכפוליטיזציה של הסיוע הכלכלי. אנחנו מאמינים שהניסיונות למנוע סיוע הומניטרי, כמו במקרה של אונר"א או במקרה שבו לא מאפשרים לממשלה אחראית, כמו הממשלה הפלסטינית לטפל באסירים הפוליטיים שלה ובמשפחותיהם ובאלו שאיבדו את חייהם במאבק למען עצמאותנו במדינה, הם שיטות של כיפופי ידיים וסחיטה והם לא ישברו את הרוח של העם הפלסטיני".

טיילור פורס שנרצח בפיגוע ביפו ושעל שמו נקרא החוק האמריקני (צילום: AP) (צילום: AP)
טיילור פורס שנרצח בפיגוע ביפו ושעל שמו נקרא החוק האמריקני(צילום: AP)

התקציב התפעולי של הרשות הפלסטינית עומד בשנת 2018 על סכום של 16.5 מיליארד שקל. סך ההוצאות שמקצה הרשות הפלסטינית לתשלום המשכורות למשפחות מחבלים עומד על 1.2 מיליארד שקל, שמהווים קצת יותר מ-7% מתקציבה השנתי. לצורך השוואה, תקציב משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית, שמשרת חמישה מיליון איש בגדה המערבית וברצועת עזה, עומד בשנה הנוכחית על סכום של 1.8 מיליארד שקל - רק 600 מיליון שקל יותר מהסכום שמוענק למשפחות מחבלים, אף שהן חלק קטן יותר באוכלוסייה.

 

לפני שנה הכריז שר הביטחון אביגדור ליברמן על הקרן הלאומית הפלסטינית כארגון טרור כיוון שהיא הייתה הגוף שמעביר את תקציב תשלום המשכורות לרשות לענייני אסירים.

 

המידע העולה במחקר הועבר ליו"ר 'השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי' בכנסת, ח"כ עודד פורר ממפלגת ישראל ביתנו. הוא יעלה את הנושא לפני ראשי השדולה המקבילה בקונגרס האמריקני ולפני חבר הקונגרס דאג למבורן, יוזם חוק "טיילור פורס", כדי שאלה יידעו את הרשויות האמריקניות וידאגו שהחוק החדש ייושם כבר עכשיו.

 

"העובדה שהרשות הפלסטינית מתגאה בתשלומי שכר לטרוריסטים היא התגובה הרשמית של אבו מאזן לחוק 'טיילור פורס' שמועבר בארה"ב, וזו אכן סטירת לחי לאמריקנים", אומר ח"כ פורר. "אין ספק שהמצב החדש מצריך תגובה וממחיש היטב את הצורך בחוק 'טיילור פורס' האמריקני ובצורך לחקיקת חוק דומה כאן בישראל".

 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר: "אבו מאזן שוב חושף את פרצופו האמיתי כשהוא מממן רצח של אזרחים ישראלים במיליוני דולרים מוכתמים בדם. במקום לבנות בתי ספר, אבו מאזן משתמש בכספי הסיוע כדי לשלם לרוצחים מורשעים. אנחנו קוראים לקהילה הבינלאומית ולאו"ם להצטרף לארה"ב ולשים סוף למימון הטרור הפלסטיני מכספי הסיוע הבינלאומיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אסירים פלסטינים שהשתחררו
צילום: EPA
מומלצים